Iltalehti yrittää rahastaa tällä uutisella

461
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

IL pyrkii kaikintavoin rahastamaan.

En ole kertaakaan maksanut lukuhetkistä enkä tule maksamaan.
Saa jäädä jutut lukematta

Äänestä

Einon juttu on kiinnostava ja Jukka Kulomaa kumosi tutkimuksillaan myytin suomalaisten "kovasta taistelutahdosta". Nämä 30 000 karkuria jatkosodassa olivat 98-99%:sti juuri taistelujoukkoihin kuuluneita. Ja kun selvä vähemmistö sotaveteraaneista tosiasiassa oli taistelujoukkoihin kuuluneita on karkuruus ja haluttomuus tapattaa itseään ollut paljon laajempi ilmiö mitä nykyajan uusisänmaalmiset hörhöt haluavat tunnustaa.

Äänestä

Hatunnostoni 👍

Teki viisaan ratkaisun, kun ei lähtenyt nazien kanssa hyökkimään.

Äänestä

Monikaan sodassa olleista ei varmaan tiennyt, miksi he edes olivat siellä.
Jos olisivat tienneet, olisi se "karkureiden" lukumäärä ollut varmaankin moninkertainen.

Ironista kyllä, mutta ne suurimmat pelkurit olivat "upseereita", iso osa swedupellejä, mutta oli myös sakemanneja.
Pakoilivat ja piilottelivat sodan jälkeen, ja vaihtoivat nimensä sun muuta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tässä ilmaiseksi uutinen
https://www.kymensanomat.fi/paikalliset/4606278

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu