Sain eläkeyhtiöltä kirjeen.

Siinä kerrottiin, että eläkkeeni nousee vuoden alusta 6,8%.
Minun tapauksessa korotus on 270€/kk.
Kiitos hallitukselle ja etenkin Sanna Marinille tästä.
Turha on "vappupersusatasten" ruikuttaa ettei hallitus tee mitään eläkeläisten hyväksi..
1374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ompas sulla hyvä eläke, laskelmien mukaan melkein 4 tonnia. Minun eläke on paljon pienempi mutta sekin nousee tuon 6,8%.
Pöpilän jallituksen (ent. sipilän hallitus) indeksileikkaukset ovat vielä tuoreessa muistissa ja vieläkin sapettaa niin että tekisi mieli leikata munat noilta leikkaajilta mutta tuskin niillä onnettomilla sellaisia edes on. Sannalla on munaa enemmän kun noilla leikkaajilla yhteensä 😁 😆 😅 😂 🤣

Äänestä
  • 😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋

    🍑 ­N­­y­­­m­­f­o­­m­­­a­­a­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17685148v

    🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Äänestä

kuulenma 20 kertainen määrä lähtee eläkkeelle vuodessa, juuri eläkkeen nousun vuoksi,

Äänestä

Onpas hieno juttu, tuo on iso korotus ☺️ Onnea, nyt jotain iloa ja kivaa eläkepäiviin 😃😍

Äänestä
  • Hallituksella ei ole mitään tekemistä näiden korotusten kanssa, indeksi laukesi inflaation vuoksi, joka muuten on suurempi kuin nuo korotukset. Tästä on säädetty laki jo vuosia sitten.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Hallituksella ei ole mitään tekemistä näiden korotusten kanssa, indeksi laukesi inflaation vuoksi, joka muuten on suurempi kuin nuo korotukset. Tästä on säädetty laki jo vuosia sitten.

    puhut puutaheinää

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Hallituksella ei ole mitään tekemistä näiden korotusten kanssa, indeksi laukesi inflaation vuoksi, joka muuten on suurempi kuin nuo korotukset. Tästä on säädetty laki jo vuosia sitten.

    Palstapersun mukaan inflaatio on Marinin aiheuttama, joten samalla logiikalla myös infaaltion mahdollistamat eläkkeiden korotukset ovat Marinin ansiota.

    Äänestä

Paljon parjattu eläkeindeksimuutos tuottaa nyt hedelmää.
Kymmeniä vuosia sitten tehty hintoihin (80%) perustuva muutos tuo eläkeläisille nyt huomattavasti enemmän kuin palkansaajille, juuri hintojen nousun takia.

Äänestä

Sählölaskuun tuleekin sitten lisää 400€/kk. Kiitos hallitukselle ja etenkin Sanna Marinille tästä.

Äänestä
  • Ihan oikein kaltaisellesi kusipäälle.

    Äänestä

Hallitus ei määrittele työeläkkeitä, vain roskaväen takuueläkkeet on hallituksen tontilla.

Äänestä
  • Sanna Marin aiheutti jätti-inflaation.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Sanna Marin aiheutti jätti-inflaation.

    Aika tehokas jos sai mielestäsi maailmanlaajuisen laman, sodan eurooppaan ja loihti vielä covid pandemian.

    Oletko vain idari oikeistolainen, joka vihaa periaatteessa vasemmistoa ja öyhöttää bensan hinnasta kuten vajakin kuuluukin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Siinä kerrottiin, että eläkkeeni nousee vuoden alusta 6,8%.
Minun tapauksessa korotus on 270€/kk.
Kiitos hallitukselle ja etenkin Sanna Marinille tästä.
Turha on "vappupersusatasten" ruikuttaa ettei hallitus tee mitään eläkeläisten hyväksi..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu