Vuosi alkoi!

Anonyymi-ap

Hyvää alkanutta vuotta kaikille!
Kirjoitelkaa palstalle mielenkiintoisia juttuja. Koettakaa tareta talven pakkasilla.
Välttäkää koronatartunta.

42

828

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Noh, tuliko nyt aloittajalla hyvä mieli kun sai vähän vinoilla. Kunta säästää, eikä ilotulitusta järjestetä lainkaan. Kyllä ilotulitteet kuuluu lasten uuteenvuoteen ja niitä täytyy saada ja pitää ampua. Meillä kotona on aikuisten lisäksi kuusi mukulaa ja kyllä tekee mieli paukutella ja tarvitsisi paukutella. Mulla meni raketteihin 300 €.

      • Anonyymi

        Raketit pitää kieltää. Eikös se kansalaisaloite mennyt läpi ja vain tyhmät pistää rahaa moiseen turhuuteen ja eläimet kärsii.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Raketit pitää kieltää. Eikös se kansalaisaloite mennyt läpi ja vain tyhmät pistää rahaa moiseen turhuuteen ja eläimet kärsii.

        Näinhän se menee. Kyllä pää pitkällä itse ollaan katselemassa ilotulitusta ja heti seuraavana päivänä valitetaan kun ammutaan rahat taivaalle yms.


      • Anonyymi

        Meillä ei käy (herra) Käteinen.


    • Anonyymi

      Ulkomailla järjestetään huomattavasti parempia ja komeampia ilotulituksia, kuin mitä Suomessa juuri koskaan kyetään ja edes osataan. Jos haluaa nähdä ja kokea todella huikeita ja upeita näytöksiä, kannattaa matkustaa sinne, vaikka esim. Sidneyniin.

      • Anonyymi

        Mene sitten sinne ulkomaille lopullisesti.


      • Anonyymi

        Se on Sydney eikä Sidney. Terv. maantieteilijä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on Sydney eikä Sidney. Terv. maantieteilijä.

        Maantieteilijän kannattaisi mennä maantiedon kertauskurssille.

        "Sidney, New York, Yhdysvallat"


    • Anonyymi

      Aloittaja toivotti kaikille tarkenemista tänä talvena. Joo, kohta tuleekin oikein kunnon pakkaset. Miinus 20- 30 celsiusastetta. Ikävä kyllä...🥶

    • Anonyymi

      Jaha ja sisäsiittoisuu jatkuu kunnanjohtajan valinnassa.

      • Anonyymi

        Mutta sikulla taas edustus.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mutta sikulla taas edustus.

        Kuka noista kolmesta?


    • Anonyymi

      Joo-o, vuosj 1983 pyörähti kääntiin.

    • Anonyymi

      Ei ole Hujasen perheessä mennyt kasvatus putkeen lähde. SS. Taas tältä kylältä ongelmatapauksia. Lottovoittaja lupasi sijoittaa osuuden mielenterveystyöhön. Täälläpä niitä mt potilaita riittää.

      • Anonyymi

        Enpä haluaisi kasvattaa lapsia täällä kun niistä näyttää tulevan kaikenlaisia sekopäitä. Onneksi asuin silloin muualla kun se aika oli.


      • Anonyymi

        Ei myöskään Kolarin perheessä onnistuttu.


    • Anonyymi

      Minne hävisi kopteritero vai oliko hänen oikea nimi Tero Mikko.

    • Anonyymi

      Pienenä vinkkinä aloittajalle, että nyt heti ottaan mahdollisimman iso asuntolaina. Itse tein niin het kun olin vielä silloisella Kemiralla. Asuntovelkaa oli parhaillaan liki miljoona mummon markkaa. Tietysti auto sun muut lsinat päälle, mutta hyvin selvittiin. No taloa kyllä maksetaan vieläkin yli 60 vuotiaana.

      • Anonyymi

        Et kai tänne siiliin ottanut noin isoa lainaa. Et saa ikinä omiasi pois.


    • Anonyymi

      banditos pois varkaudesta

      • Anonyymi

        Bandidosilla on "kerhotila" Varkauden Puurtilassa.


    • Anonyymi

      bpv

    • Anonyymi

      SUOMI<---syö

    • Anonyymi

      banditos kuolee!! !

    • Anonyymi

      Tänne siis jtn vaa hmm... no hmm... empä tiiä mitä tähä laittas muuta ku että hyvää yötä.

      ✌🏻😝

    • Anonyymi

      Heippa vaan aloittaja. Siitä päätellen että purat pahaa oloasi tänne olet ilmeisesti jo huomannut että maailma EI ole oikeudenmukainen paikka. Ajattelitko tehdä asialle jotakin vai kirjoititko muuten vaan tänne keskustelupalstalle joutessasi?
      Mites sun rahankäyttö ja joko jo ehkä lahjoittanut kaiken liikenevän omaisuutesi SPR:n katastrofirahastoon, koska sinulla sentään on katto pään päällä ja seinätkin vieläpä. Vettä tulee hanasta ja makaroniakin on kaapissa jos nälkä yllättää.
      Jaa et ole? Lopetahan sitten se ..tun kitinä ja tee jotain asialle ja näytä esimerkkiä meille kaikille itsekeskeisille paskiaisille. Muussa tapauksessa olet ihan samanlainen paskiainen kuin me muutkin.

      Haistapa.

      • Anonyymi

        Kohtahan se muuten kopsahtaa.


