Matias Mäkynen syyttää heti virkamiehiä - kuinkas muuten.
Matias Mäkynen arvostelee työ- ja elinkeinoministeriön (TEM) virkamiehiä sähkökriisin ratkaisujen kehittämisessä. Hän syyttää ministeriötä siitä, etteivät asiat ole edenneet.
Verkkouutiset selvitti aiemmin tietopyynnöillä, ettei TEM:n alaisuudessa toimineen hallituksen niin sanotun sähköministerityöryhmän kokouksista ole olemassa yhtäkään luovutettavaa asiakirjaa.
Marinin sähköväitteestä kohu
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
BoRAT on viimeinen Suomessa joka ei tajua virkamiehet toimii virkavastuulla (toisin kuin poliitikot) eivätkä voi julkisesti valehdella sossumaisesti
- Anonyymi
Joo mutta ko, virkamies saa käskyt lintilältä. Mitä hän Marinia syyttää. Pomo Lintilä vika jollei käske alaisiaan töihin ei tuo virkamies voi edes Marinia totella. Ei ole älyvälkky virkamies.
- Anonyymi
Yhtä älykäs kohu kuin aamupala, tanssi jne.
----
TAE2023 pöytäkirjamerkinnät 1.9.2022
Toimet sähkön hinnan kohtuuttoman nousun kompensoimiseksi kotitalouksille
– Määräaikainen sähkövähennys
– Määräaikainen sähkötuki pienituloisille kotitalouksille
– Sähköenergian arvonlisäveron alentaminen 10 prosenttiin
*** JA SITTEN NE SYKSYN JATKOVALMISTELUT ***
Jatkotoimet sähkön hinnan alentamiseksi sekä kohtuuttomien tilanteiden lieventämiseksi
Hallitus etsii edelleen ratkaisuja sähkön hinnan alentamiseksi sekä kansallisella että EU-tasolla ja varautuu tarvittaessa lieventämään niin kotitalouksille kuin yrityksille, maatalousyrityksille ja yhteisöille koituvia kohtuuttomia tilanteita. Samalla huolehditaan riittävistä kannustimista energian säästämiseen ja päästöttömän energian investointeihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-257515Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite986176Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1194276- 1554224
- 1631971
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.511893- 631852
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1461759- 451564
- 401539