Kaikki tietävät, että Venäjä häviäisi hetkessä sodan USA johtoista liittoutumaa vastaan. Maa miehitetään ja öljyvarannot vapautetaan lännen hyviksille. Voitamme sodan, kuten Afganistanissa ja Irakissa. Voitto saavutettiin nopeasti USA:n ja sen Nato-liittolaisten avulla. Sen jälkeen niin Afganistanissa kuin Irakissa seurasi kaaos, sissisota käynnistyi ja länsimaiset joukot joutuivat ”häntä koipien välissä” kyseisistä maista poistumaan.
Vaikka Kabul vallattiin viidessä viikossa ja Bagdad kolmessa viikossa. Sissisota sittemmin tunnetusti alkoi molemmissa maissa, vaikka keskushallinto ja armeija oli lyöty aivan vastaansanomattomasti. Molempien sotien lopputulema oli toki USA:n kannalta se, että lopullista voittoa ei saavutettu vaikka jokainen taistelu voitettiinkin.
Mitenkähän kävisi Venäjän osalta? Venäjän pinta-ala on sen verran iso ettei miehitykseen ollut edes teoriassa mahdollista. Suomi tietysti osallistuu, koska "etumme ja läntiset arvot velvoittavat". Mitä sitten tapahtuu, kun USA saa tarpeekseen? Onko Suomella melkoisen "kus1nen tulevaisuus" , kun USA jättää sotkut ja vihastutettu naapuri joukkoineen on rajamme takana?
Vaikka Kabul vallattiin viidessä viikossa ja Bagdad kolmessa viikossa. Sissisota sittemmin tunnetusti alkoi molemmissa maissa, vaikka keskushallinto ja armeija oli lyöty aivan vastaansanomattomasti. Molempien sotien lopputulema oli toki USA:n kannalta se, että lopullista voittoa ei saavutettu vaikka jokainen taistelu voitettiinkin.
Mitenkähän kävisi Venäjän osalta? Venäjän pinta-ala on sen verran iso ettei miehitykseen ollut edes teoriassa mahdollista. Suomi tietysti osallistuu, koska "etumme ja läntiset arvot velvoittavat". Mitä sitten tapahtuu, kun USA saa tarpeekseen? Onko Suomella melkoisen "kus1nen tulevaisuus" , kun USA jättää sotkut ja vihastutettu naapuri joukkoineen on rajamme takana?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Niin onkin USA:n logiikan mukaan: Suomi ottaa vastuulleen ja vastaan Venäjän kaikki aggressiot ja ”ilkeydet” ja koko muu Nato pääsee helpommalla, kun on otettu "hatkat" Venäjältä.
Niinpä, isot yllyttävät pienet tekemään likaisen työnsä. Nato-kannatus oli Suomessa vuonna 2015 kaikkien kyselyiden mukaan alle 30%. Jos luku 30% pitää paikkansa, sodan käyneiden veteraanien keskuudessa, sotilasliitolla ei ole oikeasti lainkaan kannatusta. Mistä lie johtuu?
USA voittaisi ennenkuin sota edes syttyisi.
Vaikka Venäjä ottaisi varaslähdön.
- Vanha viidakon sanonta
Humpuukia hoet!
"Mitenkähän kävisi Venäjän osalta? Venäjän pinta-ala on sen verran iso ettei miehitykseen ollut edes teoriassa mahdollista. Suomi tietysti osallistuu, koska "etumme ja läntiset arvot velvoittavat". Mitä sitten tapahtuu, kun USA saa tarpeekseen? Onko Suomella melkoisen "kus1nen tulevaisuus" , kun USA jättää sotkut ja vihastutettu naapuri joukkoineen on rajamme takana?"
Valloitussotia ei käy kuin venäjä Natolla ei ole mitään mielenkiintoa valloittaa venäjä ja tuskin siihen natoa edes tarvitaan .
Venäjälle käy samoin kuin neuvostoliitolle se on ajanut itsensä umpikujaan länsi tiedostaa asian ja venäjän federaatio lopettaa olemassaolonsa ihan sisältäpäin ilman että länsi ampuu laukaustakaan .
Venäjän federaation tuleva tuhohan on vain jatkumoa neuvostoliiton hajoamiselle ja lopulliselle päättymiselle venäjän tapainen valtio ei koskaan tule pärjäämään ja edeltäjiensä tapaan sen elinikä on alle yhden sukupolven kuten neuvostoliitollakin oli lyhyt ruma elämä.
