Mannerheimin julistus ”Venäjän urheille sotilaille” Vaasassa 30.1.1918. ”Minun päällikkyyteni alaiset, itsenäisen Suomen tasavallan talonpoikaisjoukot eivät sodi Venäjää vastaan…”
Suurin osa Suomessa olleista venäläisistä oli luovuttanut aseensa Suomen hallituksen joukoille vapaaehtoisesti ja kotiin pyrkien. Vain joitakin tuhansia oli intoutunut liittymään Suomen punakaartin rinnalle sotimaan. Venäläisten apu oli ollut suorastaan vaatimaton, verrattuna toisen puolen Ruotsista ja etenkin Saksasta saamaan apuun.¨
Suurin osa punavangeista sai vapautensa jo vuoden 1918 loppuun mennessä. Vankeudesta palattiin kalpein kasvoin, tyhjin katsein, epävarmoin askelin, vaaterievut päällä roikkuen, kansalaisluottamusta vailla.
Kansakunta ponnisti kuitenkin kohti itsenäisen valtion täysiä tunnusmerkkejä. Nuoren itsenäisen Suomen perustukset saatiin valettua. Sisällissota ei onneksi ollut raunioittanut kaupunkeja pahemmin. Tampereen puutalokorttelien palot jäivät suurimmaksi tuhoksi, mutta metsäähän maassa riitti rakennusaineiksi.
Torpparit vapautettiin. Ensimmäiset demokraattiset kunnallisvaalit pidettiin jo joulukuussa 1918. Sosialidemokraatit tekivät jyrkän pesäeron kommunisteihin ja saivat 80 edustajapaikkaa maaliskuun 1919 eduskuntavaaleissa. Viimeisetkin suuret ulkovallat Englanti ja Yhdysvallat tunnustivat Suomen riippumattomuuden. Tasavalta sai ensimmäisen presidenttinsä, kun Kaarlo JuUudellho Ståhlberg valittiin virkaan heinäkuussa 1919.
SDP "urheita sotureita" pakeni Venäjälle jotka muodostivat siellä Suomen kommunistisenpuolueen, heistäkin sai suuriosa surmansa 1930 luvulla, historian mukaan 37 000, Stalinin vainoissa.
Mauno Koivito sanoi haastaelussaan, jos punaiset olisi voittaneet Suomella ei olisi ollut paluuta nykyisyyteen. Olisimme osa Venäjää.
Valtiomuodoksi saatiin tasavalta, ei liittymistä Venäjään johon SDP ajoi
17
78
Vastaukset
- Anonyymi
Yhäkin näitä punajälkeläisiä, mutta hyvin vähän vain. Geeni perimää.
- Anonyymi
Martin isä venakko.
Minun sukunimeni on Holmström, molemmat vanhemmat toisen polven stadilaisia. Yrittäjäperheen vesa olen :)))))))))
- Anonyymi
Aragoni kirjoitti:
Minun sukunimeni on Holmström, molemmat vanhemmat toisen polven stadilaisia. Yrittäjäperheen vesa olen :)))))))))
Kapi sai alkunsa, kun saksien teroittaja Manne vieraili pirtillä.
- Anonyymi
Lahtarit halusivat Suomen Saksan alusmaaksi. Onneksi Saksa hävisi 1. maailmansodassa. Punaisten tavoite oli itsenäinen sosialistinen tasavalta. Jos se olisi onnistunut, edistys, tasa-arvo ja hyvinvointi olisivat täyttäneet maan. Nyt saatiin hyvinvointivaltio viipeellä ja se on aina uhanalainen. Lahtarit punovat juoniaan.
- Anonyymi
Tässä Martti toinen kommunisti joka lahtaria hokee, ellet ollutkin sinä itse.
Onko se Joulun ihme, kun Suomi säilyi itsenäisenä tasavaltana? Toiset sanovat, että punikit halusivat liittää Suomen Venäjään ja toiset puolestaan, että oikeisto halusi liittää Suomen Saksaan. Kun kukaan ei oikein tuntunut haluavan itsenäistä tasavaltalaista Suomea, niin miten siinä niin pääsi kuitenkin käymään. Kaikki me päin p-että, kun kenenkään halut eivät toteutuneet.
- Anonyymi
Saksaan huonompi liittyä kun vesistö välissä. Mutta Venäjään oli vasemmiston halu, jopa SDP järjesti aseellisen kapinan, Stalinkin oli marraskuussa 1917 vielä yllyttämässä sotaan, luvaten demareille aseita ja tukea, SDP puoluekokouksessa.
- Anonyymi
On ollut kova aika kun neuvosto Venäjä on ollut mieleiseksi paikka kuin kuin kotimaa!
Nyt kun perspektiiviä on ei pitäisi tunteilla vaai ihmetellä kuinka huonosti oli asiat, leipä loppu ja ihmisarvo nolla, siihen ei i pidä palata! - Anonyymi
ps lyhennetään SS Mika Niikko esittää jumalan poikaa mutta kyllä ehta Lusifer on.
- Anonyymi
Mites tää liittyy Suomen Keskustaan?
- Anonyymi
Puolueet Suomen Keskusta
Mitenhän tuo liittyy... heh..he. Saat ihan itse pähkäillä.
- Anonyymi
Mutta mites olis käynyt, jos tämä meille jo valittu kuningas olisi tullut valtaan?
Joten Suomen Keskustan palstalla, pikkusen hengenvetoa, arvon persut.
Ette paskanheittolla pääse yli hallitukseen.- Anonyymi
Niin, Väinö Ensimmäinen!
- Anonyymi
"Tasa"valta, tai harvainvalta. Tässä tapauksessa.
- Anonyymi
Mannerheim oli hieno mies eikä homosexualismi sitä pilaa, melkein parempi niin hän pystyi keskittymään miehenä miehiin, hävitti punikit ja voitti tavallaan maailmansodan, maailma nyt olisi Marskin mieleen ja hän johtaisi myös sateenvarjoväen marsseja edestä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1266673MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny575743Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.854467NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun944376Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1424169Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.841486- 3821389
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a291298- 811297
Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?411074