Douglas Abbott Macgregor on eläkkeellä oleva Yhdysvaltain armeijan eversti ja hallituksen virkamies sekä kirjailija, konsultti ja televisiokommentaattori.
Hänellä oli merkittävä rooli taistelukentällä Persianlahden sodassa 1990-1991 ja Naton Jugoslavian pommituksissa vuonna 1999.
Hänen tuore (31.12), ehkä enemmän propagandasta vapaa analyysi Ukrainan sodan tämän hetkisestä tilanteesta. (videon asetuksista saa suomenkielisen käännöksen).
https://www.youtube.com/watch?v=cK7WSw-tsKA
Hänellä oli merkittävä rooli taistelukentällä Persianlahden sodassa 1990-1991 ja Naton Jugoslavian pommituksissa vuonna 1999.
Hänen tuore (31.12), ehkä enemmän propagandasta vapaa analyysi Ukrainan sodan tämän hetkisestä tilanteesta. (videon asetuksista saa suomenkielisen käännöksen).
https://www.youtube.com/watch?v=cK7WSw-tsKA
Vastaukset 9
Vanhimmat
Eläkkeellä oleva on. Missä tuore.
Eläkkeellä olevat pystyvät kertomaan totuuden. Virassaolevan on toistettava virallista valhetta.
Nyt sinäkin tiedät kuinka asiat menevät.
Myös virassa olevat toimittajat voivat olla, paitsi totuuden, niin myös propagandan levittämisen välineitä - myös USA:ssa.
Tässä hyvä esimerkki:
Pentagonin kenraali piti kiitospuheen CNN toimittajelle Barbara Starille, kun tämä jäi äskettäin eläkkeelle. CIA ja Pentagon näyttivät jäävän kaipaamaan hänen palveluitaan.
Mitä näillä "palveluilla" tarkkaan ottaen sitten tarkoitettiin, kun näköjään sähköpostejakin on vaihdettu, jää arvattavaksi.
Pitäisikö toimittajan olla tuossa tilanteessa tyytyväinen? Eikös toimittajan keskeisin tehtävä olisi olla piikki valtaapitävien lihassa?
https://youtu.be/oNg-uUrMOHU
tähän saa suomenkielisen tekstityksen videon asetuksista
Pentagon ja CIA voinevat olla tyytyväisiä siihen mitä CNN on saanut aikaa Suomessa?
Suomalaiset vaikuttavat täällä amerikkalaisemmilta kuin amerikkalaiset itse.
https://www.sanoma.com/fi/news/2016/news-imported-from-wp/helsingin-sanomat-ja-ilta-sanomat-cnnn-sisaltokumppaneiksi/
Joutuin eläkkeelle vehkeiltyään venäläisten kanssa.
Misdä linkki , muuten valhetta
Näitä taitaa olla pari USA-eläkeläisupseeria, joilla on hyvin venäjämyönteinen asaenne. Ihan vaan heräsi ajatus, että olisivatko sittenkin hunajapurkkeja, houkutuslintuja. Saavat putinistit hurraamaan ja näin heidän kotipesänsä paljastuvat?
Onhan sekin toki mahdollista, että eläkeläiseversti on jostain katkeroitunut ja kostaa ihan muuten vaan.
Pikku-upseereilla voi olla vaikka vaikka minkälaisia mielenlaatuja. Mutta eversteiksi ei USA:ssa pääse kyllä kaverit, joidenka mielenlaatu olisi millään muotoa verrattavissa mihinkään tuuliviiriin.
Everstillä voi olla painavaa ja huomionarvoista sanottavaa myös eläkkeellä. Hän ei ole enään siinä vaiheessa minkään sotakoneiston pelinappula, eikä hänen tarvitse olla ajatuksiltaan myöskään vallassa olevan hallituksen talutusnyöreissä.
Douglas puhuu paskaa. On RT kanavan ja muiden vastaavien vakiokasvo.