Niin kauan kuin venäläiset eivät lähde ottamaan oppia vaikka jenkkilästä tai Euroopan vanhoista valtioista miten rakennetaan perusta valtiolle joka kestää vuosisatoja venäjälle perustettavat valtiot tulevat olemaan yhtä lyhyitä jatkossa kuin historiassaankin ne ovat kuin puolihuolimattoman autojobbarin toiminimiä jotka vaihtaa nimeensä parin vuoden välein aina kun ihmisten rahat on huijattu venäjällä on kyse kokonaisen kansan huijauksesta ja ryöstöstä hallinnon toimesta.
"Valloitussotia ei käy kuin venäjä Natolla ei ole mitään mielenkiintoa valloittaa venäjä ja tuskin siihen natoa edes tarvitaan "
Hohhoijaa, en jaksanut luke kokonaan. Kaikki tietävät jo, että USA vapauttaa ja Venäjä/NL miehittää. Lopputulos on sama, sillä USA:ta ei "vapauttaneessa" maassa kaivata, kuten ei Venäjä/NL.
Mikä on pointtisi?
"Hohhoijaa, en jaksanut luke kokonaan. Kaikki tietävät jo, että USA vapauttaa ja Venäjä/NL miehittää. Lopputulos on sama, sillä USA:ta ei "vapauttaneessa" maassa kaivata, kuten ei Venäjä/NL.
Mikä on pointtisi?"
Valloitussodat ovat historiaa ne eivät ole nykyaikaa valloitussotia ei käy kuin mielenvikaiset diktaattorit jotka vertaavat itseään historian henkilöihin jolloin valloitussotia käytiin kuten Pietari Suureen ja vastaaviin .
Koita nyt saada edes pieni ajatus päähäsi että kaikki tietää ettei esimerkiksi Ukrainaa voi vallata juuri syistä jotka aloituksessa mainitsit varsinkaan kun sen kansa on saatu vihaamaan terroripommituksilla venäjää joka oli typerin virhe Putinilta.
Nykyään sodat käydään neuvottelupöydissä ei uhraamalla ihmisiä tässä venäjä on karmiva poikkeus .
Länsimaat ajoivat viimeiset kymmenet vuodet armeijoitaan juuri sen tähden alas Euroopan maat eivät villeimmissäkään kuvitelmissaan uskoneet että euroopassa käydään enään koskaan sotia kuviteltiin että kaikki euroopassa käyvät sotansa neuvottelupöydissä kukaan ei osannut arvata että venäjä lähtee vielä primitiiviseen suursotaan euroopassa sehän oli järkytys kaikille .
Länsi USA ja Nato on pyrkinyt kaikella tavalla olemaan eskaloimatta sotaa ja kuitenkin auttaa Ukrainaa tässä käsittämättömässä yllättävässä tilanteessa siksi ase apukin on mitä on lännen tarkoitus on saada sota loppumaan ja maille niiden kansainvälisesti sovitut ja tunnustetut rajat kukaan ei uhkaa venäjää eikä hyökkää sinne sotilaallisesti talous on sitten jatkossa ihan eri juttu.
Jos venäjä olisi haluttu valloittaa se olisi tehty -90 luvulla jolloin maa oli täysin sekaisin talous ja armeija täysin kuralla ydinaseetki oli hukassa jne...
Mutta länsi vain auttoi venäjää rekkajonot kulki täynnä ruokaa ja vaatteita investoitiin tehtiin tehtaita vietiin teknologiaa ja aloitettiin lukemattomia yhteistyöprojekteja saadaksemme venäjästä hyvän erilaisen kumppanin kuin neuvostoliitto oli.
Kaikki tuo on jälkiviisaasti katsottuna ollut typerää naiviutta heti ken venäjä pääsi hieman jaloilleen se aloitti varustelun ja ajatusissa siinsi jo venäjän suuri imperiumi ja maailman valloitus .
Venäjäjää kukaan ei halua valloittaa se halutaan pois Ukrainasta ja sitten se saa pärjätä omillaan kukaan ei enään tule nostamaan sitä Ukrainan katastrofin jälkeen venäjä katoava maa kuten esikuvansakin ja se hajoaa samanlailla sisältä päin ilman että USA tai Nato ampuu laukaustakaan.-
"Venäjäjää kukaan ei halua valloittaa se halutaan pois Ukrainasta ja sitten se saa pärjätä omillaan kukaan ei enään tule nostamaan sitä Ukrainan katastrofin jälkeen venäjä katoava maa kuten esikuvansakin ja se hajoaa samanlailla sisältä päin ilman että USA tai Nato ampuu laukaustakaan.-"
Ei vai? Viimeksi yritti elintilaa, Lapin polttanut ja Nato liittolaisemme Saksa. Saksa sai kunnolla köniinsä, mutta nykyisin keskittyy taloudelliseen lypsämiseen heikkoja valtioita vastaan. Kuten lypsi Fortumin kuiviin Uniperin kautta. Semmoinen on saksa. Toisessa maailmansodassa lopuksi Romania, Bulgaria, Suomi ja tietysti miehittämänsä Puola taistelivat NL:n rinnalla Saksaa vastaan. Taisivat Unkarilaisetkin yrittää vaihtaa puolta, mutta harmikseen olivat liian vahvasti miehitettyjä. Kukaan ei pidä Nato liittolaisestamme Saksasta.
