Joulun ilosanomaa

Katsoin joulukalenterin äsken. Persilja läpäisi tonttuakatemian vaikka onkin peikko. Pukki tervehtyi, kiitos Persiljan. Reki pääsi matkaan pukki, tontut ja peikko muassaan. Jippiiiiii :-)))))))))

Tonttuakatemian kelpoisuusvaatimukset ovat: tonttu on rehellinen, tonttu on kekseliäs ja tonttu osaa kadota jälkiä jättämättä. Persilja-peikko täytti nämä ehdot ja sai diplomin. Upeeetaaaaa :-))))))

Mitä tästä opimme ? Kun olet rehellinen, kekseliäs ja osaat myös kadota kirjautumalla anonyyminä, täytät sinäkin vaatimukset. Kaikki me olemme ihmisiä ja meissä kaikissa on paljon hyvää.

Hyvää Joulua ja Onnellista Uutta Vuotta kaikille yli koko puoluekirjon toivottaa vihervassarianarkisti Martti !

7

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet Martti nyt eksynyt väärän puolueeseen kun olet keskustapuolueen palstalla. Sullahan omiakin, mikset sinne ? Jos täällä jatkat, velvoite äänestää keskustaa 2.4.
      Saat itse valita, että tuletko näin sinäkin keskustalaiseksi. Kapikin aikoi keskustaa äänestää kun täällä kirjoittaa.

      https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/politiikka/puolueet/suomen-kommunistinen-puolue

      https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/politiikka/puolueet/vasemmistoliitto

      https://keskustelu.suomi24.fi/yhteiskunta/politiikka/puolueet/vihrea-liitto

      • On minussa sen verran keskustalaisuutta että noin kuusi vuotiaana olin isompien poikien mukana apustamassa nauriita Vallilan siirtolapuutarhasta, siitä Paavalin kirkon vierestä. Äiti ei ymmärtänyt, hänessä ei ollut keskustalaisuutta. Nyt kun tiedät faktat, ymmärtänet haluni seurata tätä ajatusten valtameren kohinaa tursuavaa keskustan palstaa. Hyvä että ymmärrät älykkäänä keskustalaisena tautini tilan. Sanoinko tautini, pois se sana.


      • Anonyymi
        Aragoni kirjoitti:

        On minussa sen verran keskustalaisuutta että noin kuusi vuotiaana olin isompien poikien mukana apustamassa nauriita Vallilan siirtolapuutarhasta, siitä Paavalin kirkon vierestä. Äiti ei ymmärtänyt, hänessä ei ollut keskustalaisuutta. Nyt kun tiedät faktat, ymmärtänet haluni seurata tätä ajatusten valtameren kohinaa tursuavaa keskustan palstaa. Hyvä että ymmärrät älykkäänä keskustalaisena tautini tilan. Sanoinko tautini, pois se sana.

        Naurisvarasta ei hirtetä. Kai huomasit velvoitteen, kun täällä ollaan, silloin velvoite äänestää keskustaa kevään eduskuntavaalissa. Se on ihan omavalintasi, olla täällä tai äänestää kommaria. Suosin äänestämään kepulaista, niin minäkin tein ja sain lettipäältä pillua viime vaalin aikaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Naurisvarasta ei hirtetä. Kai huomasit velvoitteen, kun täällä ollaan, silloin velvoite äänestää keskustaa kevään eduskuntavaalissa. Se on ihan omavalintasi, olla täällä tai äänestää kommaria. Suosin äänestämään kepulaista, niin minäkin tein ja sain lettipäältä pillua viime vaalin aikaan.

        Sain minäkin piparia eilen, koko paketillisen...

        Ainut puolue jonka jäsen olen edelleen, ollut sen alkumetreiltä alkaen, ei yllä koskaan eduskuntaan asti. En ole saanut aikaiseksi erota sieltä. En edes tiedä, hengittääkö puoluetoimistossa enää kukaan. Ja se puolue on piraattipuolue.

        Maaseutu on minulle perin tuttua kotimaisista TV-sarjoista. Väittävät, että Kehä kolmosen ulkopuolella olisi oikeastikin elämää. Jaa, voi olla. No, täällä etelärannikolla johon pakenin... ei kun siis muutin vuonna 2016, elämää vähän kyllä on, harmikseni. Jotkin aboriginaalit yrittävät jopa kommunikoida kanssani. Ärsyttävää. Minä kyllä puhun, ohjeistan ja uhoan, mutta en kuuntele. Aivan sama mitä se toinen horisee.


    • Anonyymi

      Kapi olikin sanonut olevansa keskustalainen kun Valion haastattelussa oli.

      • Anonyymi

        Kapi on iskenyt suoraan Pankkomajurin pyhimpään työskentelemällä Valiolla ei-kepulaisena. Voi jeesus sentään, miten puusilmäisen totalitaristinen katsantokulma pankolta. Että jokaisen valiolaisen olisi pitänyt vähintäänkin äänestää Keskustaa tai liittyä sen jäseneksi vain siksi, että työskenteli/työskentelee Valiolla?


      • Anonyymi

        Tuskin muuten kepu-isännät olisi huolineetkaan. Jonkin trauman sitten saanut, kun keskustaa haukkunut vuosikymmeniä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      132
      1624
    2. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      38
      1542
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      60
      1296
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      1275
    5. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      202
      1058
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      264
      1042
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      1034
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      74
      945
    9. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      16
      890
    10. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      106
      868
    Aihe