Vähänlaisesti on adventtikirkko saanut ihmisiä kasteelle sitten 70-luvun, vaikka kymmenyksiä se on kerännyt miljoonittain vuosi toisensa jälkeen. Pienelläkin rahalla saatu kuitenkin aikaan valtavia herätyksiä muissa uskonnollisissa yhteisöissä. Annan omalta osaltani roudan ajaa adventistipapit evankelioimaan, kun helpolla rahalla saaneet niin vähän aikaiseksi.
Kymmenyslakko saanee papit evankelioimaan?
Anonyymi-ap
39537
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Ensinnäkin, evankeliointi ei ole vain pastorien tehtävä. Se on kaikkien tehtävä. Montako ihmistä SINÄ olet saanut kasteelle?
Toiseksi, jos et palauta kymmenyksiä ja muut tekevät samoin, kirkko joutuu irtisanomaan työntekijänsä. Kuinka he siis pystyisivät sen jälkeen evankelioimaan, kun joutuvat menemään muihin töihin.
Kolmanneksi, jos kirkolla ei ole pastoreita, liki kaikki seurakunnat kuolevat. Tämä on nähty jo niin moneen kertaan. Ne seurakunnat, joissa ei ole palkattua työntekijää, kuihtuvat hiljalleen pois. Vain harha seurakunta on tähän poikkeus.
Kuvitteletko siis, että Jumala olisi tyytyväinen päätökseesi??
Adventtikirkko kouluttanut pastoreia murhaajiksi. Kuinka niin? Syy on yksinkertainen. Adventistit opettavat että Raamattu on Jumalan sanaa, Apost 4: 12 `` Eikä ole pelastusta yhdessäkään toisessa, sillä ei ole Taivaan alla muuta nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman`` Adventti kirkko on Taivaan alla, jossa se kastaa ihmisiä, isän, pojan ja pyhän Hengen nimeen`` eikäJeesuksen nimeen,lihaan ja vereen. Sillä mahdotonta on, että , että kolminaisuuden lihattomuuteen ja verettömyyteen kukaan pelastuisi, ja miksi kolmeen nimeen, joiden nimiä me emme tiedä!!
Jeesus tahtoi uhrata itsensä, Isänsä tahdon mukaan, oman ruumiinsa uhrilla, kerta kaikkiaan, ei monta kertaa. Sillä yhtä mahdotonta on että`` härkäin ja kauristen verikään, voi ottaa pois syntejä Heb 10: 4 Adventtikirkon jäseniltä ei voi ottaa pois syntejä, härkäin ja kauristen veri, siksi niitä ei Adventti kirkko kasvata, uhri-eläimiksi, Ja sanat `` Isän, pojan ja pyhän hengen nimeen, ei voi kukaan pelastua, siinähän on kolme nimeä.
Meillä on lunastus hänen verensä kautta, rikkomusten anteeksi saaminen,, hänen armonsa rikkauden mukaan. Ef 1: 7
Hänen armonsa ei seuraa trinityä, vaan Jeesusta Isänsä tahdon mukaan. Milloinka adventistiksi kastetut sitten tapetaan , eli murhataan? Vastaus tietenkin on että Jeesuksen tullessa tämä tapahtuu, sillä kaikki Adventistit juoksevat ulos katsomaan tätä Valtavaa tapahtumaa. Siellä ulkona heidätkin surmataan, eikä kukaan heitä hautaa.. Alkaa Jeesuksen tulon jälkeen Hamona, jossa raadonsyöjä- eläimet saavat isot juhlat!! Siksi metsäsätäjiltä on evätty karhujen kaato luvat, koska Jeesuksen tulo on lähellä.. Koska juokset vuorten rotkoihin ja kallion koloihin Hesekiel sanoo: `` Minä viskaan sinut maalle , heitän sinut kedolle, panen asustamaan sinun yllesi Taivaan ( raadonsyöjä) linnut ja syötän sinusta kylläisiksi, kaiken maan eläimet`` Hesekiel 32: 4, Siksi niillä on metsästyskielto!!,....täytän raatokasallasi laaksot jae 5 Benkku
Väitteesi on puhdasta valhetta. Sinusta on tullut totuuden vihollinen.
