Uskon ilmentymät

Saitko ensin hurmoskokemuksen ja sitten vasta "kielet" vai päinvastoin?
Tämä on tärkeämpää kuin kasteveden lämpötila.
1762
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Varoitus tälläisistä seurakunnista
"juonet,
eriseurat, LAHKOT" Gal: 5: 20

Äänestä

Vankilaan tuomittu seksuaalinen hurmostelija Olsen perusti Suomen 40 helluntaiseurakuntaa.

Äänestä

Täsmälleen samaan aikaan molemmat....
Hurmos jää pinnalle ja kielet taka-alalle.
Mutta muutamassa kymmenessä vuodessa asia kääntyy päinvastoin. Kielet ja tieto kiinnostaa enemmän kuin hurmos. Sitten lopulta.

Näyt pitää kuitenkin esittää kielen avulla muille.
Ne pitää kielellä kuvata ja selittää.

Äänestä

Helluntailaiset tuntee Lutherin, mutta
eivät oman lahkonsa perustajaa . . . eivätkö uskalla "katsoa totuutta silmiin" . . -

Äänestä

Kun on ollut yli 40 vuotta helluntailainen vanhapiika niin mistä näkee uskon?
Vanhan kurpan naamasta ja tiukasta nutturasta.

Äänestä

Minut kastettiin Pyhällä Hengellä ennen uskovien upotuskastetta, mutta eihän sitä kukaan uskonut, että noin tapahtui, koska en puhua pajattanut eri kielillä puhuen. Se eri kielillä puhumisen armolahja on ainakin helluntailaisuudessa iskostettu tapahtuvaksi upotuskasteen jälkeen. Ja vaikka Kai Antturi aikoinaan kirjoitti aiheesta Ristin Voittoon, kirjoitus lienee joutunut huussipaperiksi, koska eri kielillä puhumisen armolahjaa pidetään edelleenkin upotuskasteen jälkeisenä tapahtumana.

Äänestä
  • Kuka kastaa Pyhällä Hengellä ja miten se ilmenee?

    Markuksen mukaan 1:27 Ja he hämmästyivät kaikki, niin että kyselivät toisiltaan sanoen: "Mitä tämä on? Uusi, voimallinen oppi! Hän käskee saastaisia henkiäkin, ja ne tottelevat häntä."

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Kuka kastaa Pyhällä Hengellä ja miten se ilmenee?

    Markuksen mukaan 1:27 Ja he hämmästyivät kaikki, niin että kyselivät toisiltaan sanoen: "Mitä tämä on? Uusi, voimallinen oppi! Hän käskee saastaisia henkiäkin, ja ne tottelevat häntä."

    Tässä lopunajassa on monia henkiä ja villityksiä.

    Ensimmäinen kirje Timoteukselle 4:1 Mutta Henki sanoo selvästi, että tulevina aikoina moniaat ......villitseviä henkiä ja riivaajien oppeja.

    Helluntaiuskossa niitä riittää.

    Äänestä

  • Istuin yksin seurakunnan keittiössä pöydän ääressä, eikä kukaan laittanut käsiä päälleni, kun täytyin Pyhällä Hengellä. Se tuntui tunneperäisesti niinkuin jotain lämmintä olisi kaadettu päähäni, josta se levisi hartioille ja käsivarsiin. Kun kerroin kokemuksesta, erä asiaa ymmärtämätön uskosisar äsähti epäkohteliaasti, että usko ei ole sarja tunneperäisiä kokemuksia. Myöhemmin, kokiessaan itse saman kokemuksen, hänen mielipiteensä asiasta muuttui.

    Äänestä

Psalmien kirja 94:8
Ymmärtäkää, te kansan järjettömät, ja te tomppelit-milloin te tulette järkiinne?

Äänestä

Helluntaihurmoksessa voi menettää tasapainonsa, kuulla ääniä ja saada tunnekokemuksia.
Tämä tapahtuu pastorin käsien päälle panemisen kautta.

Äänestä
  • Puhutko asiasta kokemuksesi syvällä rintaäänellä, vai löpisetkö omaa skeidaasi..

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Puhutko asiasta kokemuksesi syvällä rintaäänellä, vai löpisetkö omaa skeidaasi..

    Kokemukseen ja näkemiseen.
    Niilo Yli-kaatajan näyttöihin.

    Äänestä

Saamapuolella saattaa kestää. Hieman kuin kuuluisi penkkiin.

Äänestä

Helluntailaisuuden ytimessä vaikutti uudestisyntymätön seksuaalirikollinen joka perusti 40 helluntaiseurakuntaa Suomeen.
Hän oli henkikastettu.

Äänestä

Helluntailaiset eivät siunaa kastevettään.
Mitä kastajan valkeat vaatteet kuvaavat?

Äänestä

Helluntailaiset pitäisi upottaa avantoon.
Jospa he sen jälkeen tunnustaisivat syntinsä ja tekisivät parannuksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Saitko ensin hurmoskokemuksen ja sitten vasta "kielet" vai päinvastoin?
Tämä on tärkeämpää kuin kasteveden lämpötila.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu