Unohtiko Jumala avainlajit?

Raamatun mukaan Jumala loi eläimet lajeittain. Biologiatieteessä on huomattu, että evoluutio toimii monella tasolla molekyyleistä ekosysteemeihin. Keskityn tässä avauksessa ekosysteemien evoluutioon ja avainlajeihin, jotka muokkaavat ekosysteemejä. Avainlajiksi kutsutaan lajia, jonka vaikutus ekosysteemiin ja sen toimintaan on suurempi kuin sen runsauden perusteella voisi odottaa.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Avainlaji

Kysymykseni on lyhyesti se, että unohtiko Jumala luodessaan avainlajit? Jumala loi eläimet lajeittain, joille Aatami antoi nimet. Miten tällainen luominen olisi mahdollistanut avainlajien merkityksen? Entä vedenpaisumus, miten avainlajien merkitys otettiin huomioon kun eläimet vaelsivat paikoilleen?

Avainlajeista muutama esimerkki:

Yellowstoneen palautetut sudet, jotka lopulta muuttivat jopa joen virtausta ja alueen maantiedettä

https://www.youtube.com/watch?v=ysa5OBhXz-Q

Majavat, jotka luovat lammikoita ja järviä, jotka mahdollistavat seisovan veden lajeja.

Merisaukot, jotka pitävät kurissa merisiilet, jotka syävät rakkolevää. Ilman saukkoja merisiilet syövät rakkolevän kokonaan pois, joka tuhoaa kokonaisia ekosysteemejä.

5

421

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Yellowstoneen palautetut sudet, jotka lopulta muuttivat jopa joen virtausta ja alueen maantiedettä

      https://www.youtube.com/watch?v=ysa5OBhXz-Q"

      Tuo kannattaa katsoa alusta loppuun saakka. Pronssikautisten vuohipaimenten kristinuskossa oikaistaan mutkia ja yksinkertaistetaan asioita, jolloin riistaeläimiä tappavat sudet ovat pahoja, vaikka ne oikeasti antavat elämän monille muille lajeille ja pitävät ekosysteemeja kasassa. Aikanaan kun Suomesta loppuu metsästäjät niin sudet pitävät huolen siitä, että meillä on metsiä sekä hiilinieluja eikä hirvet tapa autoilijoita.

    • Anonyymi

      Ekosysteemien toiminta lukuisine takaisinkytkentöineen on liki kaoottinen järjestelmä ja voi kysyä voiko sitä ylipäätään etukäteen älykkäästi suunnitella.

      Toinen Yellowstone -esimerkki ekosyteemin kummallisista takaisinkytkennöistä on siellä tapahtunut vapitien määrän romahdus. Sen syyksi ajateltiin aluksi puistoon palautettuja susia, mutta kun asiaa tutkittiin tarkemmin huomattiin, että suurin syy olikin jonkun typeryksen Yellowstonejärveen istuttama harmaanieriä (lohen sukuinen kala, jota joku k-pää on Suomeenkin istuttanut). Syy-seuraussuhde kulki näin:
      1. Yellowstone-järjvessä eli paikallinen kevätkutuinen taimenlaji, joka oli talviunilta heräävien karhujen tärkeä ellei tärkein ravinto.
      2. Harmaanieriä oli alkuperäisen taimenen ravintokilpailija ja jopa niitä syövä peto ja romahdutti taimenkannan.
      3. Enää vähän taimenia nousi järveen laskeviin jokiin kutemaan ja harmaanieriä kuti järvessä karhujen ulottumattomissa.
      4. Karhut etsivät korvaavaa ravintoa ja niitä olivat erityisesti vastasyntyneet vapitien vasat, jotka karhut löysivät erinomaisen hajuaistinsa avulla. Susien hajuaisti ei riittänyt pusikoissa ja varvikoissa piileskelevien vasojen löytymiseen kuin aivan satunnaisesti.

      PS. Avainlajin määritelmä ei ole aivan eksaksti, mutta Suomen tärkeimmäksi eläimeksi joku aika sitten valittiin kunttamato (Cognettia sphagnetorum), joka on alle sentin mittainen änkyrimato, jolla on keskeinen merkitys havumetsän ravinteiden kierrätyksessä.

      • Erittäin mielenkiintoinen asia tämä Yellowstonen vapiti-karhu-harmaanieriä systeemi. Avainlaji voi olla samalla ravintoketjun huipulla oleva saalistaja, lippulaivalaji (huomiota herättävä ja mahdollisesti suojeltava laji, esim. tiikeri) ja sateenvarjolaji (jonka suojelu vaikuttaa positiivisesti moniin muihin lajeihin).


      • "Ekosysteemien toiminta lukuisine takaisinkytkentöineen on liki kaoottinen järjestelmä ja voi kysyä voiko sitä ylipäätään etukäteen älykkäästi suunnitella. "

        Tämä on erittäin terävä huomio. Iltselläkin meinasi mennä kahvi väärään kurkkuun kun puhuit kaoottisuudesta, mutta sitähän se on ja myös avaukseni pointti. Etukäteen on erittäin vaikeaa löytää näitä avainlajeja, mutta silti tasapainoinen ekosysteemi näyttää kuten se olisi suunniteltu, vaikka ei olekaan ja sitä pitää kasassa muutama yksinkertainen sääntö.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      103
      1241
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      93
      862
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      616
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe