Valtamedian toimittaja jakoi uutisen Ohisalon perheen korruptiosta

Anonyymi-ap

kulttuurimarksistit saivat raivohalvauksen, kuten esim. ylen-toimittaja Janne Riiheläinen.

"MTV Uutisten politiikan toimittaja Vesa Kallionpää synnytti sosiaalisessa mediassa myrskyn jakamalla Partisaanin tutkivan artikkelin nykyisen ympäristöministerin ja aiemmin sisäministerinä toimineen Maria Ohisalon perheen tuulivoimakorruptiosta. Vihreät ja muut kulttuurimarxistit ovat vaatineet Kallionpäätä sensuroimaan uutisen, vaikka he itse eivät ole kyenneet kertomaan, mikä kirjoituksemme sisällössä on virheellistä.

Suomalaiset veronmaksajat olivat tietämättään ostaneet Exilion Tuuli ‑nimisen yhtiön kautta kautta 73,2 miljoonalla eurolla useina vuosina tappiota tehneen tuulivoimabisneksen Tuulivoltti-yhtiöltä. (Valtiovarainministeriön ohjaama Valtion Eläkerahasto on yksi Exilionin omistajista.) Myyjäosapuolena toimi Tuulivoltin emoyhtiö St1, jossa ”vihreää siirtymää” ajavan Ohisalon puoliso Johansson työskentelee johtotehtävissä. Johansson istui myös Tuulivoltin hallituksessa.

Suomalaiset veronmaksajat ostivat siis Exilion-yhtiön kautta Ohisalon miehen edustamalta yhtiöltä bisneksen, joka ei selviäisi markkinoilla päivääkään omin avuin. Veronmaksajat lahjoittivat poliitikkoja voidelleille tuulivoimapohatoille kymmeniä miljoonia liiketoiminnasta, jonka todellinen arvo on 0 euroa."

Kyllä mätä siis pursuaa vihreiden taustalla, ja valtamedian pitäisi itse tutkia näitä asioita, sekä kirjoittaa niistä.

26

469

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Köyhyystutkija Ohisalo, voi jessus mikä vitsi.

      • Anonyymi

        Miljonäärimies.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miljonäärimies.

        Sen jälkeen kun pääsi piireihin. Ei omin avuineen ole ennestään ollut.


    • Anonyymi

      Se koko "vihreät" ns. "puolue" pitää lakkauttaa.. Onhan esim. pervo-pekallakin vaikka minkälaisia kähmintöjä, 100% korruptiota.......

      • Anonyymi

        Raha ratkaisee.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raha ratkaisee.

        ilmainen tuulivoima vaatii pienen sijoituksen, niin lamput loistaa paremmin.


    • Anonyymi

      "Muutamien toimittajien esittämästä mielenkiinnosta huolimatta valtamedian ja suurten puolueiden edustajat ovat olleet pääasiallisesti raivoissaan selvityksistämme. Veronmaksajien rahojen haaskaaminen ja ”vihreään siirtymään” liittyvät petokset ovat aiheita, joista eliitti ei tahdo käydä julkista keskustelua. Tämä tuli jälleen selväksi, kun Kallionpää yritti herätellä aiheesta keskustelua sosiaalisessa mediassa."

    • Anonyymi

      voi perkele

      • Anonyymi

        Olet Suomessa. Tervetuloa Helvettiin nimeltä Suomi.


    • Anonyymi

      Vihreitä ei ede olisi jos Kokoomus ei niiden toimia rahottaisi.

      • Anonyymi

        Ettei vaan venäjä toimis.....


      • Anonyymi

        En nyt noin sanoisi.


    • Anonyymi

      Tuulivoltti perustettiin sitä edeltäneen TuuliWatti Oy:n pohjalle. TuuliWatti on Suomen eniten tuulivoimatukia saanut yhtiö. Veronmaksajat ovat tukeneet Tuuliwattia yhteensä 283 miljoonalla eurolla, mistä huolimatta yhtiön tulos on useina vuosina ollut negatiivinen. Toisin sanoen kyseessä oli niin sanottu zombiyhtiö, joka pysyi hengissä ainoastaan valtiollisten tukien avulla.

      • Anonyymi

        Tooooosi halpaa energiaa. Ei maksa yhtikäs mitään.
        Eikös joku silleen hehkuttanut?

        Mutta arvaan mihin tuulimyllyt päätyy ydinsodassa.
        Saatte nähdä kiitäviä propelleja.


    • Anonyymi

      Ohisalolta pitäis tivata asiasta.

      • Anonyymi

        Median pitäis tutkia.


    • Anonyymi

      Köyhyystutkija ei ole uskottava. Köyhyystutkija keksi,
      että kun puut ei kasva tarpeeksi nopeasti, pitää maksaa
      metsänomistajilla, ettei ne hakkaa puitansa ja jollekin taholle 7 miljardia
      päästösakkoja. MILLE TAHOLLE suomalainen joutuu maksamaan
      kun Suomessa sattuu olemaan metsää, joka ei kasva ???

      Ihminen ei voi vaikuttaa luontoon, ei kylmyyteen, ei kuumuuteen,
      ei sateisiin, ei kuivuuteen, jotka vaikuttavat puun kasvamiseen.

    • Anonyymi

      Jos on totta niin onko aika hemmetinmoista korruptiota ?

    • Sano Vihreä, kun haluat PASKAA!

      • Anonyymi

        Naulan kantaan.


    • Anonyymi

      TÄMÄHÄN TÄYTYY TUTKIA JA OHISALO ASETTAA VASTUUSEEN, EPÄILLÄÄN ILMISEVÄÄ KORRUPTIOT, RIKOSTA.
      KYLLÄHÄN SEN ON NÄHNYT PÄÄLLEPÄIN KOKO AJAN, ETTÄ OHISALOLLA EI OLE KAIKKI KOHDALLAAN.

    • Anonyymi

      Ministerit ovat ennenkin käyttäneet bisneksissään asemaansa hyväkseen ja hyötyneet, minkä laskun aina kansa maksaa.

      Tuntuu, että lait eivät koske ministereitä. Valta sokaisee.

    • Anonyymi

      Mikään uutinen Suomen korruptiosta EI OLE YLLÄTYS.
      Kun YMMÄRTÄÄ että jo kartanonherrat riisti kansaa ja heidän jälkeläisensä ovat nyt heistä oppineita eliitin jäseniä.
      Vaikka he nuorena kapinoisi kettutyttöinä niin pian heidät aikuisina lahjotaan hyväpalkkaisilla viroilla ja miljoonatuilla kannattamaan satanismia ja rahan ahneutta.
      Mutta jengi on koko ajan sisäpiiriä.

      Voivoi kettutyttö etkö ymmärrä että voit päästä ministeriksi kun tottelet mua, sanoo bildenbergin puhuja.

    • Anonyymi

      Taas yksi hyvä esimerkki siitä, miten tätä kansaa viedään kuin pässiä narussa.

      Kun pitäisi miettiä mitä omassa maassa tapahtuu, palstatrollit keskittyvät Ukrainan ja varsinkin Zelensky tilanteeseen.

      Ei ole mikään ihme, että energia maksaa Suomessa sen minkä maksaa.

    • Anonyymi

      Tuuliwatti, Tuulivoltti ja Exilion ovat yhtiöitä, joiden kautta rahaa siirretään veronmaksajilta kyseisten yhtiöiden taustajoukkojen taskuihin.

    • Anonyymi

      Exilion on se linkki, minkä kautta rahojen siirto tapahtuu. Toimitusjohtajan tekemiset on syytä tutkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe