Tällainen on kaupunki, joka ei valvo autojen pysäköintiä – Salon päättäjät halusivat ihmisten käyttävän rahansa ostoksiin ja kahviloihin
Monet kaupungit ovat nostamassa pysäköintimaksujaan, mutta Salossa on valittu toinen taktiikka. Ilmainen pysäköinti on vetovoimatekijä, jota kiittelevät niin kaupunkilaiset kuin elinkeinoelämäkin.
Nykyään joka paikassa pitää olla parkkikiekko ja parkkipate väijyy jos hetkeksi poikkeat paikallisessa liikeyrityksessä kannattaaksesi yritystä.
Muualla sitä osataan
4
295
Vastaukset
- Anonyymi
Pysäköintitalo on suuri virhe, se pilasi Lempäälän keskustan, jotta sinne saataisiin maksavia asiakkaita, pitää vähentää ilmaisia pysäköintipaikkoja muualta, se taas pakottaa kauppaliikkeet pakkikiekon käyttöön, ettei työmatka ja muu pysäköinti siirry niiden asiakaspaikoille.
Lempäälän keskustassa olisi tilaa ilmaisillekin parkkipaikoille, mutta kun se ei käy, ei ihmiset mene silloin maksulliselle parkkipaikalle. Se tuulen huuhtoma eriikki perseilijän aukiokin siinä kirjaston edessä olisi parempi ottaa hyötykäyttöön ja tehdä siitä parkkialue. - Anonyymi
Ei tuonne parkkitaloon voi autoa edes viedä rikkovat sen, yhteiskunnan tulevaisuuden rakentajat.
- Anonyymi
Pieni korjaus. Kyttääjä ei ole parkki-Pate, vaan Kangasalan kunnan pysäköintikyttä, joka on paljon Patea niljakkaampi. Nämä samat loiset ovat jo onnistuneet autioittamaan Kangasalan keskustan ja ajamaan monet yritykset suuriin ongelmiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie913202Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta23122Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää492335Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten732279Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut802208Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1392068Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt271832HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364051811Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1131742Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin401585