Riemunkiljahduksia Sota- ja Nato myönteisessä HS

Anonyymi-ap

Riemua, valoa ja iloa! Hesari kertoo, että tänä vuonna Venäjän pakotteet eivät vaikuttaneet lainkaan. Pettyi, mutta ei tietenkään tunnusta olleensa väärässä.

Mutta ensi vuonna HSn mukaan Venäjällä tuntuu ja kovaa! Taloustoimittaja löysi tietolähteeksi Kiovassa toimivan ajatushautomo KSE-instituutin. Eiköhän pistetä kaikki saunat päälle, valot ja lämmöt täysille. Venäjä kyykähtää ensi vuonna HSn analyysin mukaan, koska Kiovassa toimiva ajatushautomo KSE-instituutti niin kirjoittaa 😄😄😄😄😄😄😄😄

Kaiken lisäksi tämä älyn jättiläinen eli HS vei meitä NATOn jäseneksi tämänlaista sontaa kertoen.

https://www.hs.fi/talous/art-2000009285850.html

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ” Etenkin öljyvienti jatkui pitkään lähes ennallaan. Vaikka osa läntisistä ostajista alkoi karttaa venäläistä raakaöljyä, Venäjä onnistui löytämään öljylleen korvaavia markkinoita ennen kaikkea Intiasta, Kiinasta ja Turkista.
      Se, minkä Venäjä menetti vähentyneinä myyntimäärinä, se voitti nousseina hintoina, kun öljyn ja maakaasun markkinahinnat kallistuivat voimakkaasti. Syynä oli Venäjän itsensä aloittaman sota ja energiakiristys.”

      Venäjältä Kiinaan menee YKSI AINOA KAASUPUTKI, jonka kautta kapasiteetin puolesta mahtuu kulkemaan 10 % siitä kaasusta, joka aikoinaan meni 5-7 kaasuputkea pitkin EU:hun! Ölyputkea ei Kiinaan ole tehty! Intiaan ei ole suoraa maayhteyttä eikä liioin YHTÄÄN AINOAA kaasu- tai öljyputkeä!!

Tankkerikuljetukset Eurooppaan kestivät 7 vrk! Vastaavat Kiinaan tai Intiaan kestävät 35 vrk! Rahtikulut vähentävät tietenkin katetta, mitä toimituksista saadaan!

Ei hyödytä mitään Kiinan ja Intian ostolupaukset, kun todellisuus ja realiteetit kaupankäynnin suhteen ovat käytännössä nämä!

      • Anonyymi

        Niin menee yksi putki, entä sitten? Nopea vilkaisu öljyputkiin kertoo, että putkia kulkee Turkkiin ja tietysti unohtamatta Intiaa.

        Intia jalostaa Venäläistä raakaöljyä ja lähettää EU-alueelle. Ilmasto kiittää.


      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        😋 ­­N­­­y­­m­­­f­­o­­m­­a­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17684216w

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Jesari jaksaa vaan jauhaa 💩
      Samaa vanhaa laulua ovat laulaneet Poliitikot, asiantuntijat, talouden asiantuntijat, koko kuluneen vuoden, ja nyt on siis siirrytty laulamaan samaa virttä vuodelle 2023.

      Kuten Koronassa. Jaksakaa hetki niin kyllä se siitä. Kiinassa maskien 100% käytön aikana tartuntoja 2-3 milj/pv. Suomessa 2022 ylikuolleisuus. Siis nolla saavutus, tsemppaamisesta.

