Kurrva! Venäläissotilaat huijaa komentajiaan, istuvat korsussa

Anonyymi-ap

ja kertovat radion välityksellä sotivansa. Venäläissotilaat muun muassa siis sabotoivat tehtäviä tekaistun radioliikenteen avulla välttääkseen taisteluita.

Topaz niminen venäläissotilas kertoo Wartranslated-sivuston englanniksi kääntämässä tekstissä, kuinka liikekannallepano on epäonnistunut täysin. Valtaosa – 70-80 prosenttia – mobilisoiduista sotilaista ei ole taistelukelpoisia useasta syystä.

Ensinnäkin he eivät ole saaneet laadukasta sotilaskoulutusta. Toiseksi pakkovärvätyiltä puuttuu myös ideologinen motivaatio, koska niin kutsutulla sotilaallisella erikoisoperaatiolla ei ole selkeitä tavoitteita, joista viranomaisten ja tiedotusvälineiden tulisi tiedottaa selkeästi. Värvätyiltä puuttuu myös asianmukaiset varusteet.

16

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vanjoilla ei mene hyvin, täytyy olla tyhmä jos ei tätä tajua.

      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        💋 ­N­y­­m­­­f­­o­­m­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17684408b

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Kaikista parhain ratkaisu aloittajalle olisi, että hakeutuisit hoitoon pikimmiten, niin kauan kun pääsee vielä maksutta ja kiirreelliset otetaan heti , kuten tässä tapauksessa on tilanne. Voimia.

      • Anonyymi

        Tottahan aloittaja puhuu. Mene sinä sinne hoitoosi,kun vielä kerkeät?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tottahan aloittaja puhuu. Mene sinä sinne hoitoosi,kun vielä kerkeät?

        Se tarvitsee 9 millin buranaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se tarvitsee 9 millin buranaa.

        Putinisti tarvitsee ainakin kaksi, sillä järjestelmän korruption tuntien ei ole takeita siitä, että ensimmäinen saapuisi perille. Heikkoa tekee ..


    • Anonyymi

      Kaikesta näkee että venäläisten roskajoukko häviää sodan.

      • Anonyymi

        Kristallipallostako katoit, uutisista vai mistä kaikesta näit?


    • Anonyymi

      Venäläisillä "sotilailla" ei ole motivaatiota eikä varusteita. Eivät ymmärrä miksi heidän pitäisi tapattaa itsensä täysin järjettömässä ja turhassa sodassa, mistä ei ole mitään hyötyä kenellekään. Eivät ymmärrä miksi heidän pitäisi tappaa naapurimaassa asuvaa veljeskansaa muka isänmaan puolustamiseksi, kun eihän sillä ole mitään tekemistä isänmaan puolustamisen kanssa.

      Ukrainalaisilla sotilailla ei ole mitään ongelmia motivaation suhteen. Kaikki tietävät taistelevansa isänmaansa ja kansansa puolesta ja varusteetkin ovat kunnolliset.

      • Anonyymi

        Veljeskansa on Lavrovin mukaan kaikki natseja, mutta edelleen jotenkin samaa DNA:ta kuin venäläiset itse!

        Veljeskansa on pelastettava natseilta! Siispä venäläisiltä itseltään, sekä Ukrainalaisilta myös, koskapa he ovat kaikki myös natseja! :) On se Lavrov vain fiksu!


    • Anonyymi

      Jos noin on, hehän ovat suorastaan inhimillisiä ja ymmärtävät jotain ainakin sotimisen järjettömyydestä.
      Kaikki sodat pitää lopettaa ehdottomasti. Pisteet heti noin toimiville ihmisille.

    • Anonyymi

      Aika Ovelaa. Ja niin sitten ovat vallanneet alueita?
      Käsittämätöntä kyllä.

    • Anonyymi

      Ne on siis kylmissään, nälissään, kouluttamattomina, karanneina, paenneina,ilman aseita,suojaa... Pärjänneet ja vallanneet alueita. On ne kyllä ukkoja😳

      • Anonyymi

        niitten pressa on kualeman sairas ,ollu jo vuoden , silti loikkii ja juokseen lentsikan portaat😅
        Käsi tai jalka ollu hetken oudosti pysäytysvideoklipissä, ja asiantuntijat arponeet mikä siinä kuvassa on vika. Mut, silti se vaan porskuttaa, juoksee ja pomppii kuin nuori orhi kevätlaitumella.
        On se ihme...🐎


      • Anonyymi

        Tarpeeksi ruumiita vain myllyyn niin kai sitä jotain onnistuu joskus vallatakin kunnes ruumiit loppuvat.. ja nyt ne todentotta loppuvat natseilta. Siis niiltä Venäläisiltä veljesDnAkansalaisilta, mille ukrainalaiset ovat sitä "rikkomatonta" dnaveljeskansaa? Siis ne eivät ole ja ovat natseja..? Mutta silti pitää denatsifikaatio suorittaa juuri Ukrainassa, eikä Venäjällä, missä on näiden natsien sukulaiskansaa, mitkä ovat varmasti myös kaikki natseja....
        Ei jumalauta Lavrov ja Putin ovat aivan saatanan sekaisin. Natseja ja ei natseja Ota näistä nyt selvää. Ukoilla on verisuonet poksuneet päässä varmaan aikalailla kun ovat epätoivosta ja kännissä koettaneet keksiä jotain änkytettävää tekosyysekamelskaa kansalaisille. Kuinka tyhminä he oikein pitävät ihmisiä??


    • Anonyymi

      Kun tajuaisivat sen että lataamalla aseet ja ajamalla kremliin saisivat limanuljaskat pois vallasta. Helposti. Omaa henkeä vaarantamatta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      103
      7620
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      367
      6689
    3. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      67
      4045
    4. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      3799
    5. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      196
      2266
    6. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      20
      1957
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      62
      1730
    8. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      18
      1676
    9. Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!

      Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv
      Tv-sarjat
      1
      1560
    10. Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."

      Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m
      Tv-sarjat
      1
      1557
    Aihe