joka maksetaan mm. Itämeren saastumisena.
TARPEETTOMALLE YLITUOTANNOLLE LOPPU.
TARPEETTOMALLE YLITUOTANNOLLE LOPPU.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
aamun hesarin tiedesivuilla oli lyhyt artikkeli luomusta. luomuruokaa syöneet rotat pysyivät hoikempina, terveempinä ja vastustuskyky parempana jne. kuin paljon lannoitettua ja kohtalaisesti lannoitettua ruokaa syöneet rotat.
olen kyllä samaa mieltä tehomaataloudesta. muutenkin kannattamatonta maataloutta täällä arktisilla alueilla olisi syytä vähentää. eilen päätin, etten enää osta mitään suomessa tuotettua vihannesta, lihaa, enkä ainakaan ITÄMEREN kalaa.
Kyllä täälläkin voidaan tuottaa elintarvikkeita ihan kannattavastikin. Kenenkään kannalta hyvä ratkaisu ei ole kaiken tuotannon lopettaminen maasta. Maahantuominen aiheuttaa suurimmat saastepäästöt usean elintarvikkeen kohdalla. Keskity ostamaan lähellä tuotettua luomuruokaa. Jos omistaa ison pakkasen ja auton niin kannattaa käydä hakemassa ihan tilalta asti.
Monesti kaupassa luomutuote ja superlannoitetuote ovat samanhintaisia, mutta ihmiset valitsevat silti säännönmukaisesti superlannoitetun tuotteen. Ne ovat tietenkin paremmin esille asetettuja, eikä suurin osa edes huomaa katsoa luomutuotteiden hintoja. Esim luomumaito on usein saman hintaista kuin tavallinen maito (tuontimaito ei ole minulle edes vaihtoehto). Samoin ihmettelen, että miksi ihmisille pitää tuoda omenoita jostain Argentiinasta asti, kun Euroopastakin saisi.
Näyttää alkaneen tehomaatalouden, syys, lannanajo urakoinnit, Kärsämäen koski sitä juoksuttaa, rinnepellot, ja sateinen syksysää.
määrät linee mitoitus suurin maxmi, myös näyttää olleenpakkopurku.
31.8.2026
Läntää tulee