Näin kirjoittaa Kenraalimajuri evp Maanpuolustuskorkeakoulun rehtori emeritus A.Vehviläinen Uuden Suomen blogissaan: "Nato on USA:lle jatkossakin tarpeellinen apuväline, jonka avulla USA pystyy vaikuttamaan talous- ja voimapolitiikkaan Euroopassa. Vuonna 2014 alkaneen Ukrainan sodan aiheuttama asetelma on USA:lle edullinen. Pitkittynyt ja edelleen pitkittyvä sota tai ”frozen conflict”-tilanne edistää Naton yhtenäisyyttä Euroopassa. USA:n asekauppa sekä energia-alan ja muun liiketoiminnan hankkeet kukoistavat. USA:n johdolla laadittujen Venäjän vastaisten talouspakotteidenkin kohdalla USA menettää vähiten, mutta voittaa eniten. Suomea, joka on sotilaallisesti vahva valtio ja siten turvallisuuden tuottaja, Nato tarvitsee enemmän kuin Suomi tarvitsee Natoa."
Mitä mieltä olette? Onko väärä-oppisuutta? Olettaako Kenraali tietävänsä sodankäynnistä paremmin, kuin poliitikot ja siviilit?
https://puheenvuoro.uusisuomi.fi/aarno-vehvilainen/m-o-t-3-nato-on-usan-kasikassara/
Oletko tarkistanut ruplan kurssin lähiaikona vai luotatko siihen mitä sinulle kerrotaan?
Mitä ruplan kurssi liittyy Kenraalimajuri evp Maanpuolustuskorkeakoulun rehtori emeritus A.Vehviläinen kirjoitukseen?
Siis toistan kysymykseni: Onko väärä-oppisuutta? Olettaako Kenraali tietävänsä sodankäynnistä paremmin, kuin poliitikot ja siviilit?
Jos ryssykät olisi ihan viisaita, niin ne julistaisivat sodan USAlle, ja antautuisivat ehdoitta heti seuraavalla sekunnilla. Pääsisivät näin eroon vallassa roikkuvista kleptokraateistaan.
Tarkoitatko sitä, että 0 sekunnilla olisivat lähettäneet ydinaseet ja samantien antautuneet?
Ehkäpä vain 100 000 000 eurooppalaista kuolisi siinä sodassa, kuten halusit.
Mistä nato kokoaa sotilaat?
Euroopan maista tuskin halukkaita löytyy ja kestää kuukausia, ennekuin rapakoitten takaa saadaan joukkoja.
Kuinka halukkaita ne ylipäätään ovat Venäjää vastaan lähtemään, sehän olisi käytännössä itsemurha.
"Kuinka halukkaita ne ylipäätään ovat Venäjää vastaan lähtemään, sehän olisi käytännössä itsemurha."
Kuinka helvetissä jaksat tällaista paskaa jankuttaa .
Länsimaat eivät ole halukkaita lähtemään sotaan,sotahan on vain primitiivisten lyhytnäköisten kehitysmaiden tapa laajentaa alueitaan siksi länsimaat ovat visusti pysyneet aseellisista konflikteista Ukrainassa sivussa.
Lapselliset juttusi miten sodassa käy on täysin hebreaa vai luuletko todellakin Ukrainassa nähdyn venäjän kehitysmaa tasoisen armeijan jotenkin äkkinäisesti muuttuvan joksikin varteeotettavaksi tehokkaaksi sotakoneeksi ?
