mitenkäs se veäjän maanviljely

nuoret tulevat viljelijät on lähetetty sotaan ja takaisin ei tultu...eiköhän kohta ala ruokapula näkymään venäjällä..
12130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ensi kesän hitti on voikukkasalaatti.
Supilla tai ilman.

Äänestä

Ruokapula uhkaa, kuinka moni on laittanut uusiksi ruokavalionsa?
Suomessa on satoja tuhansia ihmisiä, joille tekee vaikeuksia ostaa kallistuvaa ruokaa.

Äänestä
  • "Ruokapula uhkaa, kuinka moni on laittanut uusiksi ruokavalionsa?"

    Meillä ainakin on päätetty laittaa uusiksi muija kiikutti kotiin uuden airfryerin joku 400 euron kone sanoi että pihvien kanssa ranskalaiset tehdään sillä jatkossa kanankoivet jne...eikä rasvakeittimellä tehdä enään mitään joten uusiksi on mennyt ainakin meillä.

    Taidan alkaa kiikuttaa perhettä ravintoloihin nyt useammin pihveille ja puffetteihin ettei pääse laihtuun kun maailman tilanne meillä meni tällaiseksi...vai olisiko syynä taas joku hetken kestävä terveysintoilu.

    No viikon päästä kanarialle pariksi viikkoa kai siellä nyt ainakin saa kunnon rasvasia pihvi annoksia ruokanaukkujen kera .

    Äänestä

  • "Suomessa on satoja tuhansia ihmisiä, joille tekee vaikeuksia ostaa kallistuvaa ruokaa."

    Suomalaisille on tärkeää, että ruoasta voidaan nauttia läheisten kanssa. Yksin asuva 45-vuotias nainen tarvitsee kuukaudessa ruokaostoksiin 239 euroa, 65-vuotias 217 euroa. Sen sijaan nelihenkisen perheen, jossa on 10- ja 14-vuotiaat lapset, ruokakustannukset kohoavat 889 euroon.

    Onneksi tilanteemme ei ole kuin venäjällä jossa venäläisen tutkimuslaitoksen rosstatin mukaan köyhyys on räjähtänyt käsiin.

    kymmenet miljoonat kansalaiset joutuvat elämään 218 euron keskimääräisillä kuukausituloilla josta maksetaan siis koko eläminen vuokrineen ruokineen ja muine kuluineen
    Putinin hyökkäyssodan ja niistä aiheutuvien pakotteiden vuoksi tilanne onv enäjällä äitynyt todella kurjaksi kansalaisille .

    Äänestä

  • Pääasia että lapsilisillä saa raketetita.

    Äänestä

Ei venäjällä mitään viljellä kun kaiken voi varastaa Ukrainasta.

Äänestä

Onham sielä viljaa vaikka kuinka paljon niillä Venäjän uusilla alueilla. :)

Äänestä

Olihan siellä Venäjällä pari miljoonaa älykkäämpää jotka otti Ritolat eivätkä palaa takaisin.

Äänestä

Venäjän viljassa on niin paljon raskasmetalleja ettei pulla kohoa.

Äänestä

Venäjä kulkee kohti tuhoaan.

Äänestä

mitenkäs se veäjän maanviljely, tai veräjän viljely sielä itärajalla on sujunut?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

nuoret tulevat viljelijät on lähetetty sotaan ja takaisin ei tultu...eiköhän kohta ala ruokapula näkymään venäjällä..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu