Oikeuskansleri Pöysti: Ulkoministeriö ylitti toimivaltansa

Anonyymi-ap

https://www.verkkouutiset.fi/a/oikeuskanslerilta-pyyhkeet-ulkoministerio-ylitti-toimivaltansa/#b13b9479

"Valtioneuvoston raha-asianvaliokunnalle esiteltiin ulkoministeriöstä 5.3.2020 ehdotus Suomen osallistumisesta Afrikan kehityspankin seitsemänteen pääomakorotukseen. Raha-asianvaliokunta puollettua ehdotusta ulkoministeriö lähetti kehityspankille ilmoituksen Suomen osallistumisesta pääomankorotukseen.

Asiaa ei käsitelty valtioneuvoston yleisistunnossa ennen Suomen sitoutumista pääomankorotukseen. Tämän vuoksi oikeuskansleri Tuomas Pöysti päätti ottaa tutkittavaksi ulkoministeriön menettelyn asiassa.

Oikeuskansleri toteaa ratkaisussaan, että valtioneuvostolle kuuluvat asiat ratkaistaan valtioneuvoston yleisistunnossa tai ministeriössä.

– Toimivallan jaosta säädetään perustuslaissa, laissa ja asetuksen tasolla. Asetuksen tasoisen valtioneuvoston ohjesäännön mukaan yleisistunnossa ratkaistaan valtiontakauksiin ja takuisiin rinnastettavien vastuusitoumusten antaminen. Tulkittaessa, millaiset vastuusitoumukset ovat ohjesäännössä tarkoitettuja vastuusitoumuksia, otetaan huomioon perustuslain ja lain tason säännökset. Niiden mukaan yleisistunnossa on ratkaistava muun muassa taloudellisesti merkittävät asiat, Pöysti toteaa.

Oikeuskansleri huomauttaa, että Suomen osallistuminen Afrikan kehityspankin pääomankorotukseen on ollut sekä käteisenä suoritettavan maksun yhteissumman että takuupääoman arvon osalta taloudellisesti merkittävä vastuusitoumus, joka selvästi olisi kuulunut valtioneuvoston yleisistunnon toimivaltaan.

– Sen sijaan ulkoministeriössä tehtiin päätös käteismaksujen rahoituksesta ja annettiin Suomen puolesta sitoumus kehityspankille. Päätöksentekomenettelyssä tapahtunutta virhettä ei ollut mahdollista korjata jälkikäteen sen jälkeen, kun vastuusitoumus Suomen puolesta oli jo annettu kehityspankille, Pöysti toteaa."

Haaviston ministeriö

3

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Missä viheriä, siellä petos ja pimitys, ja "pään päällä oleva pyhimyksen sädekehä".
      Joka jo sinällään kertoo Saatanan vallassaolevalta lakeijalta.
      Taas on HYVESINGNALOITU verorahoja- > Kultaisiin rolexeihin ja kikujujen, hottentottien gepardihattuisille kyläpäälliköille ilmastoituja Toyota maastoautoja ja rahaa että voi istuskella leipäpuunvarjossa siemalemalla kiljua.
      Naiset ja lapset kantaa vedet, kiljun valmistunkseen 3-5 kilometrin päästä.

      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        😍 ­­N­­y­­­m­­f­­o­­m­a­­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17686082p

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Mitä siitä se on yhdessä sovittu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      246
      9289
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      134
      7625
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5211
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      149
      4897
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4613
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      98
      4312
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      125
      4143
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      165
      1896
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1679
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      277
      1532
    Aihe