Tuloverojen alennukset jättävät enemmän rahaa käteen samalla kun epäsuoria, suoraan hintoja korottavia, veroja nostetaan.
Suomeksi sanottuna se tarkoittaa, että inflaatio kiihtyy tilanteessa, jossa se laukkaa jo muutenkin. Sen seurauksena reaaliansiotaso laskee ja se saattaa johtaa kovaan palkankorotusralliin.
Hintojen nousu tulee vähentämään kysyntää, eli työllisyys heikkenee sen seurauksena ja samoin käy myös verotuloille, joten paine julkisen velan kasvuun lisääntyy.
Missä on nyt Aki Kangasharju? Missä on Romakkaniemi? Hallitusta on haukuttu hintojen noususta, johon se ei ole voinut vaikuttaa, nyt suurin oppositiopuolue kertoo avoimesti talouspolitiikkansa olevan inflatorista. Se ei kuitenkaan saa mitään moitteita, eikä kukaan kirjoita varoituksen sanaa siitä.
Ei kai ole niin, että Kangasharjukin on päässyt kansantaloustieteen perusteiden tenteistä läpi lunttaamalla eikä enää muista, mitä lunttilapuissa luki?
Kokoomus pyrkii kiihdyttämään inflaatiota?
Anonyymi-ap
1
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Silloin rikkaat rikastuu ja se on aina ollutkin kokoomuksen päätehtävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sille jollekin, tunnistat kyllä
Etkö kuitenkin huomannut, kuinka välitän ja olen hyvä sinua kohtaan? Se, että olet itse kuin mikäkin omahyväinen, ainakin tässä leikissämme, miten sin3252586Tupoksen koulun oppilaan putoaminen - onnettomuus?
Kalevassa aamulla uutinen yläkoululaisen putoamisesta koulutiloissa Tupoksella. Rehtori ei avaa asian taustoja - miten tämä on voinut olla mahdollista332224Asbergerihmiset
Tuossa ehkä olen törmännyt livenä Asberger-ihmiseen ja kuullut nyt parilta naiselta, että millainen on mahdollinen asberger-oireyhtymää kärsivän ihmis220900Kerrotaanko maailmalle oikeasti Venäjän ja Ukrainan sodan syistä
Vaikka kuinka yritän olla kartalla edes vähän niin silti on koko ajan pimenossa se syy, miksi Venäjä hyökkää Ukrainaan.. Ei tätä kerrota uutisissa. K345831- 42772
Jasminilla uuis kulta
personal trainer ja elämä hymyilee. https://www.seiska.fi/Kotimaa/Jasmin-Mantyla-ero-ja-uusi-rakas/1182613?undefined55719- 45675