Tässä eräs mielenkiintoinen

Anonyymi-ap

tyypoi, joka rakenteli V1 ja V2 raketteja (ohjuksia) nazi-saksassa, joita ammuttiin mm. Lontooseen ja Antwerpeniin.
Sotilasarvoltaan hän oli ss-majuri, niinkuin esim. rååtsin kuningatar silvian isä, Walther Sommerlath oli.

Sodan jälkeen hän työskenteli nasa:n johdossa.

https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Wernher_von_Braun

Länsi-saksassa oli entisiä ss-upseereita mm. poliiseina, jotka tutkivat niin liikenneonnettomuuksia kuin murhiakin.
Itä-saksassa ei ollut ihan sama käytäntö.

6

55

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      V1 ja V2 olivat juurikin raketteja, ei ohjuksia. Siksi osumatarkkuus oli aika olematon, eivät välttämättä osuneet edes koko kaupunkiin mihin ne suunnattiin.

      • Anonyymi

        Vaikuttaa venäläisiltä ohjuksilta.
        Mutta ukraina voisi tosiaan tehdä tuollaisia itselleen ja lähettää ne vaan oikeaan suuntaan. Loppu on arpapeliä. Jos lähettää vaikka 500 raketin ryhmissä, niin on siinä venäläisillä ripaskaa tiedossa hyväksi aikaa.


      • Anonyymi

        Mutta V2 oli hypersooninen - sitä ei voinut käytännössä torjua kuten hitaampaa V1:stä.


    • Anonyymi

      Länsi- ja itäsaksalla ei tosiaan ollut aivan samaa käytäntöä.

      Usa kahmi itselleen kaikki entiset tiedemiehet joista koki hyötyvänsä. Länsisaksa saattoi työllistää entisiä saksalaisia upseereja.

      Itäsaksa puolestaan omaksui kansallissosialistisen ideologian, menettelytavat ja virkakoneiston lähes sellaisenaan. Siltä osin kuin se ei ollut ristiriidassa Stalinin kommunismin kanssa.

      Siksi moni itäsaksalainen saattoi kokea ettei natsisaksa koskaan lakannut olemasta. Se vain siirtyi uuden johdon alaisuuteen.

    • Anonyymi

      Asiahan on niin että ei se ratkaise mitä tekee vaan kuka tekee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      45
      7859
    2. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      87
      5419
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      59
      3859
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      91
      3829
    5. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      98
      3569
    6. 55
      3203
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      74
      3182
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      34
      2578
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      211
      2252
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      52
      1688
    Aihe