Liikenneministerinäkin aateloituneen Sannan porukan 5 miljardilla eurolla suunniteltu tunnin juna kulkeekin välimatkan 86 minuutissa. Inflaatiolisä on täten 43 prosenttia, joka on aika hyvin linjassa kassatytön talousosaamisen kanssa.
Sannan fanitytöille tiedoksi, että tunti on 60 minuuttia.
https://www.hs.fi/kotimaa/turku/art-2000009304998.html
Sannan fanitytöille tiedoksi, että tunti on 60 minuuttia.
https://www.hs.fi/kotimaa/turku/art-2000009304998.html
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kauankos matkaan menisi raikalla?
Vartti. max. Kerkiis käymään kepapillakin.
Miten tuohon junaan edes riitäisi asiakkaita, ei mitenkään. Etätyö lisääntyy ja ihmisten liikkuminen vähentyy.
Tampereelta käy töissä Helsingisä n. 5000 ihmistä ja edes ne kaikki eivät kulje junalla , aika kalliita minuutteja muutaman tuhannen ihmisen takia .
Nytkin junat kulkevat välin 1. 30 tunnissa eli 90 minuutissa .
suojatyöpaikkoja joilla kytkös raide liikenteeseen 🤣🤣🤣
Tunnin juna on vitsi tämän kokoisessa maassa. Asut pk-seudulla, en osaa edes kuvitella, mitä menee julkisilla, jos asut toisella puolella missä työpaikka tai omalla autolla ruuhkassa seisten. Moni on kertonut, ketkä muuttaneet kehä kolmosen ulkopuolelle, jossa oma auto pakollinen, kun julkista ei ole, että pääsee nopeammin töihin, kun asuessaan pk-seudulla.
Aloituksessa mainittu kuna on tarkoitettu Turkuun eksyneile, jotta pääsisivät sieltä mahdollisimman nopeasti ihimisten ilmoille.
Tampereen tunnin junalla taas on tarkoitus päästä äkkiä Hki-Vantaan lentoasemalle, josta sitten Finnairilla Pattayalle.
Sanna, Suomen kallein nainen.
Ja maailman suosituin suomalainen pääministeri. Edes Käteisen Jyrki ei päässyt samalle tasolle, vaikka olikin fantastinen pääministerinä hänkin. Sai mm. Fortumin sähköverkot myytyä ulkomaille ja sillä tavalla pelirahaa Uniperin ostoon.
Halvaksi tuli, ja sitä laskua maksetaan.
Tunnin juna nimitys tulleekin siitä että nopea tekniikka ei toimi luvatusti talvella ja on aina tunnin myöhässä
Aloittajan logiikka on selvästi opittu lukemalla IS tai IL:n lööppejä, mut eipä siitä sen enempää...
Itseäni ihmetyttää tuossa tunnin junassa, et miksi johonkin Histaan tai Lohja/Vihtiin pitää pysähtyä? Tuleeko noista edes ketään kyytiin tai asuuko noissa edes enempää kuin 1 talous 50km sisällä? Mitä järkeä on edes ylläpitää sellaisia kuntia?
Orjat saatava nopeammin raatamaan selkänahkansa verille maksoi mitä maksoi.