Nimenomaan se miten varmistua pitävästi toisen suostumuksesta seksiin. Pelkkä kieltämättä jättäminen ei merkitse suostumusta. Voihan toinen olla jännittynyt tilanteesta, jolloin tahdonilmaisu jää tekemättä. Jälkeenpäin voi kirkkain otsin kertoa, ettei ole suostumusta seksiin antanut. Vaatteiden riisuminen, suutelu, sukupuolielinten hyväily ym. eivät myöskään merkitse suostumusta seksiin. Ne toki ovat aihetodisteita jotka suostumuksen liittyvät mutta voihan toinen vain tempaantua tilanteeseen haluamatta kuitenkaan yhdyntää. Ainakaan kun hän jälkikäteen tapahtunutta arvioi. Peniksen kovettuminen tai vaginan kostuminen ovat korostuneen fyysisiä reaktioita - refleksejä, joihin pelkkä mekaaninen ärsyke usein riittää.
Tilanne sinänsä voi olla kiihottava mutta eihän kiihottuminen ole aina todiste halukkuudesta yhdyntään. Varsinkin nuorten parissa pelkkä kiehnäys kuuluu asiaan.
Valaistus tai sen puuttuminen tuo oman lisähaasteensa suostumuksen arvioimisessa. Varsinkin jos mieli muuttuu eikä toisen ilmeitä ja eleitä näe. Uusi laki ei vaadi että toinen sanoisi "ei". Monet yhdyntäasennot esim doggy-style estävät suostumuksen tarkkailua. Helposti oletetaan, että aluksi annettu suostumus myös säilyy. Näin ei aina asian laita ole.
Yhdynnän äänet, voihkaisut ym. saattavat olla merkki siitä, että toinen haluaa suorituksen vain päättyvän nopeasti. Raiskauksen uhrien kertomuksissa tämä ajattelukuvio usein toistuu.
Jälkeläisten siittäminen lapsettomuushoitojen yhteydessä altistaa uuden lain mukaisille raiskauksille. Hedelmällisen päivien tehokas hyödyntäminen on jälkeenpäin kerrottuna ollut usein "epätoivoista jyystöä vaikkei olisi aina edes haluttanut". Lapsettomuushoitoja antavat tahot eivät välttämättä ohjeista laillista tapaa tulla vanhemmaksi.
Raiskauksen kohteeksi voi huomata joutuneensa jopa vasta jälkikäteen. On perin inhimillistä, ettei epäilty raiskaaja päivien, viikkojen ja vuosien jälkeen muista, miten hän suostumuksen varmisti. "Eihän se sanonut ei" on kuin tunnustus, koska siitä ei enää ole kysymys. Kysymys on siitä ilmaisiko asianomistaja suostumuksen, ei suostumuksen puutetta.
Edellämainittu korostuu parisuhteissa ja avioliitoissa. Tammikuun loppuun mennessä "syytä epäillä"-kynnys on ylittynyt lukemattomien parien kohdalla. Koska jo pelkkä sormen työntäminen emättimeen riittää ei vankeinhoitolaitoksen ennakkovaroitukset välttämättä ole ollenkaan oikealla tasolla. Voi olla että valtion petipaikkoja tarvitaankin moninkertainen määrä jo rakennettavaksi suunniteltujen lisäksi.
Sana sanaa vastaan problematiikka vaatisi jo uuden avauksen mutta yleisellä tasolla voidaan kai todeta että näissä toinen joko valehtelee tai muistaa väärin. Uuden lain myötä suostumuksen arviointi on niin monitahoinen tehtävä, etteivät kertomukset, edes todet välttämättä johda molempien mielestä oikeaan lopputulemaan. Suostumuksen ilmaisemiseksi kun ei tarvitse lausua "kyllä". Riittää että sen jollain lain tosin määrittämättä jättämällä tavalla antaa.
