Kuka kiikkalainen on höynäyttänyt sisaruksiaan perinnönjaossa?

Anonyymi-ap

Ihmeellinen stoori, mutta jos on totta niin pitää tietenkin maksaa korvauksia! Kuka tämä höynäyttäjäperillinen on? Mies on yli 80 vuotias, mutta mitä väliä, rikos on aina rikos ja tässä on jätetty perintöverotkin maksamatta, joten me jokainen Suomen kunnioitetun tasavallan kansalainen olemme rikoksen uhreja!

Kuka siis on tämä höynäyttäjä?

7

1318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Maksumuurin takana, ei pääse lukemaan.


    • Anonyymi

      Tilakkaa ny köyhät se lehti. On teitillä varraa.

      Erikoinen perintöhuijaus on paljastunut Sastamalassa – Mies asuu talossa, jota hän ei ole saanut laillisin keinoin, sisarukset näkivät ”valekauppakirjan”

      Sisarukset saivat vasta pari vuotta sitten tietää vuonna 1960 tehdystä kotitilan kauppakirjasta, johon oli väärennetty allekirjoituksia. Julkinen kaupanvahvistaja todisti aikanaan kaupan oikeaksi, joten lainhuuto myönnettiin. Mahdollista on, että yli 80-vuotias mies häädetään kodistaan.


      Kolme sisarusta todisti, etteivät he ole allekirjoittaneet kotitalostaan tehtyä kauppakirjaa vuonna 1960.

      Pirkanmaan käräjäoikeus on antanut yksipuolisen tuomion erittäin harvinaisessa tapauksessa. Kyseessä on epäilty perintöhuijaus, joka on tapahtunut nykyisen Sastamalan alueella jo 1960-luvun alussa.

      Haastehakemuksen mukaan väärennetyllä kauppakirjalla on vuonna 1960 siirretty suurperheen isän kuolinpesään kuuluneet kiinteistöt Kiikoisissa yhden pojan ja hänen vaimonsa omistukseen.

      Tämä poika on nyt yli 80-vuotias mies ja asuu edelleen yhdellä kiinteistöistä. Mies ei antanut asiassa mitään vastausta käräjäoikeudelle.

      Niinpä oikeuden yksipuolisen tuomion mukaan vuonna 1960 tehty kauppasopimus on mitätön ja Kiikoisissa sijaitsevat viisi kiinteistöä on palautettava jakamattomien kuolinpesien omistukseen. Tiloihin myönnetyt virheelliset lainhuutomerkinnät on kumottava ja lainhuudot tiloihin palautettava kuolinpesille.
      MAINOS (TEKSTI JATKUU ALLA)
      MAINOS PÄÄTTYY

      Kiinteistö, jolla mies edelleen asuu, on siis määrätty kuolinpesien omaisuudeksi. Mahdollista on, että mies häädetään kodistaan.

      Kantajina riita-asiassa ovat olleet miehen sisar sekä sisarusten lapsia.
      Kuritushuonetta kiinnijääneille

      Haastehakemuksen mukaan ainakin osa nimistä vuoden 1960 kauppakirjassa on todennäköisesti väärennetty. Kolme elossa ollutta sisarusta todisti, etteivät he olleet paikalla tällaisessa kaupantekotilaisuudessa.

      Tapauksessa on käytetty myös Kansallisarkiston tutkijoiden apua. Yksi sisaruksista palveli kauppakirjan allekirjoituspäivänä merillä Suomen armeijan laivaston palveluksessa. Asiakirjat todistivat, ettei hän ollut silloin lomalla.

      Kauppakirjan mukaista 700 000 markan kauppahintaakaan sisaruksille ei ole maksettu.

      Haastehakemuksen mukaan myös kauppaa koskevaan lainhuutomerkintään liittyy epäselvyyksiä ja virheitä: selvityksiä on todennäköisesti tahallisesti muutettu ja näin erehdytetty lainhuutoviranomaista.

      Yksi sisaruksista oli alaikäinen, joten kauppakirjassa oli uskotun miehen allekirjoitus. Kauppasummaa hän ei silti myöhemmin täysi-ikäisenä saanut, eikä ollut nähnyt mitään kauppasopimusta. Kuva: Yhden sisaruksen selonteko oikeudelle

      Vuonna 1960 Tyrvään kihlakunnanoikeuden määräämä julkinen kaupanvahvistaja oli todistanut kauppakirjan oikeaksi. Lisäksi Kiikoisten holhouslautakunnassa ei ole merkintää alaikäisen perillisen holhoustilistä, kaupasta, eikä sinne ole toimitettu kauppasummaa säilytettäväksi.