Jumala olisi tyytyväinen, jos väärä opetus loppuisi adventtikirkosta. Eikös se lue selvästi Ilm 17: 17 Jos Bileamin aasi puhui, niin voi Jumala laittaa EU:n puhumaan tai Karitsan sarvisen pedon Amerikan yhdysvallan, ja paavin vallan puhumaan, jonka kautta saatana puhuu 1. Sunnuntai laki v. 321 jkr, eivät Apostolit puhuneet enää tuolloin!? Ei ollut enää alemmassa asemassa olevia kristittyjä Apostoleja puhumassa ja vastustamassa paavin valtaa Roomassa. Lutherin jälkeen kävi niin, että vain Magdeburgin kaupunki pysyi itsepintaisesti ( Magdeburgin tunnustus, ( Ausburgin tunnustus?) kiinni totuudessa. Mutta luisuivat kuten Adventtikirkko kumartamaan katolisten vaatimuksiia `` Eikä ole, pelastusta yhdessäkään toisessa Apost 4: 12 Matt 1: 21, Ef 1: 7, 10 Pena
korjaus: harva seurakunta
Mutta kun pastorit ovat yrittäneet evankelioida ihmisiä. He vain eivät halua kasteelle ja seurakuntaamme. Tämän päivän eurooppalainen EI halua olla kristitty. Ei ainakaan avoimesti. Ei se vika siis pelkästään pastoreissa ole.
Jos kerran pelastusta, ei ole yhdessäkään toisessa, ja koko ajan kastetaan, ( ´´ JOKA USKOO JA KASTETAAN, SE PELASTUU´´)
Jos kerran uskotaan toisten, kuin Jeesuksen nimeen, ja kastetaan toiste, jopa henkien nimeen, joiden nimet ei ole tiedossa, niin EI pelastu. EIKÖ SE MUKA OLE, pastorien aiheuttama tahallinen pelastumattomuus, jota voidaan murhaksi aivan hyvällä syyllä kutsua? Jes 1: 21,22
Kolminaisuudessa ei ole Jeesua nimeä, Matt 1:21, eikä siis lunastajaa, koko puussa surmansa saaneen Jeesuksen Kristuksen uhri työ ohitetaan, adventisti pastorien toimesta. Miksi?
Siikasalmessa, lauletaan, Juha Kerosen esilaulajana kuinka ´´ Golgatan veressä ihmeellinen ja suuri voima on´´
Se voima tahallisesti hävitetään tarkoituksella kaste tapahtumassa. Jeesuksen Jumala ja Isä tarkoitti trinityn henkien sijaan Jeesus nimisen Poikansa Matt 1: 21
Jumala ei lähettänyt Poikaansa Jeesusta, keräämään kymmenys varoja, että niillä tehtäisiin murhaamis työtä , kastamalla uskoon tulleita, kolmen hengen nimeen, joilla kellään ei ole nimeä, eikä henkillä ole verta. ´´ Ilman veren vuodatusta, ei ole Anteeksiantamusta.
Synneissäänkö Taivaaseen mennään´? Eikö porttous olisi hyvä poistattaa, rintojen välistä?? Sen poistoon tarvitaan Jeesuksen verta, ja parannuksen tekoa Apost 2: 38 pena- benkku
Rahallako?
"Toiseksi, jos et palauta kymmenyksiä ja muut tekevät samoin, kirkko joutuu irtisanomaan työntekijänsä. Kuinka he siis pystyisivät sen jälkeen evankelioimaan, kun joutuvat menemään muihin töihin."
Loiset pitääkin irtisanoa ja heidät pitää ohjata tekemään oikeita töitä.
Kymmenysten 'palauttaminen' on fraasina typerintä, mitä joku voi keksiä.
Aivan kuin joku olisi velkaa niille pastorinretaleille ja lainannut heiltä mukamas rahaa.
Sinä uhmaat Jumalaa, joka on kymmenykset asettanut. Taidatkin olla jumalaton suunsoittaja.
Kymmenykset nykyaikana eivät liity mihinkään jumalaan, vaan ahneisiin kirkonmiehiin ja lahkojen kusettajiin.
Nekin kymmenykset, jotka raamatussa esiintyvät oli tarkoitettu köyhille, ei rasvavatsaisille ylensyöneille pastoreille.
Kymmenyskusetus nykymuotoisena adventtikirkossa on siis täysin vastoin minkään jumalan sanaa tai tahtoa. Yhtäkään euroa ei kymmenyksistä adventtikirkossa mene jumalalle, vaan pastoreiden hulppeaan elämään ja heidän kohtuuttoman suureen palkkaan, jonka he itse ovat itselleen määränneet.
Evankelioimistyössä ei saa edes kukkaroa pitää mukanaan, vaan kaikessa on turvauduttava siihen, että jumala pitää huolen ja antaa jokapäiväisen leivän. Sitä paitsi Jeesus on se oikea leipä ja elävä vesi, joka on ainoa, mitä sananjulistajankin on nautittava pysyäkseen hengissä.
