Jos sähkölasku on keskimäärin yli 500 euroa kuussa, voi sähkövähennystä hakea verottajalta välittömästi. Hae uusi verokortti Omaveron kautta.
Lisätietoa
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/verokortti-ja-veroilmoitus/tulot-ja-vahennykset/sahkovahennys
Jos maksettavia veroja ei ole niin paljon, että hyötyisit vähennyksestä, voit hakea Kelan sähkötukea.
Lisätietoja
https://www.kela.fi/sahkotuki
Lisätietoa
https://www.vero.fi/henkiloasiakkaat/verokortti-ja-veroilmoitus/tulot-ja-vahennykset/sahkovahennys
Jos maksettavia veroja ei ole niin paljon, että hyötyisit vähennyksestä, voit hakea Kelan sähkötukea.
Lisätietoja
https://www.kela.fi/sahkotuki
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jotkut harvat fiksut rikkaat kättä tukea hakematta. Toivottavasti olisi tuhansia,, eikä vaan walhroos ainoana.
Hallitus laski sähkön arvonlisäveroa 24 prosentista 10 prosenttiin. Veronalennus koskee aikaa 1.12.2022 - 30.4.2023.
Alennus ei koske sähkön siirtoa.
Alennus ei edellytä sinulta mitään toimenpiteitä, vaan se näkyy seuraavassa sähkölaskussasi.
Ja siis tämä veronalennus koskee kaikkia.
Huhtikuun jälkeen, kun lämmityskausi on ohi, niin sähkön hinnan ennustetaan putoavan, ainakin 10 senttiin/megawattitunti, tai jopa paljon alle. Ruotsalaiset ennustavat että hinta Suomessa laskee 5 sentin tienoille.
No sittenpä ei enää tarvita mitään tukia. Nämä auttavat tämän poikkeusajan ohi.
Jotain kattohintoja valmistellaan.
Kattohinnat ovat epäilyttäviä. Jos hinta on matala, tulee sähköpula, ja jos hinta on korkea se ei auta kuluttajaa.
No ehkä se estää jonkun satunnaisen piikin.
Ensi talvesta ei tiedä. Olkiluoto3 voi taas simahtaa. Tuulisähköä tulee lisää mutta siitä ei ehditä saada säätövoimaa ensi talveen mennessä, vaikka se onkin teknisesti mahdollista.