hyvinvointivaltioon ole tulevaisuudessa varaa.
Tuoreen kyselyn perusteella kolme neljästä suomalaisesta ei usko nykyisenlaisen hyvinvointivaltion selviävän tulevista talouspaineista.
Helsingin Sanomien mukaan luottamus on rapautunut, sillä palveluihin ja etuuksiin odotetaan leikkauksia. Kyselyssä 84 prosenttia sanoi, että terveiden ja työkykyisten aikuisten pitää kantaa aiempaa enemmän vastuuta itsestään. (Siinä myös vähän piikkiä tapatyöttömille vasemmistolaisille)
Vahva valtiontalous on myös hyvinvointiyhteiskunnan paras ystävä. Nyt julkinen velka on tällä hallituskaudella paisunut sellaisiin mittoihin, että ihmiset eivät enää usko nykyisen järjestelmän jatkuvuuteen.
Marinin hallitus on tuhlannut älyttömästi, tyttöviisikko pisti meneen huolettomasti kun tietävät, että toista tuollaista tilaisuutta ei tule.
Kiitos Marinin hallituksen. Kansa ei enää usko, ettei nykyisenkaltaiseen
22
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Edesvastuuton hallitus.
- Anonyymi
Onneksi viisikko lähtee muutaman kuukauden jälkeen.
- Anonyymi
Hallitus otti velkaa reilusti ja jakoivat sitä surutta. Samalla kusivat uuden hallituksen muroihin. Se kun joutuu leikkaamaan ja saa siitä vihat niskoilleen. Neljän vuoden päästä sanna 2 kiitoksena tästä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hallitus otti velkaa reilusti ja jakoivat sitä surutta. Samalla kusivat uuden hallituksen muroihin. Se kun joutuu leikkaamaan ja saa siitä vihat niskoilleen. Neljän vuoden päästä sanna 2 kiitoksena tästä.
Joo, seuraava hallitus tosiaan ei tule saamaan suosiota.
- Anonyymi
Mihin ?
- Anonyymi
Natsi-Venäjä käy kalliiksi kaikille.
- Anonyymi
Osasyy.
- Anonyymi
Hyvinvointivaltio on klisee jota hoetaan vanhasta muistista! Ei ole viitsitty tarkistaa onko sellaista enää olemassakaan!! Tai pitää kai kysyä kenelle tämä maa on hyvinvointivaltio! Varmaankin tänne laittomasti tulleille turvapaikanhakijoille, mutta ei suomen kansalaisille joille haalitaan elätettäviä aina vain lisää!!!!
- Anonyymi
Ja ne leipäjonot.
- Anonyymi
Valitettavasti valtionlainojen kulut syövät hyvinvoinnin jostain muualta pois
- Anonyymi
Uskontonne ei ole erityisen kiinnostavaa.
- Anonyymi
Ei vassari ole koskaan tehnyt palkkansa verran töitä, muut ne firmassa ovat rahat joutuneet hankkimaan. Sama se on vassarihallitusten kansaa.
- Anonyymi
Minä vaan vassarinaa olen maksanut Teukankin kaljat. Siis olen huono?
- Anonyymi
politiikka tahallaan viihteellistettiin niin deaali politiikka jäi kulman taakse,
- Anonyymi
Perusterveydenhuolto on ollut jo useita vuosia ihan haitarista. Itse käyn terveyskeskuksessa vain tapaturmien vuoksi. Jos muusta on kyse, menen yksityiselle lääkäriasemalle.
Asiakas on pelkkä tilastollinen keskivertoihminen, jonka yksilöllisiä piirteitä ei oteta huomioon. Jos haluat ongelmasi otettavan huomioon, pitäisi häiritä tilastoja parin viikon välein. Sitten saa luulotautisen statuksen. Tiedän tämän mm. keliaakikon tuttavani kautta, kun kehtasi sairastua tilastollisesti aivan liian myöhäisellä iällä. - Anonyymi
Miten persut olivat koronan hoitaneet ,entä tarpeelliset menot ? Aseostot ,Ukrainan tuet ,aseostot ? Ihan omasta kukkarosta. Löytyykö vastausta ? No tietenkin amut. Ketä oli hallituksessa kun alle kirjoitukse allekirjoitettiin ? Persut muitten mukana.
- Anonyymi
Kerroppa miksi sotket tähän persut mukaan, vai onko sulla pakkomielle persuihin?
Tyhmähän sinä olet.
- Anonyymi
Eihän se rahat riitä kaikkeen .Nämä päättäjät kun satsaavat ulkolaiseen hyvinvointiin kotimaisen sijaan perusturvasta työllistämiseen saakka.
https://www.suomenuutiset.fi/suomalaiset-rahoittavat-italian-lapsitalkoot-ja-espanjan-lyhennetyn-tyoviikon-koponen-miksi-hallitus-tekee-taman-meille/
https://www.satakunnankansa.fi/satakunta/art-2000008363228.html
https://www.aamulehti.fi/kotimaa/art-2000007358672.html
https://www.keski-uusimaa.fi/uutissuomalainen/4275424
Mutta jos tuossa suhteessa priorisointi muuttuisi olisi edes ,mahdollista että asioihin tulisi korjausta. - Anonyymi
Natsi-Venäjä käy kaikkien kukkarolla.
- Anonyymi
Rahat valui ulkomaille?
Ei ole Suomen kansa saanut Mitään!
Vain pelkkiä hinnankorotuksia. - Anonyymi
Hallituksen Hinnat!
He päätti kurittaa kansaa Pakotteillaan.
Venäjältä saatas Yhä Halvalla. Mutta natointoinen hallitus haluaa kurittaa kansaa, ja nuoleskella yhdydvaltoja. Siksi, Me maksamme!
Hallitus otti 40 miljardia lisävelkaa!!!!!!
Eli, seuraavat vuodet meille kalliita....
Maksamme Velkaa, maksamme velkaa, maksamme Hallituksen velkaaaa a aaaa aaaa😲😲😲- Anonyymi
Aika helppo tsekata mihin noi 40 miljardia on käytetty ja jos sulle annettu vaikka 10 000 niin ei muuta kun rupeat sitä takas valtiolle maksamaan. Lyön melkein vetoa ettei noista rahoista montaakaan miljoonaa ole poltettu joten aika helppo ne on kerätä valtiolle takaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen234113Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2233744Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman242689SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot332686Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä992681Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss92599Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.132406"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita402374Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642306Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue611801