Pastorit ovat tässä kaikessa jumalattomina poikenneet pois Jeesuksen antamasta lähetyskäskystä.
Pastorit ovatkin uskottomia ja kelpaamattomia pelastukseen, koska etsivät korvasyyhyynsä vääriä oppeja ja vain omaa etuaan.
Aivan niin!
Luuk. 10:1-4 "Tämän jälkeen Herra valitsi vielä seitsemänkymmentäkaksi opetuslasta ja lähetti heidät kaksittain ja sanoi heille:
"Älkää ottako mukaanne rahakukkaroa, älkää laukkua älkääkä jalkineita."
Rumasti te adventistit keskustelette. Parempi minunkin tutkia muita kirkkoja.
T: etsikkoaikaa elävä
Tuo on vain sinun valheesi.
Suomen Adventtikirkossa pastorien palkka on pienempi kuin Suomessa normaali keskiansio. Se ei siis mitenkään ole kohtuuton palkka.
Sinä vääristelet Jeesuksen opetusta.
No jos ei totuus kiinnosta, niin ...
"Suomen Adventtikirkossa pastorien palkka on pienempi kuin Suomessa normaali keskiansio."
Ja paskat on!
Valehtelet kuin paatunut pastori.
Suomalaisten keskipalkka kun kaikki lasketaan mukaan, on 3 063 euroa.
Adventtikirkon pastorin keskipalkka Suomessa on 3 700 euroa.
Kuinkahan moni raskasta työtä tekevä maassamme ansaitsee rutkasti vähemmän, kuin adventtikirkon pastori, joka pastori ei likaa käsiään ja istuu sohvallaan näpytellen läppäriä, jonka senkin on adventtikirkko hänelle kustantanut?
Ei ole akateemisesti koulutetuilla. Eikä valtion tai kunnan työntekijöillä. Ihan sama mitä öriset.
Höpöhöpö!
Valtion mukaan palkkojen mediaani oli 3444 €/kk kesäkuussa 2022.
Ylen uutisen mukaan keskiarvopalkka oli yli 3700 €/kk.
https://yle.fi/a/3-12647274
Adventtikirkon vihityn pastorin palkka oli n. 3400 €/kk eli lähellä mediaania, mutta kuitenkin alle keskipalkan.
Ihan kuule oma mokasi, jos olet huonosti palkatulla alalla.
Jos pastorit kastavat isän ,pojan ja pyhän hengen nimeen, niin nämä kastetut eivät kosaan saavuta Jumalan armoa, koska se on Jeesuksen lihan ja veren uhrissa,
Olkaa rohkeita ja huutakaa pastoreiden edessä: ´´ saastainen, saastainen, väistykää, väistykää, älkää koskeko Valitus virret 4: 15, Miksi? Koska , Pelastusta ei ole yhdessäkään toisessa: sillä ei ole taivaan alla muuta nimeä annettu ihmisille, jossa meidän pitäisi pelastuman. Matt1: 21 ja Ef 1: 7
Miksi Adventtikirkko kieltää tähän nimeen puhumasta, opettamasta ja kastamasta? Senhän tulisi levitä laajemmalle!!
Onko sitten ihme että aivopestyistä pastoreista on tullut murhaajia? Jesaja 1: 21, 22 Päättäkää Adventistit nyt nopeasti, Onko oikein Jumalan edessä kuulla teitä enemmän kuin Jumalaa joka kirjoittaa Matt 1; 21 `` Sillä Jeesus on vapahtava kansansa heidän synneistänsä, ei isä, poika ja pyhä henki Matt 28: 19
Kuinka kauan teillä on halu pilkata JUMALAA Jeesuksen Isää, Pyhää Henkeä!!?? Katso Joh 1: 32, 33 Mark 1: 8 Joh 1: 36´´ Katso Jumalan Karitsa``!! Kun kaksi opetuslasta kuulivat Johanneksen näin puhuvan, seurasivat he Jeesusta!! Löytyykö kaksi murhaaja pastoria, jotka haluavat seurata Jeesusta? Onni Rytkönen?, Timo Flink? Joh 1: 37, Etsikää Jeesusta, ennkuin kaadutte vuorten laaksoihin!! Benkku
Mikä se lähetys käsky on, ? Kerro, ennenkuin raadonsyöjä linnut peittävät ruumiisi!! benkku
jOS EI OLE MUUTA NIMEÄ, JOSSA PITÄÄ MEIDÄN PELASTUA, kuin Jeesus Kristus, JA Adventistit eivät tottele, niin miksi te maksatte kymmenyksiä murhaajille lue Matt 1: 21, JA eF 1:7, 10 BENKKU
Matt 28,18 Jeesus tuli heidän luokseen ja puhui heille näin: »Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
Matt 28,19 Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni: kastakaa heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
Matt 28,20 ja opettakaa heitä noudattamaan kaikkea, mitä minä olen käskenyt teidän noudattaa. Ja katso, minä olen teidän kanssanne kaikki päivät maailman loppuun asti.»