    • Anonyymi

      Taitaa aloittajalla olla paha mieli jostain. Kuule miksi kirjoittelet omia ahdasmielisiä ajatuksiasi joissa epäilys on suurena osana asiaa mikä ei sinun elämääsi kiikuta millään tavalla . Koska et osaa ajatella toisten ihmisten tilannetta edes niin miksi edes vaivaudut kommentoimaan. Muissa maissa tämä laki hoituu hyvin.
      Mutta te joilla aina on epäilys että muka pimitetään jotain tai teitä petetään jne eläkää omaa elämäänne, sillä laki millaimnen se tulee olemaan ei kosketa ihmistä jolla ei ole pienintäkään tietoa näistä asioista, ainoastaan luuloja

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista. Sekin, että jotkut vetävät herneet nenäänsä kummallisista asioista. En minä ainakaan nähnyt aloitustekstissä mitään luuloja, tai epäluottamukseen, tai epäasialliseen viittaavaa sisältöä. Jos lukee kirjoitusta tarkemmin, tai osaa lukea. Kuka näkee mitäkin, tai tulkitsee omalla tavallaan, näköjään...

      Terv. Sivusta kommentoiden

    • Anonyymi

      Lisäys: Aloitusteksissä ei ole mitään epäasiallista, perässä olevissa kommenteissa taas on sitä enemmän.

    • Anonyymi

      Taas oli otsikoita kylämme ongelmanuorisosta. Ei täällä osata kasvattaa lapsia.

    • Anonyymi

      Kertoo aika paljon aloittajasta , että on tonneja ulosotossa eikä varoja oo lyhentää sitä. Aloittajalla on suuret puheet ja suuret velat vaikka näköjään näitä ns. kavereita riittää sitä puolustaa. Tosiasia vaan on se, että aloittaja kirjoittaa tosi paljon paskaa. Hyvä, että nyt muut palstan käyttäjät näkee lopulta, että se on vaan pelle. Lähti karkuun kun ei uskalla enää kirjoitella tänne eikä puolusta itteesä niinkuin tosi mies ja jotkut vielä puolustelee. Suurin osa Suomalaisista maksaa velkansa. Aloittaja ei näihin kuulu.

      • Anonyymi

        Miehestä puheen ollen, ikävää kun meidän kylän Minna kaatui em kisojen näytöksessä ja nyt some ilkkuu.


    • Anonyymi

      Niin... 1.1. yleensä alkaa kaikille uusi vuosi, vai tiedätkö jonkun jolla ei olisikaan alkanut silloin uutta vuotta? No tietysti jos sattuu kuolemaan 31.12. mutta noin muutoin on ihan väistämätöntä, että se uusi vuosi alkaa, ei sitä pääse pakoonkaan.

    • Anonyymi

      Kyllähän tuossa paistaa selvästi läpi aloittajan paha olo. Minun mielestä jos vittuilee ja ilkeilee on yksinkertaisesti ilkeä. Jos kyse on hyväntahtoisesta läpästä, joka mielestäni on kiusoittelua, ei siis kiusaamista niin se on mielestäni ihan ok, mutta jotkut eivät, Ilmeisesti aloittaja valtavan egonsa vuoksi tykkää vinoilusta. Itse ajattelen myös vähän niin, että jos aloittajalla on vääränkaltainen, vahva ennakkoluulo jostakin asiasta , niin annan hänen sitten luulla niin, jos kerta on niin tomppeli.

      • Anonyymi

        Johan on melkoinen kehitelmä.


    • Anonyymi

      Minun vuosj ee oo vielä alakanna, voesko joku aattoo minut etteenpäen tiältä vuojesta 1977?

    • Anonyymi

      Saahaanko myö siililäiset mennä luistelemaan.

      • Anonyymi

        Minne ai pöljän jäähalliin no saadaan.


    • Anonyymi

      Kyllähän tuon aloittajan viesti on selkeää vinoilua En oikein ymmärrä näitten "auttajien" neuvoja jotka kehottaa esimerkiksi tarkenemaan talvella ja välttämään koronaa tai muuta vastaavaa tai haukkuuvat neuvoa pyytäviä tyhmiksi jne.
      Mut tosiasia kuitenkin se et nämä haukkujat ja pilkkaajat kuten aloittaja ovat kuitenkin itse sitä apua joskus tarvinneet mut ovat sen jo unohtaneet ja ovat nyt sit täynnä itteensä sillä osa-alueella minkä osaavat. Vaan kun tarvitseevat apua itse jossain asiassa niin eivät kehtaa tunnustaa et ovat nyt itse "tyhmiä" . Mut se vanha sanonta et viisaita ne jotka kysyy ja tyhmii ne jotka ei kysy pitänee paikkansa.

      • Anonyymi

        Olen lukenut aloituksen monta kertaa, enkä näe siinä edelleenkään mitään kieroa, enkä vinoilua. Jos siinä olisi lukenut vaikka, että: "Minäpä lähden kohta ulkomaille asumaan, etelän lämpöön, lällätelty vielä perässä hymiöiden kera, niin sitten voisi jo ehkä epäillä aloitusta ja aloittajaa, tai hänen tarkoitusperiään.

        Suurin osa näistä aloituksista on vaan jutustelua, ja ajankuluksi tehtyä, eikä niitä kannata lukea nk. piru Raamattua, eikä ottaa niin vakavasti. On toki paljon trollausta ja ilkeilymielessä tehtyä, ja jotkut kirjoittavat joskus tuohtuneena epäasiallisesta, tai epäoikeudenmukaisesta kohtelusta, mutta ei tässä aloituksessa minusta ollut mitään sellaiseen viittaavaa.


      • Anonyymi

        Kohta se muuten losahtaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      237
      45139
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      120
      25951
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      322
      15641
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      162
      10778
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9697
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9211
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      84
      8456
    8. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      7213
    9. 239
      6811
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      219
      6463
    Aihe