Toivottavasti moni helluntailainen.....

kääntyy adventistiksi.
Yritys ja henki on kova kilpailevalla lahkolla.
Helluntailaisilla ja adventisteilla on muuten kasteyhteys keskenään.
1152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Palstan suurin yksittäinen kommenttien ja aloitusten postaaja on luterilais-pakanamessiaaninen ylläpito. Lähes kaikki ylläpidon kautta tulevat viestit ovat täynnä vihapuhetta; solvauksia ja panettelua ja valheellisia väittämiä.

Äänestä

Helluntailaiset uskovat että kaikki seurakunnassa olevat henget ovat Herrasta.

Äänestä

Monimutkaisiin ongelmiin on aina yksinkertaiset ratkaisut.

Hurmahenget kääntyvät lakihenkisiksi.

Mutta silti jää herjaajille pelitilaa.

Se oikea, aito kristillinen kaste jossa vauva tekee syntien tunnustamisen, ymmärtää perisynnin ja saa täydellisen Pyhä Hengen jää uupumaan. Joten eipä ole mitään hyötyä kääntymyksestä. On aivan sama pyristeleekö hurmahengessä vai lakihengessä kun kaste on päin itseään. Joskin tietenkin hurmahenkisenä on kivempaa. Vastustus kovempi, mutta itselle meno maittaa.

Äänestä
  • "vauva tekee syntien tunnustamisen, ymmärtää perisynnin"

    Vaukastettu kuinka vauva tekee tämän?

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    "vauva tekee syntien tunnustamisen, ymmärtää perisynnin"

    Vaukastettu kuinka vauva tekee tämän?

    Ei se ole meidän ongelma.

    Äänestä

Jos hurmahenkinen kääntyy lakihenkiseksi, niin se on vähän kuin jos taskuvarkaasta tulisi pankkiryöstäjä.

Äänestä

Rauhoitukaapas nyt hyvät ystävät ! Joko on leipomiset leivottu ?

Äänestä

Ei voi olla edes helluntailainen jos on lapsi koska lapset eivät usko hulluntailaisten mielestä.

Äänestä

Lasten kastaminen Kristityiksi on vanhempien vastuulla.

Kristityt kastaa lapsensa Jeesuksen omiksi ja ovat tehneet niin jo 2000 vuotta ja tekevät edelleen Ihmisen Pojan päivään asti. Sitten ei ketään enää ehditä kastaa kristityiksi, he jäävät tänne tyhmiksi neitsyiksi, ilman kasteen lahjaa Pyhää Henkeä

Room. 9:8 

Tämä tarkoittaa, etteivät Jumalan lapsia ole luonnolliset jälkeläiset, vaan että jälkeläisiksi luetaan lupauksen voimasta syntyneet lapset.

Mutta se, joka ei huolehdi omaisistaan ja kaikkein lähimmistään, on kieltänyt uskonsa ja on epäuskoista pahempi.

Äänestä

Mikä ihmeen kilpailu!? Tällä palstalla kirjoittelee tasan kaksi kommentoijaa, jotka pitävät itseään adventisteina. Eikä kumpikaan heistä yritä käännyttää yhtään ketään.

Äänestä
  • Silti siitä ei hyvä heilu jos hurmoshenkinen kääntyy lakihenkiseksi.

    Tosin pääsee lain taakse turvaan ja sieltä voi haukkua kaikkia laittomuuden tekijöiksi, mutta itse ongelma ei poistu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

kääntyy adventistiksi.
Yritys ja henki on kova kilpailevalla lahkolla.
Helluntailaisilla ja adventisteilla on muuten kasteyhteys keskenään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu