Kyllä on vaikeaa löytää keräyksiä joihin kirkko ei olisi soluttautunut. En nimittäin haluaa pönkittää kirkon perusteetonta mainetta suurena hyväntekijänä, huono-osaisten auttajana.
Viimemmäksi törmäsin sellaiseen kuin Joulupuu ry ja sen Joulupuu keräys. Sen sivuilla lueteltiin yhteistyökumppaneita, yksi oli Kotimaanapu. Kävi ilmi että sen takana on kirkon diakonia.
Keräyksiä, joihin kirkko on soluttautunut "yhteistyökumppaniksi" on kuin Vilkkilässä kissoja.
Eli jos minä, ateisti, lahjoitan esimerkiksi Joulupuu keräykseen, niin kirkon työntekijä vie antamani avun köyhälle perheelle, ja kirkko saa sulan hattuunsa suurena hyväntekijänä.
Perhe ajattelee että kyllä se kirkko sitten tekee paaaljon hyvää, kiitos Jeesus, ja jumala. Kenties perhe vielä levittää ilosanomaa kirkon suuresta hyvyydestä ja anteliaisuudesta.
Tosiasiassa kirkko on kitupiikki, mitä tulee kirkon oman rahan käytöön tarpeessa olevien auttamiseksi. Kirkko kyllä auttaa ja vie avun perille, jos löytää jonkun muun maksumieheksi.
Silti kirkko puolustelee tärkeyttään nimenomaan hyväntekeväisyydellään, köyhien auttamisellaan. Ei se pr-puheissaan juuri uskosta puhu. Ei se kannusta pysymään kirkon jäsenenä uskon takia, vaan kirkon hyväntekeväisyyden takia. Sama se uskotko edes, kunhan maksat kirkollisverosi, josta ei mene kuin murusia hyväntekeväisyyteen.
Kaikesta huolimatta, Hyvää Joulua - kaikille tasapuolisesti!
Kirkko auttaa köyhiä muiden rahoilla, ei omillaan
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mitään uutta auringon alla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sille jollekin, edelleen tunnistat kyllä
Jatkamme siitä mihin jäimme. Tekniikkakin meni kauhusta polvilleen kun rikoimme rajat. Edelleen on vielä verkko avaamatta. Nyt huomaat, että pidät si1911351Tältä näyttää Elastiselle rakennettava luksusmökki Lapissa - Jopa Samu Haber hehkuttaa: "Upee"
No nyt ei ole kyllä mikään pikkumökki, vaan aika öky... Ela on jakanut kuvia rakennusvaiheessa olevasta vapaa-ajan asunnosta. Se ei todellakaan näytä13811Maisa menetti autonsa
Alamäki on alkanut...todellisuudessa auto lähti liisarista kun rahat loppui... https://www.seiska.fi/Kotimaa/Voi-ei-Maisa-Torppa-joutui-autokiipeliin39766- 99677
Katja Ståhl sai yllätyksekseen masennusdiagnoosin - Yksi asia herätti: "Rupesin hirveesti..."
Tsemppiä ja voimia, Katja Ståhl! Juontaja, hevosnainen Ståhl avaa yksityiselämäänsä Yökylässä Maria Veitola -ohjelmassa. Lue lisää: https://www.suomi3658Olisitko nainen hävennyt mun kanssa
liikkuessa, vai päinvastoin? Luin jostain lehdestä kauan sitten että naiset miettii tätä kautta asioita. Ja olisitko hävennyt mua faijasi edessä? Ei s127602- 23595
Haluun vaan, että tiedät
Olet ensimmäinen ja viimeinen päivän ajatuksissani - en voi sinua unohtaa, vaikka aikaa on kulunut, kyyneleet edelleen virtaavat..13539- 152529