Viettäkää viimeinen joulu itsenäisenä kansana. Ensi jouluna olette osa Venäjän imperiumia.
Hyvää joulua Suomalaiset
17
71
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan oikeasti ensi vuonna Venäjä liitetään Suomeen, ainakin Karjala, Petsamo ja Pietari.
- Anonyymi
Ensi vuonna Suomi käy rajaneuvotteluja Kiinan kanssa. Kiinalalaisia rajamiehiä on tervehdittävä.
- Anonyymi
Suomi on jo liitetty yhteen kommunismiin. Toista ei kaivata.
- Anonyymi
Veit sanat suustani. Suomalaiset eivät ole olleet itsenäistä kansaa 1.1.1995 alkaen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veit sanat suustani. Suomalaiset eivät ole olleet itsenäistä kansaa 1.1.1995 alkaen.
Älä viitsi vinkua joutavia. Jos maailma olisi oikeudenmukainen, sinullekin löytyisi jotakin tekemistä ja työtä sen sijaan, että iniset täällä 24/7.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Veit sanat suustani. Suomalaiset eivät ole olleet itsenäistä kansaa 1.1.1995 alkaen.
Päin vastoin. EU takasi Suomelle paikan läntisten sivistysvaltioiden joukossa. EU jäsenyys velvoittaa EU säädösten noudattamiseen, mutta antaa myös Suomelle sananvaltaa säädösten laadintaan.
Itsenäisyys ei ole sama asia kuin eristäytyneisyys kansainvälisestä toiminnasta. Siitä oli aikaisemmin Europpassa hyvänä esimerkkinä Albania ja nyt maailman mitassa Pohjois-Korea. Joku voi toki haluta sellaistakin itsenäisyyttä, mutta täysipäisille sivistyneille ihmisille itsenäisyys on aivan jotain muuta.
Oliko Suomi itsenäinen kansa silloin kun Neuvostoliitto saneli Suomen ulkopoliittisen linjan ja myös pitkälti myös sisäpoliittisen?
- Anonyymi
Kerran suomalainen, AINA SUOMALAINEN, meillä on yhteinen hiili puhaltakaamme siihen.
VAPAUS JA ELÄMÄ mitäs muuta tarvitsisimme. Hyvää joulua teille putinin kokin propaganda mölytorville. Miten aiot osallistua aiheuttamienne vahinkojen korjaamiseen Ukrainassa?
- Anonyymi
Tottakai Venäjä rakentaa koko Ukrainan aivan uusiksi kun sinä onneksi huomasit vaatia sitä tällä kansainvälisesti arvostetulla foorumilla.
Anonyymi kirjoitti:
Tottakai Venäjä rakentaa koko Ukrainan aivan uusiksi kun sinä onneksi huomasit vaatia sitä tällä kansainvälisesti arvostetulla foorumilla.
Mahtava mölähdys. Onhan se nyt kohtuutonta olettaa että vahinggon aiheuttaja ei korvaa tekemäänsä tuhoa. Miksi muiden pitäisi siivota putinin sotkut venäjän hävittyä sodan ukrainassa?
- Anonyymi
Älä sure. Kyllä se joulupukki sinullekin jotakin tuo. Vaikkapa uudet sukat.
- Anonyymi
Juo lisää viinaa niin katkeruutesi kasvaa vielä suuremmaksi.
- Anonyymi
Nyt jo 100K rikollista hyökkääjää pirun orrella. Lisää mahtuu, että tervetuloa vaan koittamaan piippalakit.
- Anonyymi
Viettäkäämme Me aidot Suomalaiset iloista Joulua.
- Anonyymi
Uni seis.
- Anonyymi
2023 juhlimme Novy God juhlaa johon on Sotamarsalkka Kenraali ja Sotasankari Vladimirov Putin kutsuttu mukaan.
Putin en halua tulla Suomeen valloittajana vaan Vapauttajana!
Valheellinen Suomi on poistettava vaikka asein sanoo KenraaliMarsalkka Putin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Erään T miehen viimeinen aloitus tänne
Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel364314Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa
Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova1442598Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1012182Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen221704Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen
Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.781676Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276141440Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin
Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma651426- 731378
Mun on pakko uskaltaa
Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e791331- 761313