Toteutuuko tämä,olisi merkittävä päänavaus Suomella on parisataa vaunua.Itse ajattelin 10-20 vaunia,, todennäköisesti muutkin seuraavat ja panssareja saadaan riittävä määrä!
Suomestako Leopardeja Ukrainaan?Merkittävä päänavaus!
Anonyymi-ap
674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Muutama leopardi ukrainaan niin nähtäisiin tositoimissa onko niistä mihinkään. Ei tattisi sitten omalla rajalla tetsailla.
Espanja oli jo vuosi sitten valmis antamaan Ukrainalle 50 leopardia, mutta Saksa kielsi. Ilmeisesti saksalaisilla on jokin määräämisoikeus heillä valmistettuun kalustoon?
Suomi osti leopardit hollannista.
Ei ainuttkaan Suomesta. Me tarvitsemme itse Leopardimme onhan meillä kaatala venäjä naapurimaana.
Ukraina maailman yksi suurimpana viljan ja teräksen viejä maista ei ollut varautunut sotiin ryssän kanssa vaan messevät tulot viennistä valuivat ukrainalaisten oligarkkien taskuhin joista Zelensky ei suinkaan ole vähäpätöisin.
Tuota minäkin ajattelin. Onko meillä muka aseistusta tarpeeksi? Iipot ovat menettäneet varmaan kymmenen tuhatta erilaista ajoneuvoa panssarit mukaanluettuna, ja aina vaan niillä niitä riittää yhä vain.
Niin mutta ne tekevät työtä meidän puolestamme Ukrainassa.Antaminen on kannattavaa..toivon mukaan venäläiset ei hyökkää Suomeen.