Tällä hetkellä Ruotsi saa +3500 MW energiaa tuulivoimasta ja siihen vähemmän satsannut Suomi hieman alle 1000 MW.
Svenssonien on helppo hymyillä.
Ruotsi myy meille tuulisähköä
6
173
Vastaukset
- Anonyymi
Vaihtelevaa on tuulimyllärin hymy.
- Anonyymi
Kannattaakin tuoda esiin sellainen ilon päivä, kun tuulivoima tuottaa.
- Anonyymi
Tuottamut liki koko ajan vaikka sitä onkin rakennettu vähän.
- Anonyymi
Suomalaiset nyt sattuu vain olemaa tyhmempiä.
Energia kriisi on puhtaasti liikemiesten aiheuttama.
Ja totta kai yritysten ainoa tehtävä on tuottaa raahaa omistajilleen.
Sähkön osto ja myyntitoiminta on pelkkää huijausta, ostajat ja myyjät sopivat kuviosta jolla saadaan rahaa mahdollisimman paljon itselle.
Sähkön hinta moninkertaistunut mutta polttoaineiden hinnat nousseet vain 40%.
Sähkö välttämätöntä ihmisille, joten valtion olisi pitänyt aikaisemmin ryhtyä Toimiin sähkön riittävyyden takaamiseksi.
Mutta hallituksemme ovat olleet ulkona koko ongelmista, poliittisissa puolueissa tyhmyys todella tiivistyy.
Poliitikot eivät puhu todellisista ratkaisuista, nyt kuin EU rahaa olisi käytettävissä tuulivoima ja vielä parempi ydinvoimalat.
Lisäksi uusi ydinvoimala joka häiritsisi sähköllä rahastamista pidetään tahallaan suljettuna muka vesipumppu rikki, minä voisin lainata omani koska tarvitaan vain laudeveden pumppaamista kuumenneltavaksi höyryksi.
On törkeää ihmisten huijausta ettei muutaman litraista korkeapainepumppua löydy mistään.
Mutta hallituksemmehan kaikesta täysin ulkona. - Anonyymi
JOS sähköä tuodaan Ruotsista heidän kantaverkkonsa kautta Suomen kantaverkkoon niin silloinhan on kyse sekasähköstä, koska mitään sähkön "lajittelutekniikkaa" ei kummallakaan ole. Se etttä jotenkin maksu tapahtuu tuotantomuodoittain on eri asia kuin verkossa oleva sähkö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110954
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452443- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131711Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421554Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351176Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892