      Mahdolliset rikokset ovat vanhentuneet jo vuosikymmeniä sitten, mutta vahingonkorvausvastuu ei ole vanhentunut. Rikoskomisario Antti Leppilahden lausunnon mukaan 1960-luvulla rangaistuksena olisi ollut vuosien mittaisia kuritushuonetuomioita, jos tekijät olisivat jääneet silloin kiinni.
      Miksi veljeä uskottiin?

      Sisarusten mukaan oli oltu aina siinä uskossa, että yksi veljistä oli perinyt kotitilan. Hän kun vielä huolehti leskeksi jääneestä vanhasta äidistä, joka jäi asumaan kotitaloon.

      Näin vanhan tapauksen selvittämistä mutkistaa se, että perheen isän ja äidin kuolinpesien osakkaiden lisäksi osallisia asiassa ovat myös myöhemmin kuolleiden jälkeläisten kuolinpesien osakkaat, jotka ovat mahdollisesti saaneet perintöä omaisuudesta, jota ei olekaan laillisesti omistettu.
      ”Tapahtumat liittyvät johonkin uneen”

      Sen takia tapauksessa oli vastaajina myös tämän nyt kiinteistöjä todennäköisesti menettävän yli 80-vuotiaan miehen jälkeläisiä. Hänen poikansa vastasi oikeudelle, että toivottavasti kaikki on loppuun käsitelty ja kertoi, että tapahtumat liittyvät johonkin uneen.

      Oikeuden mukaan poika vetosi sellaiseen perusteeseen, jolla ei ole mitään vaikutusta asian ratkaisemiseen.
      Vasta alkusoittoa?

      Voi olla, että nyt tullut tuomio on vasta alkusoittoa, sillä tässä vaiheessa ei oikeudessa ratkaistu vielä mitään rahallisia perintöosuuksien palautuksia kuolinpesiin.

      Summat voivat nousta merkittäviksi, jos tapauksessa voidaan ottaa huomioon korkoa korolle -laskelmat kiinteistöjen arvonnoususta, metsänmyyntituloista, asumiskorvauksista yli 60 vuoden ajalta sekä maksetut EU-tuet ja peltojen vuokratuotot.

      Tyrvään Sanomat halusi juttua varten kommenttia tuomion antaneelta käräjätuomarilta, mutta häntä ei tavoitettu lomalta. Kantajien asianajaja ei halunnut kommentoida tapausta edes yleisellä tasolla ennen kuin hän on keskustellut asiasta kaikkien päämiestensä kanssa.

      Tuomio ei ole vielä lainvoimainen.

      Mika Lampi

    • Anonyymi

      Tämä on vähän kuin 97-vuotiaalle saksalaiselle keskitysleirin kanslistille annettu ehdollinen 2 vuoden tuomio. Käsittelyä jouduttiin lykkäämään kun hän oli paennut vanhainkodista taksilla.

    • Anonyymi

      Mikäli pitää asia paikkansa on tarvinnut olla kaupanvahvistajan kanssa hyvää pataa.

    • Anonyymi

      Hovioikeudessa pätevä puolustusasianajaja laittaa homman kaupanvahvistajan sekä muistamattomuuden piikkiin. Koska muilla perillisillä on asiassa oma intressi, niin heidän todistuksena ei ole yhtä painovoimainen. Lisäksi he ovat kanteessaan kohtuuttoman myöhässä, mikä myös tulee vaikuttamaan mahdollisten korvausten määrään. Hyvä puolustusasianajaja saa käännettyä asian siten, ettei korvausvelvollista voida riittävällä varmuudella nimetä.

      Ja jos nimet on väärennetty, niin oikeuden tulee selvittää kuka ne on väärentäny. Jos wanha ukko vierittää vastuun (kuolleen?) kaupanvahvistajan kontolle, niin eihän sitä itse ole missään vastuussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1952
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1890
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      380
      1782
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1248
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1113
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      970
    7. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      765
    8. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      698
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      47
      665
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      664
    Aihe