Hyvä Tampere

Anonyymi-ap

Helsingissä ja Espoossa aletaan rakentamaan muutamiin kaupunginosiin tornitalokeskustoja. Tampereellakin on keskustassa tornitaloja. Tämä uusi suuntaus on jotenkin ihmissilmää miellyttävä, sillä kaupunki avautuu tulijoille ihan uudella tavalla, kun näkee jo kauempaa sen korkeat rakennukset ja korkearakennuksiset alueet.
Toivottavasti Tampere joka oli tässäkin ensimmäisenä liikkeellä jatkaa sitä kehitystä, jolla alueen urbanisoituminen saa kaupunkilaisesta elämäntavasta kiinnostuneet ihmiset liikkeelle.

10

58

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Betonikuutiot ja asfalttirännit aiheuttavat ihmisille pahoinvointia ja mielenterveysongelmia.

      • Anonyymi

        Kyllä ne jokin muu sinulle aiheuttaa.


      • Anonyymi

        Monet isot kaupungit ovat elinkeinoelämän keskuksia, jotka tarjoavat ihmisille ja yrityksille mahdollisuuksia. Muuttamalla kaupungin ilmettä voidaan ihmisten siitä kokemaa pahoinvointia vähentää. Ja saada uusia ajatuksia.
        Uusi urbaani suomalainen arkkitehtuuri tornitaloineen on positiivinen haaste, johon toivoisi, että kiinnitettäisiin enemmän huomiota.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ne jokin muu sinulle aiheuttaa.

        Minä olen ok, mutta sinuun ne on jo näköjään vaikuttanut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minä olen ok, mutta sinuun ne on jo näköjään vaikuttanut.

        Jos sinä olet ok, niin kukaan muu ei halua olla. Kakkapylly!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ne jokin muu sinulle aiheuttaa.

        Kyllä ne kalliit ja halutut betonitalot palvelujen ja joukkoliikenteen äärellä on haluttuja, mutta kun omat rahkeet ei riitä sellaisen hankkimiseen, niin pahoinvointi ja mielenterveysongelmat on taattu. Huono rahatilanne se on, joka pakottaa asumaan Hervannassa tai Tesomalla. Ei sinne vapaaehtoisesti mennä asumaan, jos on varaa valita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos sinä olet ok, niin kukaan muu ei halua olla. Kakkapylly!

        Kannattais miettiä omaa asennettaan. Mielipiteitä saa olla, mutta voi miettiä, mikä niistä on oikeutettu. Ja toisen tuomitseminen osoittaa omaa harkintakyvyn puutetta.


    • Anonyymi

      Nuo järkyttävät geneeriset tornit ovat aivan turhia näin pienessä kirkonkylässä. Juntit on kyllä niistä kovin innoissaan.

    • Anonyymi

      nyt kun korot nousee niin ei sitten 30v tule uusia

      • Anonyymi

        Uusia on rakennettu läpi historian, oli korkotaso mikä tahansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      40
      1410
    2. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      98
      1355
    3. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      289
      1245
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1105
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      19
      1051
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      65
      1028
    7. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1012
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      16
      1009
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      176
      878
    10. Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!

      Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju
      Tanssi
      17
      833
    Aihe