Mitä ihmettä? Kaikilla muilla lähipaikkakunnilla kaupat auki, Lappajärvellä kiinni. Jos muutaman kerran vuodessa väkeä täällä liikkuu niin paikallinen kauppa on kiinni.
Pois lappajärveltä, pois nopeasti!
Kauppa kiinni joulupäivänä
23
144
Vastaukset
- Anonyymi
Hienoa, KPO, että piditte joulupäivänä kaupan kiinni. Kyllä nyt jokaisen luulisi yhden päivän pärjäävän ilman kauppareissua. Sama käytäntö saisi tulla myös pääsiäisen yhteyteen.
Ja näkyi KPO:n kaupat olleen kiinni myös lähikunnissa. Samalla säästyi sähköä. Ekotekokin siis.- Anonyymi
Mikä hienous siinä piilee? Ekoteko huhhuh!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä hienous siinä piilee? Ekoteko huhhuh!
Tarkemmin kun miettii niin onhan tuo ekoteko, kuinka paljon jää bensaa polttamatta kun ei lähdetä turhan päiten kauppaan, henkilökunta ei aja kaupalle ja tuotteiden toimitusta sekä jätteiden kuljetusta ei tarvita! Sähköä kuluu vähemmän kun kylmäkaappeja ja pakastealtaita ei auota. Varmaan merkittävä säästö KPO.llekkin kun joulun jälkeen ostoksetkin olisi pieniä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä hienous siinä piilee? Ekoteko huhhuh!
Mietipä sitä.
- Anonyymi
Hienoa että jossain vielä kunnioitetaan edes tämän verran joulun sanomaa ja joulurauhaa eikä vain juosta rahan perässä ahneuden kiilto silmissä.
- Anonyymi
Hienoa,että joulupyhää kunnioitetaan täällä Lappajärvellä. Päivään on pyhistä pyhin . Joka ei ole kaupassa ole viikolla 6 päivänä ennättänyt ruokaa hakea ei tarvii 7 päivänä Joulupäivänä käydä.
- Anonyymi
Ettei vaan sama kommentoija heittelisi useampia kommentteja eri henkilönä, kun kaikki alkaa sanalla "Hienoa"
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ettei vaan sama kommentoija heittelisi useampia kommentteja eri henkilönä, kun kaikki alkaa sanalla "Hienoa"
Tuskin, sillä hieno tekohan tuo oli.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuskin, sillä hieno tekohan tuo oli.
Joulupäivänä ja pitkänäperjantaina pitää kaupat olla kiinni. Myös sunnuntaisin pitäisi olla kiinni, niin kuin ennen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joulupäivänä ja pitkänäperjantaina pitää kaupat olla kiinni. Myös sunnuntaisin pitäisi olla kiinni, niin kuin ennen.
Samaa mieltä.
- Anonyymi
Joulupäivänä kauppa olkoon kiinni!
- Anonyymi
Alajärvellä oli kaikki kiinni 25.12
- Anonyymi
Alajärvellä on niin Jumalatonta sakkia että ne ei pidä kauppaa kiinni.
- Anonyymi
Onko Lappajärvellä mitään tulevaisuutta.
EI OLE. - Anonyymi
Outo olet, sitä voi kyllä katsoa itse peiliin ellei itse ole ennen joulua ymmärtänyt käydä kaupassa.
- Anonyymi
Omasta puolesta kaupat saa pitää ovensa kiinni ja antaa henkilökunnalle ansaitun vapaan.Järjen köyhyyttä,jos ei pysty ostamaan niin,että muutamaksi päiväksi riittää.
- Anonyymi
Usealla paikkakunnalla kaupat olivat eilen kiinni. Lappajärven S-market ei siis ollut mkään poikkeustapaus.
- Anonyymi
Hyvä, että oli kauppa kiinni.
- Anonyymi
Mikseikäs joulun välipäiville ole Kivitipussa mitään wiihteellistä ohjelmaa? Tapsan päivän tansseja tai muuta bändiä?
- Anonyymi
Ei ole ekoteko, joutu ajelee kauhavalle kaljanostoon 🤬
- Anonyymi
Ei jouluna pitäisi juoda kaljaa.
- Anonyymi
Ei taitanut sielläkään olla kuin ärrä auki.
- Anonyymi
Ihan oma moka, jos ei juomisiaan osaa arvioida. Voi toki olla sairauskin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset27017566Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"18812481Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El736212MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny345148Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään775038Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.574184Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja513773Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta1003702NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun673486Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1463169