Valta-asemassa olevaa tekijää suojellaan ankarammalta rangaistukselta-raiskauslaki

Anonyymi-ap

Suomen Keskusta

kaikkia-raiskauksia-ei-ole-edelleenkaan-saadetty-raiskauksiksi-Hallitus?
Anonyymi-ap
2022-12-31 08:16:37

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/asiantuntija-kritisoi-uutta-seksuaalirikoslakia-kaikkia-raiskauksia-ei-ole-edelleenkaan-saadetty-raiskauksiksi/8601988#gs.lquw79

"Valta-asemassa olevaa tekijää suojellaan ankarammalta rangaistukselta"

Silverin mukaan ongelmat tulevat esille pykälässä seksuaalisesta hyväksikäytöstä. Siihen syyllistyy, jos asemaansa käyttäen saa toisen ihmisen osallistumaan sukupuoliyhteyteen tai muuhun seksuaalista itsemääräämisoikeutta olennaisesti loukkaavaan tekoon.

Seksuaalisen hyväksikäytön uhrina voivat olla esimerkiksi laitoksessa tai sairaalahoidossa olevat ihmiset taikka koulussa, nuorisokodissa tai harrastuksissa olevat 16–17-vuotiaat lapset. Tekijänä on esimerkiksi lääkäri, muu hoitovastuussa oleva henkilö, opettaja tai valmentaja.

Silver sanoo, että näissä tapauksissa tekoihin ei useinkaan liity fyysistä väkivaltaa, vaan seksiä saadakseen tekijä käyttää hyväkseen uhrin haavoittuvaa asemaa, teko-olosuhteita ja vastuuasemaansa.

keskusta taas asialla

Silver sanoo, että hänen on vaikea ymmärtää, mitä pykälällä on tavoiteltu. Hän kritisoi sitä, että haavoittuvassa asemassa olevat uhrit on erotettu erilliseen rikosnimikkeeseen sekä sitä, että rangaistus on selvästi raiskausta alempi. Seksuaalisesta hyväksikäytöstä voidaan tuomita neljästä kuukaudesta neljään vuoteen vankeutta, kun raiskauksessa rangaistusasteikko on vuodesta kuuteen vuoteen ja törkeässä raiskauksessa kahdesta vuodesta kymmeneen.

– Sen sijaan, että valta-asemassa olevaa tekijää nyt suojellaan ankarammalta rangaistukselta, tulisi erityisen haavoittuvassa asemassa oleviin henkilöihin kohdistuvat teot arvioida ankaramman asteikon mukaisesti, ja sukupuoliyhteyden tulisi tarkoittaa raiskausta myös näissä olosuhteissa.

– Toivon, että pykälä jäisi kuolleeksi kirjaimeksi tai että se poistettaisiin ihan lähiaikoina

5

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      suojeleeko mm lestaadiojohtajia ja islam johtajia?

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      v 2015 suomeen lähetetyt 30 000 muslimimiestä ovat raiskanneet tähän mennessä n 1600 suomalaista naista

      ei yhtään muslimi naista ????

    • Anonyymi

      Miten irakin mies voidaan tuomita jos kotikasvatus ja koraani käskee toimimaan?

      eli siis ei kannata islammiehiä suomeen tuoda eikö?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      302
      6609
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      49
      5786
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      185
      5264
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4033
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3318
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3303
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      52
      3227
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3008
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2232
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      998
    Aihe