Maahantunkeutuja ja Britannian nykyinen pääministeri Rishi Sunak kieltää Britannian työväestöltä lakko-oikeuden. Tämä oli Brexitin tärkein pääsyy, ei porvaristo olisi sitä muuten kannattanut. EUssa ollessa lakko-oikeutta ei voi mikään maa kieltää.
Tämä on Suomenkin tie, jos persut päättävät. Ensin Fixit ja sitten lakko-oikeus pois.
Tämä on Suomenkin tie, jos persut päättävät. Ensin Fixit ja sitten lakko-oikeus pois.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ei persut pääse yksin mitään päättämään jos joku hullu ne hallitukseen ottaakin.
Pääsevät, ja Valitsevat mukaan otettavat😇
sairasta
Eivät pääse päättämään.
Elä sen kanssa😂
Äänestän PS, Voittooon🥳🥳🥳🥳
PS = PerusSoopalaiset 🥳🥳🥳🥳
Margaret Thatcher musersi äijien johtamat Ay-liitot jo 80-luvulla notta alta pois!
Ney rittivät pitää tappiollisia hiilikaivoksia pystyssä.
Maggie uudisti Britannian talouden, ja sen tuottavuus nousi eurooppalaiselle tasolle.
Ja jos nyt hiilikaivokset olisivat olemassa niin mitään energiakriisiä ei olisi. Sähkö maksaisi 0,1 snt/kWh ja bensan hinta olisi 5 snt/litra.
Thatcher oli kuitenkin omia eikä mikään matu.
ja nyt siellä on kaikki kuralla, niin kävisi myös Suomen, jos periksi annettaisiin persuille ja kokoomukselle, sekä kepulien sipiläsiivelle.
Niin, nyt sinulla on hyvin, pleikka laulaa jonkun muun kustantamassa vuokrakämpässä, eikä aamuisin ole mikään tarve mennä töihin, voi ottaa vaikka kaljoo iltaisin.
On muuten yllättävää , kuinka rajusti Britannian kivihiilen louhinta putosi jo Thatcheria ennemmin:
https://en.wikipedia.org/wiki/Arthur_Scargill#/media/File:UK_Coal_Mining_Jobs.png
Sunak olisi paljon parempi matu-PM Suomelle kuin jokin takamietsien Kaaleppi Kämäräinen.
Joo, tai Sanna Marin.
Haluat siis että ensin työmieheltä viedään lakko-oikeus ja seuraavaksi äänioikeus. Sano suoraan että tahdot Suomesta Putinlandian.
Briteissä lakkoilee nyt kaikki turvallisuudelle ja terveydelle välttämättömät ammattilaiset ja siksi siellä on noussut mietintään tuo lakko-oikeuden epääminen.
Meilläkin tuota pohdittiin kun hoitsut alkoivat lakkoilemaan liikaa.
Kumpi avaajalle oli se viesti, tuo lakko-oikeus vai ulkolaisen näköinen pääministeri?
Ensin viedään lakko-oikeus ja sitten äänioikeus. Päätös on ulkoistettu muslimille.
Ihmeen hiljasta Britaniassa on ollutkin ja meidän Ylekin hissun kissun nyt. Meillä SDP junaili pakkolain työväestön oikeuksia kohtaan. On tämä meno jo outoa.
Varmaan valittiin ihan sattumalta johtoon 😂🤣
https://www.weforum.org/people/rishi-sunak
Lakko-oikeus kuuluu ihmisoikeussopimuksiin joihin Britanniakin on sitoutunut. Taitaa Sunakin laille käydä heikosti kun voidaan vedota esim. ihmiskauppaan.
Fasistit ja muut Kluxuttajat kielsivät 30-luvulla ensin lakkoilun ja sitten vietiinkin jo äänioikeuksia.
Vaikka Suomessa on nyt lakko-oikeus vielä niin AYlla ei riitä kovin pitkäksi aikaa lakkoavustuksia jakaa ja siksi lakot voi tehdä enää vain määräaikaisiksi tai asuntovelalliset nuoret on pian todella kyykyssä ja tekemässä henkilökohtaista konkurssia,sekä nälkää näkemässä ,ja uusia kämppiä tulee pakkomyyntiin koko ajan lisää.
Eihän sitä voi sallia.
Vanhempi väki taas sitten sietää olla lakossa vähän pitempiäkin aikoja mutta ei hekään voi lakkoilla kuukausitolkulla , velkaiset nuoret ei oikein ollenkaan.
No,sehän passaa taas työnantajille , joiden ei tarvitse siten maksaa niin suuria palkkoja enää ollenkaan mitä pyydetään.
Tuolla tavalla AY liittojen valta on jo murtunut ja murtuu koko ajan lisää ,mitä velkaantuneemmiksi työntekijät ja kansalaiset tulee.
Asunto- ja muiden autovelkojen määrä on Suomessa noussut taas jo huolestuttavalle tasolle ja pankit ei anna armoa yhtään maksamattomille asiakkaille kuten ei ole ennenkään antaneet.
Kapitalismi kääntyi noinkin tavistallaajaa ja työntekijää vastaan ja ihan joka käänteessä.
Markkinatalouden liekassa ollaan, sanoisin,haluttiin sitä tai ei.