Pitää nyt muistaa että venäjän puolustusbudjetti on Naton vastaavasta vain 5% ja venäjän asukasluku on vain joku 150 miljoonaa Natomaissa se on yli miljardi Nato on myös sotilas teknologiassa venäjää edellä vuosikymmeniä että nuo faktat kun ottaa huomioon niin lapselliset puheet venäjän ja Naton välisestä yhteenotosta voidaan unohtaa se olisi muutaman viikon kestävä teurastus ja sen jälkeen arkeologit olisivat seuraavia jotka Moskovaa ja Pietaria ja niiden raunioita tutkisivat ...joku järki nyt Tiltullakin pitäisi olla asioiden ymmärrykseen
"faktat kun ottaa huomioon niin lapselliset puheet venäjän ja Naton välisestä yhteenotosta voidaan unohtaa se olisi muutaman viikon kestävä teurastus ja sen jälkeen arkeologit olisivat seuraavia jotka Moskovaa ja Pietaria ja niiden raunioita tutkisivat ...joku järki nyt Tiltullakin pitäisi olla asioiden ymmärrykseen"
Hyvin kirjoitat. Uhomme kuinka suuresti olemme potkaisemassa Venäjän nurin, kuin lahon oven on tietämättömyyttä. Ei me pystytä sotimaan vuosikymmeniä sissisotaa Venäjää vastaan. Aika on Venäjän puolella, kuten oli heikoilla afgaaneilla ja irakilaisilla. Ajan myötä miehitys ja sota osoittautuivat mahdottomiksi ja pitkällä sissisodalla USA:n ja mm. sen liittolaisen Suomen potkittiin huitsulan kuuseen maista.
"Hyvin kirjoitat. Uhomme kuinka suuresti olemme potkaisemassa Venäjän nurin, kuin lahon oven on tietämättömyyttä. Ei me pystytä sotimaan vuosikymmeniä sissisotaa Venäjää vastaan. Aika on Venäjän puolella, kuten oli heikoilla afgaaneilla ja irakilaisilla. Ajan myötä miehitys ja sota osoittautuivat mahdottomiksi ja pitkällä sissisodalla USA:n ja mm. sen liittolaisen Suomen potkittiin huitsulan kuuseen maista."
Mitähän sinä yrität sepustaa oletkohan edes lukenut ketjua kun juuri kerroin ettei länttä kiinnosta mikään venäjän valloitus ja että sellainen olisi tehty jo -90 luvulla helposti jos tällainen tarve olisi.
Olen samaa mieltä että isoa maata on typerää edes lähteä miehittämään se vaatii miljoonia sotilaita sodan jälkeenkin siksi ihmettelen Putinin hölmöäkin hölmömpää miehitysoperaatiota Ukrainassa kun nytkin jo niillä miehitetyillä alueilla jotka sillä on vielä toistaiseksi hallussaan sissitoimnta ja vastarintaliike tekee pahaa jälkeä .
Mitä Tulee Afganistaniin se on hyvä esimerkki rahaa kuluttavasta sodasta Afganistanhan oli suuri syy siihen että sellainen suurdiktatuuri ja suljettu maa kuin neuvostoliitto katosi kokonaan maailmankartalta siitä toki kukaan ei ollut pahoillaan mutta kertoo siitä että Putinin mini-imperiumi on Ukrainassa paljon pahemmassa tilanteessa eikä ikinä kykene miehittämään Ukrainaa juuri syystä mitä itse mainostat eli miehitys on mahdotonta .
"Mitä Tulee Afganistaniin se on hyvä esimerkki rahaa kuluttavasta sodasta Afganistanhan oli suuri syy siihen että sellainen suurdiktatuuri ja suljettu maa kuin neuvostoliitto katosi kokonaan maailmankartalta"
Juuri näin. Hyvä kun NL katosi maailman kartalta. Mutta oletuksesi, että Afganistanin takapajuinen maa sen olisi tehnyt on koomista. Mikä on pointtisi? Sekö, että Sosialistinen seinätasavalta talous ei toimi?
Kukaan ei kaipaa konkurssipesää itselleen. Ainoa joka sellaista väittää on Putin.
Mikä nayomaa haluaisi tuhota kaupunkejaan ydinpommilla?
3000 konetta lentää yhden kerran yli.. Se on siinä.. Ei ehtinyt edes alkaa
Nato-USA:n koneilla on vakava luotettavuusongelma.
Ne ei lennä silloin kun pitäisi. :)
Australia juorus. :D :D :D
Ei nato-joukkoja ole.
Pitäisi olla ensihätään miljoona sotilasta ja siinäkin vaiheessa Venäjä taistelee voitokkaasti omalla rajallaan.
Jos kysymykseen tulisi vielä isommat joukot, niin ei Kiinakaan pelkästään vierestä katsele.
Ukrainassa taistelee nyt ehkä 30.000-50.000 nato taikka palkka sotilasta, lähinnä Puolasta.
Tuossa oikein Tiltun työnäyttö yksikään lause/väite ei sisällä edes ajatusta todellisuudesta taitaa olla mallikirjoitus Pietarin trollitehtaan työkokeista.