Sinä valehtelet ja olet totuuden vihollinen.
Jumalalla on omat aivoitukset, mitä adventisteille tehdään Ilm 17: 17 pena
Ylpeys, omahyväisyys, kaksinaamaisuus sekä muiden halveksunta ovat adventisteille tunnusomaista.
Se on se armolahja, jonka adventistit ovat omineet itselleen.
Valheesi ei hetkauta.
Aloittaja on oikeassa.
No ei ole, koska evankeliumia voi julistaa muullakin tavalla kuin kokoussarjoilla. Pastorin työnkuvaan kuuluu muutakin kuin kokoussarjojen pitäminen. Tälläkin hetkellä on meneillään muutama kokoussarja siellä täällä.
Noin tonnin eläkettä saava ystäväni syytää adventtikirkolle kymmenyksiä. Samalla hänellä ei ole varaa vaatettaa itseään kunnolla. Mietin, ostanko hänelle kengät vai annanko lusia typeryyttään. Adventtikirkko saa häneltä joka kuukausi noin satasen kengät.
Osta kahden satasen kengät mieluummin adventtikirkon papille! Elintasoa vauraille!
Adventtikirkko ei todellakaan tajua, ettei pelastusta ole kenenssäkään toisessa Apost 4: 12, vaan on suostunut katolisen kirkon petokseen jota Jesaja kutsuu murhaamiseksi. Adventtikirkko Suuressa Taistelu kirjassa yksityiskohtaisesti selittää kuinka Paavi kirkko surmasi n. 50 miljoonaa toisin ajattelijaa. He uskovat että Paavikirkko yhdessä saatanan kanssa katuu aiempia erheitään, eikä Adventistit tajua, että tuo pedon valta edelleen pettää heitä!! Miten? No, siten että , Vatikaani kirkko on vaatinut että adventistien täytyy kastaa uskoon tulleet Isän, pojan ja pyhän hengen kasteella, ja adventisti pastorit ovat uskoneet tämän valheen, koska uskovat että Matt 28: 19 on kirjoitus Apostoliseslta ajalta. He eivät tajua että Pietari, Apost 2: 38, ja Paavali 19: 5 sekä Filippus opetti Hoviherraa Jeesuksesta ja sitten kastoi hänet Jeesuksen nimeen. Jesaja syyttää pastoreita murhaamisesta ja veren laimentamisesta , ja niin todella tapahtuu, silla Ap0st 4: 12 että`` Ei ole pelastusta yhdessäkään toisessa´´.. nyt minulle huudetaan suu vinossa, , että kyllä pitää kastaa toisten nimiin, kuin Jeesuksen nimeen. Mutta en minä voi pieksää ruoskilla adventti pappeja, että he eivät uskoisi valhetta Matt 28: 19 asiassa, vaan ojentautuisivat itsensä totuuteen. Naisetkin huutavat Pappinen on väärä profeetta, vaikka Lieksan Adventtikirkko paloi jeesus idolin takia kirjeessäni ilmoittamanan päivämääränä. Eikä minua ole edes putkaan kirjeeni takia pastori Taisto Hilbergille.. toimitettu, koska kirjeessäni kerrotaan päivä tarkkaan, milloin se palaa. Nyt pitäis kaikki Adventtikirkot palaa, joissa on Jeesus kuvia. ennenkuin adventistit uskoo.. Joku Kerosista sanoi. Ei se meidän rakennusta pysty polttamaan, koska se on betoni elementeistä tehty( Veli Keronen) Siksi siellä on uhmassa Jeesus kuvia Ukrainalaisen Oleg Tzumakin maalaamia. jolle Jari Keronen on maksanut ne. Sitä maksamista en ole nähnyt `` Työmies on palkkansa ansainnut´´? No, katsokaapa Ukrainan maata ja kaupungeja!?? Onko Jumala muistanut rikokset I-II käsky?? Pena
Valheesi ei meitä hetkauta.
Onhan se totta että adventtikirkko ei ole saanut juurikaan jäseniä ulkopuolelta sitten 70-luvun.
Erinomainen aloitus tässäkin. Ehdottomasti noston arvoinen.