Joka on itsensä elättävä töitä tekevä tai yrittäjänä toimiva lihaa syövä heteromies. Muita vaihtoehtoja ei ole. Pienissä marginaalipuolueissa ääni menee pelkästään hukkaan.
Näin ollen ääneni menee jatkossakin kokoomuksen ehdokkaalle.
Näin ollen ääneni menee jatkossakin kokoomuksen ehdokkaalle.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kokoomus on Akavalaisten wannabe porvareiden puolue. Ne on vain korkekoulutettuja duunareita jotka uneksii yrittäjyydestä.
Suomessa ei ole toiminnallisia edellytyksiä pienyrittäjyydelle enää.
Ostavia asiakkaita ei ole.
Asiakaskunnan maksukyvyttömyys johtaa siihen että kotimaanmarkkinoita ei ole.
Kansakunta ostaa vain välttämättömimmän, eli ruokaa.
Kaikki "mopojen myyjät ja korjaamot" ovat ohi. Varaosakaupat ja kivijalkaliikkeet, kaikki ohi.
Persujen tilastoja. Yrittäjistä noin puolet äänestää kokoomusta.
No ei varmasti kun on tuollainen koulupoika joka pelaa systeemin sääntöjen mukaan.
Kyllä yhden miehen ATK-pajalla on asiakkaita ympäri maapallon. Myytävät palvelutkin toteutetaan pilvessä.
Ilman tuotannollista teollisuustoimintaa ei ole tilausta ATK ohjauksellekaan.
ATK ei voi itse itseään ruokkia.
Kyllä vaan ATK-palvelut toimivat sellaisenaan. Kaikki ATK ei näet ole kytköksissä fyysiseen tuotantoon, eikä itse ATK-laitteet ole kotimaista tuotantoa. Ulkomaisella laitteistolla voi siis tehdä palvelutuotantoa Suomessa, ja myydä sitä ulkomaille.
Taidat puhua pelien pelaamisesta. En näe tulevaisuutta siinäkään että kansakuntien kersat istuvat vain kotonaan pelaamassa. Olkoonkin että "Supercellejä" ja "Angry Birdsejä" sattumalta syntyi.
Ei silti tuota pitkällä juoksulla leipää pöytien ääreen.
Passivoi vain penikat saamattomiksi hynyttelemään koteihinsa.
En suinkaan, toki pelitkin ovat sellaista materiaatonta ainetta. Yksi esimerkki aineettomasta palvelusta on vaikkapa Wolt, joka on pelkkä välikäsi palvelun myyjän ja tilaajan välillä. Taksipuolella on vastaavia.
Yhden juipin firmat tekevät yleensä freelancereina alihankintaa. Paljon on toki ihan palkattuakin väkeä isommissa yrityksissä.
Mutta kaikki yrittäminen ei siis ole enää mitään paikkaan sidottua ojan kaivamista. Kehitys kehittyy.
Vain hyvin pieni ryhmä suomalaisia hyötyy kokoomuksen politiikasta. Suurin osa kokoomuksen äänestäjistä on tavallisia palkansaajia ja pienyrittäjiä. Heille kokoomuksen työnantajia ja suuria yrityksiä suosivasta politiikasta on vain haittaa.
Mutta kokoomuksen äänestäjät ovatkin tunnetusti yksinkertaista väkeä joka ei lue uutisia eikä ota mitään kautta asioista selvää vaan äänestää sitä kenellä on paras imagokonsultti.
Mutta Demareiden politiikka tekee susta ja sun lapsenlapsistakin velkaisia maaorjia. Luuletko että raha tulee vaan seinästä?
Itseasiassa juuri kokoomus tulee tekemään kaikista niitä velkaisia maaorjia.
En ole demareiden kannattaja ollut koskaan, mutta otetaanpa pieni katsaus miten menneisyydessä ja miten nyt.
Demarit pyrkivät aina menneessä maailmassa varattomuuden rajoilla taiteilevan pienyrittäjän taskuille. Yrittäjiin suhtautuivat aina että yrittäjä=rikollinen.
Olisivat halunneet verottaa jättituloksia tekeviä suur yhtiöitä, mutta eivät kyenneet.
Muistan kun olin 1980 luvulla erään satoja miljoonia tahkoavan suuryhtiön yhtiökokouksessa.
Parhaimmillaan yhtiö maksoi yhtenä vuonna valtion veroja 10 markkaa.
Käytössä näillä oli jo silloin vero-oikeuden professorit.
Suur yhtiöiden tuottama vero tuli käytännössä ainoastaan epäsuorasti palkkaa saavan duunarin palkasta veronpidätyksinä.
Suur yhtiö tuotti toki sen työpaikan, mutta ei osallistunut enemmällä kuin 10 markalla veroihin.
Sama jatkunee edelleen.
Nyt kun demarit onnistuivat alas ajaa kaikki köyhyysrajoilla taiteilevat pienteollisuuden yrittäjät, jää jäljelle sosialistisen valtion ainoat keinot, jotka ovat pyrkiä pääsemään osille suur yhtiöiden tulokseen, koska mitään muuta ei enää edes ole.
Eivät tule edelleenkään tuossa onnistumaan.
Jos äänestäisi nyt kokkareita, äänestäisi oman köyhyytensä edistämistä.
Kokkareet pyrkivät siirtelemään loputkin ulos Suomesta, siten ettei edes tuota "10 markkaistakaan" enää Suomeen jää.
Palkollinen joka äänestää kokkareita, äänestää myös itseään vastaan.
Kokkareet pyrkivät saamaan ilmaistyötä, ja viemään rahat omiin taskuihinsa veroparatiiseihin.
Sosialismiin ajautuneessa yhteiskunnassa voi valitettavasti olla enää ainoa vaihtoehto kaikkien toimintojen sopeuttaminen, joka tarkoittaa jopa sopeuttaa äänestyskäyttäytymisensä henkilökohtaisella tasolla uudelleen, ja jättää kokoomus.
Olisi se aika uutta että itsekin demareille ääntäni antaisin.
Demarit taistelevat kuitenkin verisimmin yksilön oikeuksien puolesta ahneuden hengen valtaamassa kokoomus -"eliitti" yhteiskunnassa.
Tosiasiallisesti Suomessa jaetaan vain kurjuutta, ellei ole maahantunkeutuneen erioikeuksia.
Kokoomus se vasta velkaa ottaakin ja jakaa poliitikkojen kavereille ja sukulaisille uusina yritystukina jotka vääristävät kilpailua ja työntävät markkinoilta niitä firmoja joiden johto ei ole poliitikkojen kavereita tai sukulaisia.
Sipilän hallitus jakoi Sipilän suvulle yli 100 000 000€ ja Sipilälle itselleen 30 000 000€. Muille lestoille meni yhteensä miljardeja. Kokoomus siinä hallituksessa hurrasi ja taputti tahmaisia liimanäppejään.
Kokoo us laiset ei työmiestä kunnioita...korkeintaan saat kaunista sanahelinää.
Sulla pitää olla kunnon tulot (500 000) jotta kokoomuslaiset on sun puolue.