Kirkon polttanut persu

Anonyymi-ap

Pääseekö hän taivaaseen vai mikä on tuomio kun polttaa Rautjärven kirkon?
Voiko synneistä vapautua sillä viimeisellä portilla?

22

156

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voisko persun sielu enää pelastua tuon hirvittävän synnin jälkeen?

      • Anonyymi

        Mitä tähän sanoo vanhatestamentti?


    • Anonyymi

      Jumala rakastaa kaikkia yhtä paljon

    • Anonyymi

      Tavallinen käsitys pelastuksesta on se, että saamme syntimme anteeksi, koska Jeesus on kuollut puolestamme. Tämä on vasta alku, pelastuksessa on kyse paljon enemmästä.
      Syntien anteeksianto on ulkoinen puhdistus. Se puhdistaa meidät tehdyistä synneistämme, niin että ne ovat on kerta kaikkiaan poistettu. Mutta tämä yksin ei tee meistä kykeneviä kaikkiin hyviin tekoihin, niin kuin meidän tulee olla (2. Tim. 3:17). Jotta olisimme täysin puhtaita, meissä pitää tapahtua sisäinen puhdistus. Etsimme sisäistä puhdistusta, koska rakastamme Jumalaa ja haluamme tulla osallisiksi hänen luonnostaan (2. Piet. 1:3-4). Silloin meidän täytyy ensin tulla osallisiksi ”paljon ennemmin”- pelastuksesta.

    • Anonyymi

      Paavali kirjoittaa pelastuksesta Room. 5:10: ssä: ”Jos me jo silloin, kun vielä olimme Jumalan vihollisia, tulimme sovitetuiksi hänen kanssaan hänen Poikansa kuoleman kautta, paljon ennemmin me pelastumme hänen elämänsä kautta nyt, kun olemme sovitettuja.”

    • Anonyymi

      Herran huoneen poltto on kyllä hirvittävän syntinen teko, vieläpä Jouluna

      • Anonyymi

        Persu on tuomittu kadotukseen sillä viimeisellä portilla


      • Anonyymi

        Kyllä se lasten raiskaus on pahempi.
        Ja sitähän kirkon piirissä riittää.


    • Anonyymi

      Mutta laajemmin: Porvoon tuomiokirkko ja Kiihtelysvaaran kirkko ovat tunnettuja esimerkkejä tuhopoltetuista evlut kirkoista. Mutta myös Tampereen mormonikirkko poltettiin, samoin Martinlaaksossa Jehovan todistajien valtakunnansali. Yritetty on myös ainakin helluntaiseurakuntien kirkkoja polttaa, ja Turussa buddhalaisten temppelille tehty ilkivaltaa. En siis sanoisi, että nimenomaan evlut kirkot ovat erityisesti olleet kohteena."

    • Anonyymi

      Milloin on Tampereen mormonikirkko poltettu?

    • Mihin perustuu uskosi, että kyseessä oli persu? Miksei yhtä hyvin joku viherhippi? Tai vassari? tai demari? Jotain lähdettä tuohon persuväitteeseen kaipailen.

      • Anonyymi

        Näin ne kylillä puhuu ketkä tietää, rauha hänen sielulleen kaikesta huolimatta


    • Anonyymi

      Olisiko Josep Smith tuominnut tuon teon?

    • Anonyymi

      Missä ovat kaikki palstan uskonveljet?
      Eikö teidän kanssa saa keskustelua aikaiseksi?

      • Anonyymi

        Ei eikä myöhäiseksi. Asiat saadaan AIKAAN.


      • Anonyymi

        Uskonveljet ovat peloissaan nyt, vaikka hädän hetkellä tarvitaan eniten uskoa voimaa ja tukea aamen


    • Anonyymi

      Parannuksen kun tekee voi pelastua. Yksin Jumala pelastaa.

      • Anonyymi

        Olet oikeassa uskonveljeni


    • Anonyymi

      Ja minä korvaan teille ne vuodentulot, jotka heinäsirkka, syöjäsirkka, tuhosirkka ja kalvajasirkka söivät, minun suuri sotajoukkoni, jonka minä lähetin teitä vastaan.
      26 Ja te syötte kyllälti ja tulette ravituiksi ja kiitätte Herran, teidän Jumalanne, nimeä, hänen, joka on tehnyt ihmeitä teitä kohtaan. Eikä minun kansani joudu häpeään, iankaikkisesti.
      27 Ja te tulette tietämään, että Israelin keskellä olen minä. Ja minä olen Herra, teidän Jumalanne, eikä toista ole. Eikä minun kansani joudu häpeään, iankaikkisesti.
      28 Näitten jälkeen minä olen vuodattava Henkeni kaiken lihan päälle, ja teidän poikanne ja tyttärenne ennustavat, vanhuksenne unia uneksuvat, nuorukaisenne näkyjä näkevät.
      29 Ja myös palvelijain ja palvelijattarien päälle minä niinä päivinä vuodatan Henkeni.
      30 Minä annan näkyä ihmeitä taivaalla ja maassa: verta ja tulta ja savupatsaita;
      31 aurinko muuttuu pimeydeksi ja kuu vereksi, ennenkuin Herran päivä tulee, se suuri ja peljättävä.
      32 Ja jokainen, joka huutaa avuksi Herran nimeä, pelastuu. Sillä Siionin vuorella ja Jerusalemissa ovat pelastuneet, niinkuin Herra on sanonut; ja pakoonpäässeitten joukossa ovat ne, jotka Herra kutsuu.

    • Anonyymi

      Harva kirkon polttaja tekee tuhotyönsä päästäkseen taivaaseen.
      Se tuskin on mielessä, kun sytyttää nurkan tuleen.
      Tavoitteena kiron polttajalla varmasti o päästä karkuun, vaikka mieli tekisikin jäädä seuraamaan palokunnan työskentelyä.

    • Anonyymi

      Rautjärven kirkon poltti vihreitten jäsen. Vanhakantainen patriarkaalinen kristinusko ei kuulu nykyaikaiseen woke-ideologiaan ja sen palvontapaikat on tuhottava. Varmaa tietoa löytyy että kyseessä oli vihreitten jäsen. Miksi persu polttaisi kirkon joka edustaa ainakin suurimmalle osalle perussuomalaisten maailmankuvaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      179
      4280
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3243
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2128
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      931
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      73
      896
    Aihe