Venäjän kauhusta entistä tappavampi - HIMARS saa uuden laitteen

Anonyymi-ap

Uusi tietojärjestelmä lisäisi pelättyjen heittimien tuhovoimaa.

Ukraina saattaa saada amerikkalaisiin HIMARS-raketinheittimiinsä IFATDS-järjestelmän. Lyhenne tulee sanoista International Field Artillery Tactical Data System. Kyse on tietojärjestelmästä, joka yhdistää suuren määrän eri lähteistä saatavaa dataa yhtenäiseksi kuvaksi taistelukentästä.

Asiasta tässä uutisoivan War Zonen mukaan järjestelmä tekisi venäläisten sotilaiden tunnetusti kammoamasta aseesta vielä entistäkin tappavamman. Käytännössä IFATDS auttaa HIMARS-heittimiä operoivia sotilaita muodostamaan entistä paremman tilannekuvan ja kohdistamaan ammuksensa maaleihin mahdollisimman tarkasti ja nopeasti.

IFATDS on kuvauksen mukaan ”automaattinen tulituen johtamisen, hallinnan ja viestinnän järjestelmä”.

– Se antaa käyttäjälleen kyvyn parempaan tilannekuvaan lähes reaaliajassa yhdellä yhteisellä käyttöjärjestelmällä, joka voidaan integroida muihin järjestelmiin, kuten ohjuspuolustukseen, lennokkien torjuntaan, tiedusteluun ja niin edelleen, Yhdysvaltain armeijan eversti (evp.) ja tykistöasiantuntija Tony Lugo avaa War Zonelle.


Toisen entisen amerikkalaisupseerin mukaan IFATDS tekee HIMARS:sta entistä nopeamman ja tehokkaamman aseen.

War Zonen hankkimien tietojen perusteella järjestelmiä aiotaan alustavasti toimittaa Ukrainan lisäksi myös Latvialle ja Taiwanille.

Lähes myyttiseen maineeseen Ukrainan sodassa nousseilla amerikkalaisilla HIMARS- ja M270-heittimillä on tiettävästi ollut todellisuudessakin suorastaan käänteentekevä rooli rintamalla.

6

98

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä on ihmeissään. Mihin nuin tarkkoja ohjuksia tarvitaan??

      S-200/400 osuu 60% todennäköisyydellä Helsinkiin tai melko lähelle.

      • Anonyymi

        Niinpä ammuttaessa moskovasta voi osua helsinkiin tai pietariin joten tarkkuus venäläisittäin hyvä.


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        💋 ­­N­­y­­­m­f­­o­­­m­­­a­­­a­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17687551x

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Tiltu uskoo vasta kun eversti Douglas Macgregor on vahvistanut tiedot. Ennen sitä niiden pitää tulla Moskovasta.

    • Anonyymi

      Nyt ei puutu kuin tiltun mielitrolli Scott Ritter!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      215
      5439
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5024
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      25
      4840
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      123
      2065
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1801
    6. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      89
      1667
    7. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      18
      1615
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      13
      1501
    9. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      379
      1290
    10. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      90
      1285
    Aihe