Oikeuskanslerilta pyyhkeitä Haaviston johtamalle ulkoministeriölle, ylittänyt toimivaltansa

Anonyymi-ap

20

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Caruna Pekka tietää minne verovarat laitetaan.

    • Anonyymi

      Isis terroristitkin Haavisto halki salaa yksityiskoneella

      Yritti pakottaa virkamiehen myös rikokseen

      • Anonyymi

        Pressa ainesta hah haa.


      • Anonyymi

        Älä höpise


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pressa ainesta hah haa.

        Kyllä ,erittäin.


      • Anonyymi

        Rikkoi tuossa pakottaessaan lakia, mutta ministerisuojan takia selvisi ilman tuomiota. Pekka on rikollinen.


    • Anonyymi

      RAHAA EI OLE SYYDETTY MIHINKÄÄN! Suomi ei myöskään ollut ratkaiseva tekijä Afrikan kehityspankkia koskevassa periaatepäätöksessä. Pääoman korotuksesta olisi päätetty ilman suomalaisiakin. Ulkoministeriö on myöntänyt virheen tapahtuneen.

      "Afrikan kehityspankin pääomankorotuksen käsittelyssä tapahtui oikeudellinen virhe ministeriön sisällä, kun asiaa ei esitelty valtioneuvoston yleisistunnossa ennen Suomen sitoutumista pääomankorotukseen.

      Pankkien pääomankorotuksia hoidetaan ministeriössä erittäin harvoin, noin 10 vuoden välein. Ministeriön asianhallintajärjestelmässä oli pääomankorotuksen työnkulkuun merkitty virheellisesti vain raha-asiainvaliokunta, ei yleisistuntoa.
      Virheeseen vaikutti myös resurssipula, ministeriön tehtäväkiertoon liittyvä virkamiesten vaihtuminen ja tietokatkot.

      Virhettä ei MYÖSKÄÄN raha-asianvaliokunnan käsittelyn yhteydessä havaittu valtiovarainministeriön budjettiosastolla eikä valtioneuvoston kanslian istuntoyksikössä"

      Shit happens.... everywhere.

      • Anonyymi

        ..mitäpä se sananlasku korpista ja korpinsilmästä sanookaan...


    • Anonyymi

      Höpöhöpö

      • Anonyymi

        Tuo on uutinen. Hoetko televisiosta uutisia ketsellessasi kokoajan: höpöhöpö, höpöhöpö, höpöhöpö...


      • Anonyymi

        Anopersujen yleissivistys ei riitä "aikuisten asioihin".


    • Anonyymi

      YK:n Afrikan kehityspankin osakkaina on 53 Afrikan ja 24 Afrikan ulkopuolista maata, ääniosuudesta 60,2 prosenttia on Afrikan mailla ja 39,8 prosenttia Afrikan ulkopuolisilla mailla.

      SUOMEN ÄÄNIOSUUS ON 0.5 prosenttia!!!! Hyvä, että UM:n proseduurivirhe huomattiin ja päätöksetekojärjestelmän ohjeet korjattiin. Virheen merkitys on kuitenkin käytännössä pyöreä NOLLA.

    • Anonyymi

      https://t.me/endilluminati/21847
      On niitä jotka eivät uskalla ottaa selvää tosiasioista ja nimittelevät tietäviä.
      He eivät edes uskalla ottaa vihjeistä ja linkeistä selvää koska pelkäävät totuutta mitä ne torjujat pelkäävät. Heitä hirvittää myös oma väärässä olo kun uskovat poliitikkojen yms. ja median valheisiin

      • Anonyymi

        Vihreät valehtelee tässäkin asiassa! Väittävätkö he, että oikeuskansleri on väärässä tuomitessaan ulkoministeriön toiminnan.
        Kovin aggressiivisesti käyvät myös vihreät muiden palstalaisten kommenttien kimppuun.


    • Anonyymi

      Ei tule homppeli Pekasta tälläkään kertaa presidenttiä.

    • Anonyymi

      Pekalla on rasitteensa, niistä vakavin totuuden vääristely.

    • Anonyymi

      Rahaa pitää polttaa iloisesti kun veronmaksajat maksaa viulut

      • Anonyymi

        Vihervasemmisto osaa veronmaksajien rahojen maksimikäytön.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vihervasemmisto osaa veronmaksajien rahojen maksimikäytön.

        Pöh, velaksi menee, eli ylitse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      25
      9861
    2. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      76
      7294
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4751
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      232
      3844
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3113
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2806
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      109
      2753
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      18
      2608
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      47
      2457
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      2439
    Aihe