Typeryyksissäni ostin Gigantista imurin, joka hajosi takuuaikana. Kiikutin laitteen Giganttiin huoltoa tai vaihtoa varten.
Useiden viikkojen päästä selvisi, että käsittämättömästi syystä imurin korjaus olisi maksettava itse. He eivät edes määritelleet, mikä laitteessa tarkkaan ottaen oli vialla. Hintaa korjaukselle kuitenkin tulisi lähes uuden laitteen verran.
GIGANTIN TAKUUT OVAT YHTÄ TYHJÄN KANSSA. Olen tästä kuullut juttuja aiemmin, mutta nyt kökkö osui omaan tuulettimeen. Asiassa on se hieno puoli, että en enää koskaa asioi Gigantissa. Mieluummin maksan enemmän rehelliselle firmalle kuin huijareille yhtikäs mitään.
Gigantin keppostelut
4
325
Vastaukset
- Anonyymi
Mikä oli vika? Pölypussi täynnä? Suodatin tukossa? Imurin putkessa rullakebab?
Ja mikä oli tuo ”lähes uuden imurin hinta”?
Joku 30€ tarkastusmaksu? - Anonyymi
Sinua pidetään typeränä ja hyväuskoisena hölmönä. Osoita olevasi täysjärkinen ja laita Gigantti korjaamaan vika veloituksetta. Huollossa tietysti valehdellaan ja vääristeään kaikki tosiasiat ja pelataan aikaa. Tulospalkkaus.
Jos et osaa olla tiukkana, niin sinua kusetetaan aina.- Anonyymi
Vaikka viranomaiset lähettäisivät yhdessä alan asiantuntijoiden kanssa Gigantin takuuhuoltoon 10 selkeästi takuuaikana rikkoutunutta täysin toimimatonta laitetta, ei Gigantille tulisi mitään seuraamuksia, vaikka takuuhuollon työntekijät valehtelisivat kaikissa tapauksissa ja keksisivät vääristettyjä selityksiä.
Oikeuden mukaan työntekijät toimivat vain ihan heille annettujen ohjeiden mukaan. Ja kyse olisi vain yksittäisistä tapauksista ja inhimillisistä vikojen väärintulkinnoista. Mitään ei tarvitse korjata tai korvata. Asiakas on aina syyllinen vikaan, sillä hän on käyttänyt laitetta takuuaikana ihan liian paljon.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kelekkakisat
Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.2611089- 468541
- 1335376
- 1443684
- 693608
Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset
Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi353564- 403288
- 552569
Olisipa saanut sinuun
Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak392091- 281816