    • Anonyymi

      Kerros koska ne saa WC pytyt tuotantoon? ettei tarvitse varastaa niitä.Ja koska Moskovan yli 100 000 takia(Moskow News) toimii..Ne ei oosaanut huoltoja ja miten samma yli 4.5 miljoonaa muuta autoa(länsi) toimii?? Miten saadaan riitävästi WC paperia?? Nyt on lusikat ja sormet käytössä?? Miten saadaan TVerin ja Novgorin alueen meijeri toimimaan?? EI oo Valion päivityxiä ja osia?? Maidot ym jää lypsämättä..Sadot 80% pelloille ku ei ollut kalustoa tehdä pelto Elvisten töit.. Miten on TOMSKIN kaupungin likenne ..sesoo melkein kokonaan..ei vaihdelaatikko öljyjä..miten nyt KUolan alueen kaivosteollisuus miltei koknaan seis Atlas Copcon åporaus kalustoon tullut iosia,,Ja jos kohta pumput ei toimi kaivoxiin tulee vettä ja ... HIljaa hyvää tulee --Vastaileppas

      • Anonyymi

        Haluatko kertoa, että vaikka Hesarilla meni analyysit täysin pieleen, haluat lukea lisää höpöä, koska siitä tulee hyvä mieli?


    • Anonyymi

      Riemunkiljahduksia Sota- ja Nato myönteisissä sodomiiitti piireissä.

      "Taloustutkimuksella teetetyssä kyselyssä vastaajat saivat antaa kouluarvosanan asteikolla 4–10 kaikille istuville ministereille ja arvioida näin heidän onnistumistaan tehtävissään."

      Vähemmistö kansalaisten keskuudessa tehdyn kyselyn perusteella selvästi parhaiten on suoriutunut puolustusministeri Antti Kaikkonen (kesk), jonka keskiarvoksi tuli verrattain korkea 7,93. Kaikkonen ylsi ykköseksi myös vuosi sitten tehdyssä kyselyssä, mutta onnistui nyt parantamaan arvosanaansa yli viidellä kymmenyksellä.

      Kakkoseksi (heh heh heh heh ) tuli luonnollisesti ulkoministeri Pekka Haavisto (vihrer GAY) tyydyttävällä arvosanalla 7,63. Myös Haavisto paransi numeroaan selvästi vuoden takaisesta 7,06:sta, jolla hän ylsi tyydytettynä tuolloinkin mutta vasta viidenneksi.

      Isänmaallisissa hetero piireissä Tuolla suhmuroinnilla olis saanut arvosanan Vitosen hintti ja päässyt aasin korvat päässä piestynä nurkkaan seisomaan.

      • Anonyymi

        Aika surkeaa... Suomessa ei ole yhtään Kekkosen tai Paasikiven kaltaista valtiomiestä. Eipä ihme, kun ollaan joutumassa Bidenin perheen bisnesten vuoksi tykinruuaksi.


    • Anonyymi

      🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

      ❤️ Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love

      🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      101
      3751
    2. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      48
      2681
    3. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      114
      2519
    4. 24/7 sinä mielessä, ihan jatkuvalla syötöllä

      Aamulla herätessä, päivällä melkein nonstop, illalla nukkumaan mennessä, öisin herätessä. Mikä viddu tässä on 🤣
      Ikävä
      39
      2008
    5. Jotain pitää nyt keksiä että sinut näkisi

      Ensiviikolla viimeistään. Tälle on pakko saada kunnon piste tai sitten aloitetaan loppuelämä yhdessä, tulen hulluksi muu
      Ikävä
      30
      1787
    6. Mulla tulee vaan niin

      Paha olo siitä mitä teidän välillä on. Vaikka se on sun päätös mitä haluat. Tuntuu että menetän jotakin vaikka tiedän et
      Ikävä
      22
      1561
    7. Rakastan sua

      Tänäänkin, eilenkin, varmaan huomennakin..
      Ikävä
      27
      1542
    8. En tunne, en ymmärrä

      enkä muista 😱
      Ikävä
      22
      1348
    9. Mitkä olivat viimeiset sanasi ikävoinnin kohteellesi

      Ja milloin? Mitä olisit sanonut jos olisit tiennyt että ne jäävät viimeisiksi -ainakin toistaiseksi?
      Ikävä
      70
      1285
    10. Olikohan se

      Kuitenkin niin, että kiinnostuit minusta ihan tosissaan. Loukkaannuit, kun en ollutkaan valmis tapaamaan sinua.. Pelkäsi
      Ikävä
      8
      1281
    Aihe