Meilläkin tarvitaan lakko-oikeudelle rajat

Anonyymi-ap

Kuten Englantikin tekemssä. kts yle tekstikanava sivu138.
Saaneetkin vasemmistolaiset olla kuin siat pellossa.

14

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lahtarin kitinää.

      • Anonyymi

        Palsta kommunisti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Palsta kommunisti.

        Lahtari hiljaa! Kyllä kunnon lakko tekee sinullekin poikaa.


      • Juurikin sitä se on, "lahtarin" kitinää sadan vuoden takaiselta ajalta. Kenellekään ei voi asettaa ehdotonta työvelvoitetta. Pakolla ei synny mitään hyvää millään yhteiskunnan osa-alueella. Lakko-oikeus on ja pysyy. Pääsääntöisesti näin, että oikeutetut lakot tuovat tulosta ja kohtuuttomat lakot näyvettyvät kasaan. Kysynnän ja tarjonnan laki määrää pitkälti työn hinnan. Molemmilla puolilla neuvottelupöytää istuu kuitenkin vastuuntuntoisia ihmisiä. Tärkeintä olisi säätää kohtuullinen minimipalkkalaki, ettei ahne kapitalisti enää raijaa tänne halpaa ulkomaista työvoimaa alentamaan elintasoamme. Palkalla kun täytyy voida myös elää.

        Nyt kun taas on näköpiirissä porvarihallitus, kärsii vähäväkinen kansa ja tuloerojen kasvu kiihtyy, Suomi jenkkiytyy ja yhteiskunnan rauha järkkyy. Sitten odotellaan taas 4 vuotta ja kas kummaa, poliittiset voimasuhteet inhimillistyvät ja sitten taas hihitellään iloisesti kun mummotkin saavat taas suklaata syödäkseen.

        Ylikansalliset yhtiöt, nekin saadaan aisoihin, mutta se vaatii valtiovallalta nykyistä rohkeampia toimia. Yhteiskunnan on asetettava niille sellaiset rajat, etteivät ne uhkaa pienempien kansallisten toimijoiden olemassaoloa. EU:n tasolla täytyy myös reagoida, ja vahvasti, etteivät yritysryppäät ja yksityiset kasvottomat pankkiirit saavuta mahtiasemaa Euroopassa.


      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🔞 ­­­N­­y­­m­f­­o­­m­a­­a­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17693237J

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Meidän lainsäädännössämme on jo rajoituksia lakko-oikeudelle. Ammattiyhdistyksille on muun muassa tuomittu sakkoja laittomista lakoista ja lakkojen aloittamisajankohtaa voidaan säätää.

      • Näinhän se on. Ei ole mitään syytä kiristää lakko-oikeutta nykyisestä.


    • Anonyymi

      Englannn malliin laittaa, kun Ruotsissakin. Tuntui pahalta kun hoitajienkin Ayjohtaja uhosi ja aikoi tapattaa heikmpia, ettei ne ole lakon veroisia..

      • Anonyymi

        Palstamajurin valehtelua taas. Itsehän sinä niin väität.


      • Anonyymi

        Britannia näyttää seuraavan Suomea lakkolainsäädännössä. Meillähän ammattiliittoja on tuomittu oikeudessa lakoilla aiheuttamistaan kuluista ja muun muassa terveydenhuollossa ollut iän aikaa määriteltynä vähimmäistaso työssä olevien työntekijöiden määrästä lakon aikana.


    • Anonyymi

      Työelämä muuttuu – onko ay-liikkeellä roolia muutoksessa.
      Jäänyt Ay-liike johtajiensa edunsaaja järjestöksi.

      • Anonyymi

        Jaa että työnantajapuoli yksipuolisesti sanelisi jatkossa? Ei suomalainen työntekijä sentään niin pöljä ole, että siihen suostuisi. Toki poikkeuksiakin on joukossa ja siksi meillä löytyy takuueläkeläisiäkin.


    • Anonyymi

      No, oikeisto porvareineen ei voisi edes lakkoilla kun ensin pitäisi aloittaa se työnteko, josta voisi lakkoilla.

    • Anonyymi

      Mites tää liittyy Suomen Keskustaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hirvittävä onnettomuus.

      Voimia ja lohdutusta suuressa surussanne🙏🙏.
      Rovaniemi
      71
      2951
    2. Sä et pääse yli, mä en pääse yli

      Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V
      Ikävä
      147
      2220
    3. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      76
      2131
    4. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      254
      1750
    5. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      72
      1503
    6. Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?

      Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi
      Maailman menoa
      306
      1422
    7. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      78
      1357
    8. Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää
      Suomalaiset julkkikset
      39
      1234
    9. Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta

      Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps
      Maailman menoa
      127
      1150
    10. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      76
      1052
    Aihe