Venäjän presidentti Vladimir Putinin mukaan valtaosa venäläisistä on valmiita uhraamaan kaiken isänmaansa eteen, kertoo riippumaton venäjänkielinen Meduza-verkkouutispalvelu.
Putin kertoo asiasta haastattelussa venäläisellä Rossija 1 -televisiokanavalla. Haastattelussa toimittaja kysyy Putinilta, mikä on yllättänyt hänet sodan aikana.
– Ei ole mitään yllättävää siinä tosiasiassa, että kaikki eivät ole käyttäytyneet kuin todelliset patriootit. Missä tahansa yhteiskunnassa on aina ihmisiä, jotka ajattelevat ensisijaisesti henkilökohtaisia etujaan tai henkilökohtaisia suunnitelmiaan. Rehellisesti sanottuna en todellakaan syytä heitä. Jokaisella ihmisellä on oikeus valita.
– Kuitenkin 99,9% venäläisistä on valmiita uhraamaan kaiken isänmaansa eteen, Putin sanoo haastattelussa.
– Siinä ei ole mielestäni mitään epätavallista. Se saa minut jälleen kerran vakuuttuneeksi siitä, että Venäjä on erityinen maa, jossa elää erityisiä ihmisiä. Tämä on vahvistettu koko Venäjän olemassaolon ja historian ajan, Putin lisää.
Muun muassa Ukrainan entinen apulaissisäministeri Anton Herashtshenko on jakanut videon haastattelusta Twitter-tilillään.
Putin: 99,9 prosenttia venäläisistä on valmiita uhraamaan kaiken isänmaansa eteen
11
81
Vastaukset
"– Kuitenkin 99,9% venäläisistä on valmiita uhraamaan kaiken isänmaansa eteen, Putin sanoo haastattelussa."
Mutta Putin Kalsarimyrkyttäjä itse kuuluu tuohon 0,1%:n.- Anonyymi
Te venäläiset pommitatte, murhaatte, raiskaatte ja kidutatte Ukrainassa, itsenäisessä valtiossa, joka ei hyökkäystänne provosoinut. Toivotan teille sellaista joulua ja uutta vuotta, jonka ansaitsette.
- Anonyymi
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/moldovan-tiedustelu-vakuuttui-venaja-aikoo-hyokata/
Moldovan tiedustelun mukaan Venäjän hyökkäyksen riski on ”hyvin korkea” ensi vuonna.
Moskovan tavoitteena on luoda maakäytävä Ukrainan läpi Moldovan separatistialue Transnistriaan.
Myös Ukrainan armeijan johto on viime päivinä varoittanut Venäjän suunnitelmasta ryhtyä uuteen suurhyökkäykseen vuoden 2023 alussa.
Venäjä suunnittelee iskevänsä Ukrainaan 200 000 tuoreen sotilaan voimin. On kuitenkin epäselvää, miltä rintamalta Venäjän suunnittelee yrittävänsä läpimurtoa.
– Kysymys ei ole siitä, aikooko Venäjä käynnistää uuden hyökkäyksen kohti Moldovan maaperää. Kysymys on siitä, milloin Venäjä tekee sen.
Venäjä punnitsee parhaillaan monia erilaisia skenaarioita Moldovaan pääsemiseksi.
Moldovan tiedustelu uskoo, että Moskova kaavailee hyökkäystä tammi-helmikuun vaihteeseen tai myöhemmin maalis-huhtikuulle.
Ukrainan lounaispuolella sijaitsevalla entisellä neuvostotasavallalla on hyvin pieni puolustusbudjetti. Moldova onkin joutunut hyväksymään sen, että Venäjä pitää Transnistriassa sotilaita, joita Moskova kutsuu rauhanturvaajiksi.
Moldovan länsimielinen hallitus on tuominnut Venäjän aloittaman sodan naapuriaan vastaan sekä hakenut Euroopan unionin jäsenyyttä.
Moldovan lännettymiskehitystä vastustava Kreml on pyrkinyt lietsomaan maahan epävakautta esimerkiksi tukemalla oppositiovoimia sekä kärjistämällä maan energiakriisiä.
- Anonyymi
Paljon näitä Putinn kannattajia on päästetty tänne hölmöläämme ja vapaasti nämä saavat kulkea mökeillään, että olisiko aika sulkea tuo raja jo kokonaan ?
- Anonyymi
0,1 % venäläisistä olisi 140 000. Maasta on nyt jo varovaaisen arvion mukaan lähtenyt sodan takia reilusti yli puoli miljoonaa venäläistä ja ennen sotaa useita miljoonia vapaamman elämisen takia.
Maahan on jäänyt paljon enemmän nitä, jotka lähtisivät, jos pääsisivät ja uskaltaisivat.
Putinilla taitaa prosenttilasku vähän mättää. Vaikka se ei taida olla suurin asian, mikäö Minimirillä mättää. Venäläisiltä kysytään uhrimieltä enemmän kuin kertaakaan sitten WW2:n, kun armeijan avoin piikki tarkoittaa että jopa 30 % federaation budjetista tärvääntyy yksin sotalaitokseen.
Vertailun vuoksi: Yhdysvaltain nykyistä suurempikaan apu ei merkitsisi liittovaltion budjetissa kuin prosentin kymmenyksiä.- Anonyymi
Putin oikoo, että hän ja isänmaa olisi sama asia.
- Anonyymi
r......n kätyri yrittää kohta väittää että putte puhuu asiaa ja jää samalla kiinni valehtelusta
- Anonyymi
Eli tarkoittaako tuo gallup myös sitä, että 99,9% venäläisistä pitää isänmaansa olemassaolon edellytyksenä naapurimaan hävittämistä?
Vai mikä tässä oli sanoman pointti? - Anonyymi
Vain 1 miehen puolikas tietää asian ja hän on Vladimir.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938138
- 403922
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html341241Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321122Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121020Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797