Osaatteko arvioida leikkausten vaikutuksia?

Vai onko pakko leikata hinnalla millä hyvänsä? Sipilä jätti selvitykset tekemättä ja perusteli muutoksia uskonnollisella talousopilla.
867
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Osaatko sinä, vai mitä huutelet ? Mitä kuuluu meneen Sipilän jättämiset tänne.

Äänestä

Mistähän leikkauksista mahtaa olla kyse. Sipilä jätti tekemättä . . . . mitähän kuuluu Perussuomalaiset palstalle ?

Äänestä
  • Oikeisto aikoo leikata heikoimmilta, sen ne ovat jo sanoneet. Sipilä aloitti, kokkareet ja persut jatkavat jos pääsevät valtaan. Eli se jäi Sipilältä kesken.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Oikeisto aikoo leikata heikoimmilta, sen ne ovat jo sanoneet. Sipilä aloitti, kokkareet ja persut jatkavat jos pääsevät valtaan. Eli se jäi Sipilältä kesken.

    Edelleenkin se vankka totuus on voimassa, että tämän kansanystävähallituksen jälkeen, leikkaustarve on kolminkertaistunut. Olisiko sinulla osoittaa, mistä voisi leikata tehokaaamin per/kapita, niin että leikkaussuummat jäävät olemattomiksi, ja ne suunnataan siten että loisijat menettävät eniten.

    Heikommilta ei leikata, nythän tämän hallituksen "säästöjen", toki ne ovat menolisäyksiä velkarahalla, on ohjattu heikoimmilta leikkauksiin, nostoihin palvelumaksuissa ja heikennyksiä palveluihin.

    Sipilä ei kuulu mitenkään tulevaisuuteen, toivottavasti, hän on osaamisestaan näytöt antanut, ja aivan ansaistusti oikein nyrkillä lyöty.

    Äänestä

Eivät persut mitään perustele, huutavat vaan.

Äänestä
  • Oletko siis persu ?

    Äänestä

Kohta köyhää taas kyykytetään kokkareiden ja persujen toimesta.

Äänestä
  • Millä tavalla ? Potkitaan perseeseen jotta kansalaiset ottaisivat edes pienen vastuun omasta elämästään, ja saavat perseensä ylös sohvalta. Jonkin asteista omatoimisuutta. Olisiko sellainen pahajuttu vihervasemmistoa hurraavilla tiellä istuskelijoille, joilla on oikeus, kaikenlaiseen palveluun ja tukeen, muiden piikkiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vai onko pakko leikata hinnalla millä hyvänsä? Sipilä jätti selvitykset tekemättä ja perusteli muutoksia uskonnollisella talousopilla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu