Vähän aikaa sittten sai neljä rullaa parilla eurolla, mutta nyt laittavat maksamaan jo neljä euroa. Hinta on noussut siis kevyet 100 prosenttia.
Palkat eivät ole nousseet vuodessa kuin pari prosenttia. Raaka-aineena käytettävän sellun hinta on edelleen korkea, muttei noussut merkittävästi. Sellutehtaat taas ovat energiansa suhteen omavaraisia, joten niihin ei hintojen nousu vaikuta, vaan päinvastoin UPM:kin myy sähköä ulos.
Kuka siis vetää välistä?
Palkat eivät ole nousseet vuodessa kuin pari prosenttia. Raaka-aineena käytettävän sellun hinta on edelleen korkea, muttei noussut merkittävästi. Sellutehtaat taas ovat energiansa suhteen omavaraisia, joten niihin ei hintojen nousu vaikuta, vaan päinvastoin UPM:kin myy sähköä ulos.
Kuka siis vetää välistä?
Vastaukset 43
Vanhimmat
Erikoista että inflaation väitetään olevan vain 10 prosentin luokkaa, mutta käytånnössä melkein kaiken päivittäistavaran hinta on noussut vähintään 50 prosenttia, ja energian sitäkin enemmän.
Just näin. Huijaavat nykyään ihan kaikessa
Kyllä. Suomalaisilta kupataan rahat, jotka jaataan ulkomaille.
Miksi Suomi tukee Sotaa?
Suomen ei kuulu antaa tukia sotiville, eikä muillekkaan maille.
Verovarat on Oman kansan Hyvinvointia varten!
Jos ei ole varaa sotia, on sovittava rauhasta.
Kannatan Rauhaa, EN Sotimista!
Painu putinisti sinne Siperiaasi saarnaamaan "rauhoistasi".
Jep
Ok.
Huomattu on järkky talouspaperin hinnan nousu.
Kapitalistit varastavat nyt kriisien varjolla minkä voivat ja pahinta on että näyttäisi siltä jotta kapitalistien ryöstöbisneksiä auttava ja lobbaava kokoomus pääsee vielä päähallituspuolueeksi laittamaan suurempaa vaihdetta silmää.
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17688740w
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞
Hamstraaminen ehkä nostaa hintaa, koska kysyntä on silloin tarjontaa suurempi.
Puoli arkkia koko arkin sijaan. Säästöä, säästöä, ihmisiä pidetään pilkkanaan ei muuta.
Aikoinaan käskivät säästämään vettä. No lopputulos oli, että maksoit entistä enemmän, kun vesilaitokset nostivat hintojaan vähentyneen kulutuksen vuoksi, ja putkifirmat laskuttivat viemäreiden aukomisista, jotka johtuivat liian vähästä veden käytöstä.
Juu, kuppaavat rahamme. Monet on jo pulassa laskujensa kanssa. Hallitus auttaa vaan ulkomaita.
Sieltä Pietarista käsin Suomi on tosiaan ulkomaa. Ja me suomalaiset pidämme sen niin.
Puoli arkki tyhmin rahastus kikka ikinä.
Jokainen osaa repiä itse arkin puoliksi
Näinhän se menee
Joo mutta osta omat silti äläkä sairaalta ihmiseltä naapurista varasta ja lopeta se talouspaperin vetäminen ja kuse omassa asunnossa 👍
No kameraan samalla seuraavaksi kun hymyilet niillä murto ja kusi puuhilla niin voin sitten putkaan tuoda rullan säälistä 👍
Vuoteen 2022 kauppiaita häiritsivät lähinnä juoksukaljojen kävijät, vuodesta 2023 myös juoksupaperien noutajat. Kohta on niissäkin hälyttimet kiinni.
Hallituksen Hinnat😇
Tuskin.
Se on sitä keinottelua ja spekulaatioilla rahastamista. Vessapaperin hinnat myös kaksinkertaistuneet.
Löysiä Latvian rullia saa tietenkin halvemmalla, mutta vertaappa suomalaiseen valtamerkkiin.
Tuskin.
Missä päin Latviaa tehdään pehmopapereita?
suomessa paperikoneita on sammutettu vihdeän siirtymän aikana niin jopa samomalehti paperia ostetaan ulkoa, niin hinta nousee siitäkin syystä,
Mitä pehmopaperikoneita on sammutettu viime aikoina?
Hyvin pyyhkii, kun kalliilla pyyhkii.
Unkarilainen Pirkka-puoliarkki 4 rl 3,19e.
Erikoista että Unkarista saa rahdattua paperia Suomeen halvemmalla kuin myytyä Mäntässä valmistettua paperia.
Onkos uutispaperin hinta noussut, itse en tiedä kun en osta enää paskamedioiden lehtiä.
Hesarin irtonumero maksoi markka-ajan päättyessä 10 mk.
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000004021795.html
Nykyistä hintaa en löytänyt mistään.
Sunnuntaihesari näytti maksavan 5,20 euroa. Arkihesari taitaa olla yleensä halvempi, kun sivujakin on vähemmän. Joskus 1990-luvulla Hesarin sunnuntainumerossa oli paperia yhtä paljon kuin puhelinluettelossa. Puolet sivuista oli mainoksia.
Talous paperia mihinkään ole tarvinnut ikinä muuta kun sänkyhommissa.
Kyllä on juu tuplaantunu hinnat papereilla saman huomannu. Käyttöä vähentänyt rajusti siksi
Sitä se euro teettä köyhälistö!
https://jaakkokalevi.files.wordpress.com/2023/01/image-52.png
Kyllä velkakarjan ahdinko syvästi ilahduttaa eurostoliiton eliittiä ;=))
https://jaakkokalevi.files.wordpress.com/2023/01/image-53.png
Mitä talouspaperista+ Pääasia, että veskipaperia riittää!
Jep sillä saa pyyhittyä kahvin tipat työtasolta puhdasta paperia se on ennen kun sitä käytettään.
Kulutus puoleen niin ei hinnankorotukset paina. Näin voi tehdä kaikissa tuotteissa jos hinnat nousee liikaa.
Kapitalisteilla on aina syyt järkkyihin hinnannostoihin, ja siihen miksi tähän ryöstöön ei pitäisi puuttua,
Kohta ei saa muovia, koska...
ja sitten pitää kaikki ostokset pakata paperiin. Jota varten hakataan metsää.
Talouspaperia ei enää saa, käyttäkää tiskirättiä.
Näin kuluttajilta voi kusettaa viimeisetkin rahat pois.
Ylimääräinen jemmaraha ei piristä taloutta. Se on parempi laittaa kiertämään.
Miisä kaupassa halvin talouspaperi?
Kovaa on elämä, runkkarilla tuota paperia vielä kuluukin!