Kirkko auttaa köyhiä muiden rahoilla, ei omillaan

Anonyymi-ap

Kyllä on vaikeaa löytää keräyksiä joihin kirkko ei olisi soluttautunut. En nimittäin haluaa pönkittää kirkon perusteetonta mainetta suurena hyväntekijänä, huono-osaisten auttajana.

Viimemmäksi törmäsin sellaiseen kuin Joulupuu ry ja sen Joulupuu keräys. Sen sivuilla lueteltiin yhteistyökumppaneita, yksi oli Kotimaanapu. Kävi ilmi että sen takana on kirkon diakonia.

Keräyksiä, joihin kirkko on soluttautunut "yhteistyökumppaniksi" on kuin Vilkkilässä kissoja.

Eli jos minä, ateisti, lahjoitan esimerkiksi Joulupuu keräykseen, niin kirkon työntekijä vie antamani avun köyhälle perheelle, ja kirkko saa sulan hattuunsa suurena hyväntekijänä.

Perhe ajattelee että kyllä se kirkko sitten tekee paaaljon hyvää, kiitos Jeesus, ja jumala. Kenties perhe vielä levittää ilosanomaa kirkon suuresta hyvyydestä ja anteliaisuudesta.

Tosiasiassa kirkko on kitupiikki, mitä tulee kirkon oman rahan käytöön tarpeessa olevien auttamiseksi. Kirkko kyllä auttaa ja vie avun perille, jos löytää jonkun muun maksumieheksi.

Silti kirkko puolustelee tärkeyttään nimenomaan hyväntekeväisyydellään, köyhien auttamisellaan. Ei se pr-puheissaan juuri uskosta puhu. Ei se kannusta pysymään kirkon jäsenenä uskon takia, vaan kirkon hyväntekeväisyyden takia. Sama se uskotko edes, kunhan maksat kirkollisverosi, josta ei mene kuin murusia hyväntekeväisyyteen.

Kaikesta huolimatta, Hyvää Joulua - kaikille tasapuolisesti!

2

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei mitään uutta auringon alla!

      • Anonyymi

        😍😋😍😋😍😋😍😋😍

        🔞 ­­N­­y­m­f­­o­­m­a­­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17680396N

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      148
      11357
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8092
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5864
    4. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      9
      4604
    5. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      160
      4543
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      32
      4321
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4183
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3467
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3230
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1731
    Aihe