Suostumuksellisen seksin haasteet
6
137
Vastaukset
- Anonyymi
Jos mies on kännissä ja nainen selvinpäin, niin mies voi vaatia myöhemmin korvauksia koska ei ollut kykenevä humalatilan takia päättämään asiasta. Samalla pääsee eroon elatusmaksuistakin jos nainen tulee raskaaksi.
- Anonyymi
Useat naispuoliset opiskelijat hankkiva opintorahojaan myymällä alapäätään ja ovat julkisuudessa siitä huolimatta arvostettuja ihmisiä.
Lakikirjan pohjana ennen pidettiin Raamattua ja sieltä löytyy tällaisille naisille maininta "Portto".
Oletuslaitoksessa on tuominnassa paljon porttotuomareita, heidän näkemyksensä mukaa jos nainen jollalaki alapääkonstilla saa mieheltä huijattua ja petettyä rahaa on se hänen rehellisesti hankkimaansa omaisuutta.
Koska porttotuomari on aikoinaan elänyt huoraamalla on asenteeksi jäänyt kaikenlaisen huoraamisen tukeminen tuomioistuimessa.
On paljon vääriä raiskaus ilmoituksia poliisille usein rahastus tarkoituksessa, näistä useat tuhoavat viattoman miehen elämän
Usein ympäristön antama rangaistus on vielä raskaampi kuin tuomioistuimen. Vaikka monien kuukausien jälkeen todetaan mies syyttömäksi hänen elämänsä on tuhoutunut. (usein työpaikka, parisuhde, asunto mennyt.)
Kuitenkin porttotuomarien mielestä ei ole oikein syyttää ja rangaista naista joka tahallaan on väärän usein rahanhimossa ilmiannon tehnyt sekä tuhonnut toisen ihmisen.
Erikoista on myös porttotuomarien suhtautuminen oikeuteen.
Useimmiten nainen on itse maalaamalla paklaamalla ja vaatetuksellaan houkutellut raiskaajaa kimppuunsa.
Jos hän olisi ollut luonnollisen näköinen, useimmiten raiskaaja ei olisi häneen kajonnut pitkällä tikullakaan.
On täysin selvää että nainen on usein osasyyllinen tapahtuneeseen rikokseen, kuitenkin porttotuomari näkee vain miehen syyllisenä tässäkin tapauksessa. Todellisuudessa oikeuden pitäisi katsoa kokonaisuutta ja syyllistää kaikki syylliset rangaistuksineen.
Porttotuomarien johdosta mies on yleensä aina alakynnessä tuomioistuimessa naista vastaan, joista on paljon miesten kesken keskusteltu.
Porttotuomarien ansiosta koko oikeusjärjestelmän uskottavuus horjuu, olisi varmaan syytä yleensäkin kieltää naisia toimimasta näissä viroissa tai purkaa kokonaan koko sivuraiteelle ajautunut oikeustiede ja oikeuslaitos.
Palata vanhaan hyvään rehelliseen miesten johtamaan oikeus järjestelmää jossa kerta kaikkiaan porttoja ei suvaita kuin korkeintaan asiakkaana.- Anonyymi
Lähes kaikki "raiskaukset" ovat keksittyjä tai vapaaehtoista seksiä, horot haluaa vaan rahastaa tai kostaa. Koskaan ei saisi raiskauksista tuomita ilman pitäviä todisteita, kuten ei mistään muistakaan rikoksista.
Naisilla kaikki pyörii alapäänsä ympärillä ja jatkuvassa kiimassa tyrkyttävät koko ajan itseään, pukevat jo pikkutytöt alapään paljastaviin uikkareihin, meikkaavat päiväkotitytöt, vaativat oikeutta esiintyä alasti instassa ja missä tahansa, lähes kaikki horot naisia ja käyttävät alaikäisiä poikiakin hyväkseen. Silti syyttävät miehiä jatkuvasti, vaikka miehillä paljon parempi moraali joka suhteessa.
- Anonyymi
Kuinka saasteiden nyt sitten käy voi voi.
- Anonyymi
Niin, sukupuolitaudit siihen vielä päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522175
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3411413Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.961397- 1681291
- 681071
- 35978
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59930Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46849