Valta-asemassa olevaa tekijää suojellaan ankarammalta rangaistukselta-raiskauslaki

Anonyymi-ap

Suomen Keskusta

kaikkia-raiskauksia-ei-ole-edelleenkaan-saadetty-raiskauksiksi-Hallitus?
Anonyymi-ap
2022-12-31 08:16:37

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/asiantuntija-kritisoi-uutta-seksuaalirikoslakia-kaikkia-raiskauksia-ei-ole-edelleenkaan-saadetty-raiskauksiksi/8601988#gs.lquw79

"Valta-asemassa olevaa tekijää suojellaan ankarammalta rangaistukselta"

Silverin mukaan ongelmat tulevat esille pykälässä seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Siihen syyllistyy, jos asemaansa käyttäen saa toisen ihmisen osallistumaan sukupuoliyhteyteen tai muuhun seksuaalista itsemääräämisoikeutta olennaisesti loukkaavaan tekoon.

Seksuaalisen hyväksikäytön uhrina voivat olla esimerkiksi laitoksessa tai sairaalahoidossa olevat ihmiset taikka koulussa, nuorisokodissa tai harrastuksissa olevat 16–17-vuotiaat lapset. Tekijänä on esimerkiksi lääkäri, muu hoitovastuussa oleva henkilö, opettaja tai valmentaja.

Silver sanoo, että näissä tapauksissa tekoihin ei useinkaan liity fyysistä väkivaltaa, vaan seksiä saadakseen tekijä käyttää hyväkseen uhrin haavoittuvaa asemaa, teko-olosuhteita ja vastuuasemaansa.

keskusta taas asialla

Silver sanoo, että hänen on vaikea ymmärtää, mitä pykälällä on tavoiteltu. Hän kritisoi sitä, että haavoittuvassa asemassa olevat uhrit on erotettu erilliseen rikosnimikkeeseen sekä sitä, että rangaistus on selvästi raiskausta alempi. Seksuaalisesta hyväksikäytöstä voidaan tuomita neljästä kuukaudesta neljään vuoteen vankeutta, kun raiskauksessa rangaistusasteikko on vuodesta kuuteen vuoteen ja törkeässä raiskauksessa kahdesta vuodesta kymmeneen.

– Sen sijaan, että valta-asemassa olevaa tekijää nyt suojellaan ankarammalta rangaistukselta, tulisi erityisen haavoittuvassa asemassa oleviin henkilöihin kohdistuvat teot arvioida ankaramman asteikon mukaisesti, ja sukupuoliyhteyden tulisi tarkoittaa raiskausta myös näissä olosuhteissa.

– Toivon, että pykälä jäisi kuolleeksi kirjaimeksi tai että se poistettaisiin ihan lähiaikoina

5

62

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      suojeleeko mm lestaadiojohtajia ja islam johtajia?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      v 2015 suomeen lähetetyt 30 000 muslimimiestä ovat raiskanneet tähän mennessä n 1600 suomalaista naista

      ei yhtään muslimi naista ????

    • Anonyymi

      Miten irakin mies voidaan tuomita jos kotikasvatus ja koraani käskee toimimaan?

      eli siis ei kannata islammiehiä suomeen tuoda eikö?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      34
      3169
    2. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      63
      2602
    3. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      54
      2409
    4. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1338
    5. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      303
      1263
    6. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      1006
    7. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      987
    8. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      982
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      79
      958
    10. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      95
      886
    Aihe