...kun Usa ja EU vain haluavat jatkaa sotimista lisäämällä sotakalustoa, Suomi siinä mukana.
Mikä on Zelenskin vastaus Erdogan/Putinille?
Saadaanko sota vihdoin loppumaan?
Mikä on Zelenskin vastaus Erdogan/Putinille?
Saadaanko sota vihdoin loppumaan?
Vastaukset 26
Vanhimmat
Erdoganilla on aika heikot eväät neuvotella yhtään mistään ainakaan Naton nimissä. Erdoganin kannattaa vähän jo pohjustella putinin kanssa Turkin mahdollisesti tulevaa asemaa Natosta poispotkittuna maana. Siinä hyvässä turvassa Venäjän ja Venäjän hallinnoiman Syyrian sekä Iranin välissä.
Siinä olisi luonnollinen ja yhtenäinen hylkiövaltioalue, tuleva Suurputinistan.
No eikö ole muka hyvä että rauhaa yritetään saada aikaan, häh? Ihan sama kuka yrittää, kunhan vain yrittää.
Usan puolelta sitä on turha toivoa, maailman ylivoimaisesti sotaisin kansa.
Ukrainan sotaankin ovat syyllisiä.
Venäjä saisi rauhan ihan koska tahansa jos vain haluaisi, mutta kun ei halua, ei ole missään vaiheessa ollut. Ei tarvitsisi muuta kuin lopettaa se aloittamansa hyökkäyssota, mutta kun ei ole mitään halua siihen. Haluaa vain jatkaa aloittamaansa sotaa kaikin tavoin.
Tuskin USAn syy. Nyt kyllä matkailu Turkkiin jäihin. Kaikki EU-maat yhtenä rintamana Turkki matkailu- boikottiin. Tietääkö joku, kuinka merkittävä se on Turkille.
Pikku diktaattorin alku erdokani on turha neuvotella psykopaatti putinin kanssa mistään isoimmista asioista.. Ei erdokanilla valtavasti ole uskottavuutta.
Melko uskottavasti pitää Suomea irti Natosta, hyvä Erdoğan!
Aika helppo jos hyökkääjä poistuu toisen alueilta on sota ohi jos hyökkääjä ei poistu sota ei ole ohi
Venäjällä ei ole mitään pienintäkään aikomusta lopettaa hyökkäämistä, eikä mitään pienintäkään aikomusta vetää sotajoukkojaan pois Ukrainan alueelta.
Joten Venäjällä ei ole mitään pienintäkään aikomusta rauhaan.
Tuolla toisaalla on juttua yhdysvaltalaisen vaikutusvaltaisen poliitikon John Boltonin esittämästä aloitteesta Turkin ulostamiseksi Natosta.
Oo jo vaiti. Onhan tuo idiootin paskasotku päivänselvää, että siitä mitään tule, eikä putinilla oo tarkoitustakaan. Pelkkää teatteria tulitauot ja rauhan kyselyt, kun rosvot ei älyä painua hevon perseeseensä.
Heh, heh! Ei pidä uskotella kenellekään, että Turkki potkittaisiin ulos Natosta.
Ei tietenkään. Turkki on niin tärkeä jäsen Natolle, ettei sellainen tule kysymykseen ikinä.
Kyse tässä Suomen ja Ruotsin jäsenyysasiassa on Erdoganin henkilökohtainen asia. Vaalit Turkissa tulevan kesän alussa. Se on vaikea asia vielä.
Turkin painoarvo Natossa on moninkertainen Suomeen verrattuna.
Kaikesta huolimatta Erdoganin ja Putinin keskinäiset neuvottelut on aivan hyvä asia, ei siinä voi mitään vahinkoakaan tulla.
Jossain vaiheessa on pakko joku liikahdus tulla sodan lopettamiseksi. Lännessä siihen ei näytä olevan mitään halukkuutta. Ehkä Erdoganilla on siihen mahdollisuuksia, ainakin enemmän kuin kenelläkään muulla.
Turkki on tärkeä Natolle, mutta vielä tärkeämpää Natolle on että sen kaikki jäsenmaat ovat luotettavia ja päätöksentekokykyisiä jos Venäjä aloittaa jonkun operaation jotain Natomaata kohtaan.
Lue se Boltonin kirjoitus.
No jenkithän aina uhoavat, luulevat liikoja itsestään.
En ymmärrä asian problematiikkaa. venäjä vie sotilaansa pois Ukrainan alueilta, rajat palautetaan vuoden 1991 mukaisiksi rajoiksi, venäjä maksaa sotakorvaukset aloittamastaan hyökkäyssodasta niin sillähän se sota saataneen loppumaan. Kaikki on ihan täysin venäjän tehtävissä.
alkuvuodesta 1991 ukraina oli vielä neuvostotasavalta.
Itsenäistyi samaan aikaan kuin Baltian maat, Puola, Unkari, Belarus...jne
Venäjällä ei ole mitään halua rauhaan.
Ukrainan presidentin neuvonantaja sanoi että Venäjän pitää poistua valtaamiltaan alueilta, jos se haluaa rauhaa.
Venäjä ei ole poistunut, ei edes harkitse mitään sellaista, eli Venäjä ei selvästikään halua rauhaa.
Saahan se loppumaan vaikka just kun antaa Venäjän viedä maat. Ukrainan sota, muista ei ole varmuutta.
Toivottavasti Ukraina ei suostu tulitaukoon. Venäjän tulitaukotarjous on pelkästään lumetta, koska juuri he tarvitsevat breikin asetäydennysten ja osittaisen joukkojen vaihdon turvaamiseksi. Nyt Ukrainan tulisi päinvastoin lisätä painetta, sillä putinin roistoarmeija vetelee viimeisiään, ja kremlin hätä on suuri.
Pellesota on loppu jos tulitaukoa pitelemään ryhtyvät. Venäjä pääsi suuremalta osin eroon 50 luvun sotakalustosta. Ei edes suutaria tuliruusua nähty Ukrainassa. Suomi pääsee maksamaan Naton hilloperseiden isoja palkkoja.
Ei Turkin diktaattori Erdogan eikä Venäjän diktaattori Putin päätä Ukrainan asioista.
Ukraina on itsenäinen maa, jonka asioista päättävät ukrainalaiset!
Venäläinen 'rauha', miehitetään naapurivaltioita maakunnat kerrallaan ja tehdään taas uus 'rauha', kertätään voimia ja pullistellaan taas, sitten tulee 'rauha' Transnistriaan....
Taitaa olla väärät neuvottelijat. Erdoganilla ei taida olla mitään valtuuksia neuvotella Ukrainan puolesta.
Ainoa tie rauhaan on se, että ryssä vetää joukkonsa omille mailleen joko vapaaehtoisesti tai Himarsien saattelemana.
Sota loppuu, kun Suomen ja Ruotsin status jäädytetään.
Onko Turkki sodassa venäjän kanssa? Vai miksi Putin puhelee tulitauosta turkin kanssa?