Mitä ihmettä? Kaikilla muilla lähipaikkakunnilla kaupat auki, Lappajärvellä kiinni. Jos muutaman kerran vuodessa väkeä täällä liikkuu niin paikallinen kauppa on kiinni.
Pois lappajärveltä, pois nopeasti!
Kauppa kiinni joulupäivänä
23
137
Vastaukset
- Anonyymi
Hienoa, KPO, että piditte joulupäivänä kaupan kiinni. Kyllä nyt jokaisen luulisi yhden päivän pärjäävän ilman kauppareissua. Sama käytäntö saisi tulla myös pääsiäisen yhteyteen.
Ja näkyi KPO:n kaupat olleen kiinni myös lähikunnissa. Samalla säästyi sähköä. Ekotekokin siis.- Anonyymi
Mikä hienous siinä piilee? Ekoteko huhhuh!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä hienous siinä piilee? Ekoteko huhhuh!
Tarkemmin kun miettii niin onhan tuo ekoteko, kuinka paljon jää bensaa polttamatta kun ei lähdetä turhan päiten kauppaan, henkilökunta ei aja kaupalle ja tuotteiden toimitusta sekä jätteiden kuljetusta ei tarvita! Sähköä kuluu vähemmän kun kylmäkaappeja ja pakastealtaita ei auota. Varmaan merkittävä säästö KPO.llekkin kun joulun jälkeen ostoksetkin olisi pieniä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä hienous siinä piilee? Ekoteko huhhuh!
Mietipä sitä.
- Anonyymi
Hienoa että jossain vielä kunnioitetaan edes tämän verran joulun sanomaa ja joulurauhaa eikä vain juosta rahan perässä ahneuden kiilto silmissä.
- Anonyymi
Hienoa,että joulupyhää kunnioitetaan täällä Lappajärvellä. Päivään on pyhistä pyhin . Joka ei ole kaupassa ole viikolla 6 päivänä ennättänyt ruokaa hakea ei tarvii 7 päivänä Joulupäivänä käydä.
- Anonyymi
Ettei vaan sama kommentoija heittelisi useampia kommentteja eri henkilönä, kun kaikki alkaa sanalla "Hienoa"
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ettei vaan sama kommentoija heittelisi useampia kommentteja eri henkilönä, kun kaikki alkaa sanalla "Hienoa"
Tuskin, sillä hieno tekohan tuo oli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin, sillä hieno tekohan tuo oli.
Joulupäivänä ja pitkänäperjantaina pitää kaupat olla kiinni. Myös sunnuntaisin pitäisi olla kiinni, niin kuin ennen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joulupäivänä ja pitkänäperjantaina pitää kaupat olla kiinni. Myös sunnuntaisin pitäisi olla kiinni, niin kuin ennen.
Samaa mieltä.
- Anonyymi
Joulupäivänä kauppa olkoon kiinni!
- Anonyymi
Alajärvellä oli kaikki kiinni 25.12
- Anonyymi
Alajärvellä on niin Jumalatonta sakkia että ne ei pidä kauppaa kiinni.
- Anonyymi
Onko Lappajärvellä mitään tulevaisuutta.
EI OLE. - Anonyymi
Outo olet, sitä voi kyllä katsoa itse peiliin ellei itse ole ennen joulua ymmärtänyt käydä kaupassa.
- Anonyymi
Omasta puolesta kaupat saa pitää ovensa kiinni ja antaa henkilökunnalle ansaitun vapaan.Järjen köyhyyttä,jos ei pysty ostamaan niin,että muutamaksi päiväksi riittää.
- Anonyymi
Usealla paikkakunnalla kaupat olivat eilen kiinni. Lappajärven S-market ei siis ollut mkään poikkeustapaus.
- Anonyymi
Hyvä, että oli kauppa kiinni.
- Anonyymi
Mikseikäs joulun välipäiville ole Kivitipussa mitään wiihteellistä ohjelmaa? Tapsan päivän tansseja tai muuta bändiä?
- Anonyymi
Ei ole ekoteko, joutu ajelee kauhavalle kaljanostoon 🤬
- Anonyymi
Ei jouluna pitäisi juoda kaljaa.
- Anonyymi
Ei taitanut sielläkään olla kuin ärrä auki.
- Anonyymi
Ihan oma moka, jos ei juomisiaan osaa arvioida. Voi toki olla sairauskin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne212335Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv452194Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k651728Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941677Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.591661Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel821632- 1131490
- 961221
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401047Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21925