Fundis-MAP-kirkon johtajat Bateman ja Jeffs kumpikin vankeudessa

Anonyymi-ap

YouTubissa on nyt videoita jotka näyttävät Sam Batemanin pidätyksen poliisin kameroiden näkökulmasta. Näissä näkyy että hän kuljetti useita naisia/tyttöjä (vaimojaan) pidätyksen aikana autonsa perävaunussa.

Sekä Samuel Bateman että Warren Jeffs jatkavat MAP-kirkon traditiota jonka mukaan Joseph Smithin kirjoitukset ("Mormonin kirja", "Oppi ja Liitot", jne) ovat Jumalan sanaa. Ja tämän logiikan mukaan sitten se mitä hän kirjoitti mm. Oppi ja Liitot kirjan luvun 132 jakeissa 61-63 oli myös Jumalan sanaa.

Mormonit kieltävät että heillä olisi mitään tekemistä Sam Batemanin tai Warren Jeffsin kanssa, mutta nuo kaksi kuitenkin perustavat uskontonsa Joseph Smithin elämäntapaan ja kirjoituksiin.

Näissä jakeissa lukee:

61 Ja vielä, mitä tulee pappeuden lakiin – jos kuka tahansa mies ottaa vaimoksi neitsyen ja haluaa ottaa vaimoksi toisen, ja ensimmäinen antaa suostumuksensa, ja jos hän ottaa vaimoksi toisen, ja he ovat neitsyitä eivätkä ole vannoneet valaa kenellekään muulle miehelle, silloin hänet julistetaan syyttömäksi; hän ei voi tehdä aviorikosta, sillä heidät on annettu hänelle; sillä hän ei voi tehdä aviorikosta sen kanssa, joka kuuluu hänelle eikä kenellekään muulle.

62 Ja jos hänelle annetaan kymmenen neitsyttä tämän lain mukaan, hän ei voi tehdä aviorikosta, sillä he kuuluvat hänelle, ja heidät on annettu hänelle; sen tähden hänet on julistettu syyttömäksi.

63 Mutta jos yksi tai joku näistä kymmenestä neitsyestä vaimoksi mentyään on toisen miehen kanssa, hän on tehnyt aviorikoksen ja hänet hävitetään; sillä heidät on annettu heidän miehelleen, jotta he lisääntyisivät ja täyttäisivät maan minun käskyni mukaan ja sen lupauksen täyttämiseksi, jonka Isäni antoi ennen maailman perustamista, sekä heidän korotuksekseen iankaikkisissa maailmoissa, jotta he voivat synnyttää ihmissieluja; sillä tässä jatkuu minun Isäni työ, jotta hänet kirkastettaisiin.

6

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Joseph Smithin mukaan naisten raskaaksitekeminen on Jumalan tahto, koska, kuten hän tuossa "Jumalan" sanassaan kirjoitti, tämä on siksi "jotta he voivat synnyttää ihmissieluja".

      Toinen iso yhtäläisyys Warren Jeffsin, Sam Batemanin, ja Joseph Smihtin kanssa on että kaikki kolme väittivät olevansa Jumalan profeettoja, ja kaikilla kolmella on seuraajia jotka uskovat tämän olevan totta.

      Koska ihmiset ovat höynäytettäviä. Uskovat mitä heille sanotaan.

      Jos on kiinnostunut tämän uskonnon taustasta, voi lukea kirjasta jota Mormonit mustamaalaavat koska eivät halua sinun lukevan sitä: CES Letter. Kirja on ilmaiseksi luettavissa osoitteessa read.cesletter.org

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Tuon Oppi ja Liitot kirjan lukua 132 (ja muitakin osia) voi lukea MAP-kirkon sivulta

      https://www.churchofjesuschrist.org/study/scriptures/dc-testament/dc/132?lang=fin

    • Anonyymi

      Joseph Smith oli yllättävän kiimainen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      36
      2194
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1777
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      125
      1643
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1336
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1060
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      925
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      793
    Aihe