Helsinkiä alkaa supistaan, liian kallista asuminen

Anonyymi-ap

Yleensä isoja kolosseja ei tehdä liian tiheään asumiseen liian kalliina, ylläpitokin maksaa paljon enemmän kuin harvaan asutuissa paikoissa. Neliöhinnat Helsingissä jopa moninkertaisia. Älytöntä harvassa maassa pakata ihmisiä kasaan sosiaalihuollon maksettavaksi, Helsingissäkin 200 000.

28

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Meillä ei ole esim. Tokiota, jossa ahdasta.

    • Ei Suomessa ole ainuttakaan asuintihentymää kun vertailukohteena ovat Euroopan turut ja torit. Yksilöiden ekokuormitus esim. hiilijalanjälkenä on pienempi tiiviissä yhteisössä kuin hajasuomessa pitäen sisällään haja-asutuksen kokonaistaseen.

      Minä toivoisin seuraavaa: Verraten sotien jälkeiseen aikaamme, jolloin runsas siirtolaisväestö sai tiloja asua -paljolti elinkelvottomia mutta kuitenkin- , saisi pakolaisilla olla oikeus saada valtiolta maapläntti kasvaa ja iloita. Mitään kattavaa sosiaaliturvaa ei pidä antaa eikä sallia. Sitten päättävät itse, jäävätkö vai eivät. Ne jotka jäävät, heistä kasvanee säntillisiä veronmaksajia.

      Pääkaupungin asuntojen neliöhinnat ovat korkeita ja pysyvät korkeina, kiitos korruptio. Jo 15 vuotta sitten oli edushenkilöidemme tahtotila se, että nollasummapelillä pitäisi rakentaa, eli kortteereja asujaimistolle tuotantokustannuksin. Mutta se toteutus, se toteutus... ahneet tietyn nimeltä mainitsemattoman oikeistopiirin edeskäypät torppasivat tämänkin ihanuuden, ja nyt en tarkoita persuja, jotka ovat puolue yli rajojen, vaikka luokitellaankin äärioikealle, jota kasaa ihmistä saatan ehkä joskus oppia arvostamaan, mutta nyt ei ole se päivä, ei edes lähellä.

      • Anonyymi

        Sannakin osti toisen asunnon yli 800 000 eurolla tai komekkin asuntoa jo hallinnassaan.
        Sannalla rauhanohjuksia, ei haittaa, eikös Martti näin olekkin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sannakin osti toisen asunnon yli 800 000 eurolla tai komekkin asuntoa jo hallinnassaan.
        Sannalla rauhanohjuksia, ei haittaa, eikös Martti näin olekkin.

        Vai ovat Sannan asunnot rauhanohjuksia :))))))))))))))))
        Minusta sinä olet hauska.


      • Anonyymi
        Aragoni kirjoitti:

        Vai ovat Sannan asunnot rauhanohjuksia :))))))))))))))))
        Minusta sinä olet hauska.

        Juu !
        Sannalla kolme asuntoa. Kyllä sosialistin passaa, vai oletko Martti erimieltä.
        Kommunisti Martin mielestä vasemmsitolaiset ei käy asuntokauppaa.

        https://www.youtube.com/watch?v=gn8lNPi2k4g&list=OLAK5uy_m8L_a8aokwU2xRJ8a7pPxBMDkUzNYS1UA&index=2


      • Anonyymi

      • Anonyymi

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Helsingin mereen laskevien paskaputkien tarkastajan analyysi?

      • Anonyymi

        Sekin vielä, meren saastuttaja kun viikin puhdistamo ei ennätä puhdistaa, paljon menee puhdistamatta kun koneet juonii. Pienemmällä taajamalla nekin toimii paremmin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sekin vielä, meren saastuttaja kun viikin puhdistamo ei ennätä puhdistaa, paljon menee puhdistamatta kun koneet juonii. Pienemmällä taajamalla nekin toimii paremmin.

        Huumeita paljon mitattu merivedessä.


    • Anonyymi

      Hesan korruptio hyvin laajaa, maksatetaan muulla maalla, 200000 tuillakin.

      • Anonyymi

        Kallis Helsinki veronmaksajille. Vihreät häslää.


    • Anonyymi

      Poroja istuttaa hesaan. Poromiehiksi. Vihreät jo sulkee katuja.

    • Anonyymi

      Martti tolittaa kuin jotain ymmärtäisikin, samoin MPP.

      • Mutta kun minäpä ymmärrän. MPP jos kirjoittaa, on se kokemuksen luomaa perusteltua tekstiä. Jos joku hänet järkiperustein haastaa, on se sekä MPP:lle että haastajalle elähdyttävää dialogia. Katso peiliin ja mieti, millä eväillä itse verbaaliurinoit ja mihin...


    • Anonyymi

      Mites tää liittyy Suomen Keskustaan?

      Paitsi, että vakituinen "keskustelijasakki" saa herjata toisiaan.

    • Paskaporukkaa Tsadissa.

      • Ite oot. Stadissa on hyvää porukkaa. Soita minulle niin jutellaan.


      • Aragoni kirjoitti:

        Ite oot. Stadissa on hyvää porukkaa. Soita minulle niin jutellaan.

        Tsadissa on sähläjengiä. Siihen porukkaan en halua liittyä.


      • Anonyymi
        SOTILASrauhaa kirjoitti:

        Tsadissa on sähläjengiä. Siihen porukkaan en halua liittyä.

        Mikä ihme paikka on #Tsadi"? Joku sinun mielikuvitus juttuja taas? Vai unohditko taas miten kirjoitetaan suomen kieltä? :D


    • Anonyymi

      Hesassa puuttuu omatoimisuus.

      • Anonyymi

        Et näköjään koskaan ole käynyt Helsingissä. Mukava paikka ja mukavia ihmisiä. Tai no tämä tietysti on omasta asenteesta kiinni.


      • Anonyymi

        Ja mistä sinä tietäisit mitään kun puhut jostain "tsadista" :D


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      295
      9568
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      8
      2864
    3. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      257
      2131
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      113
      2009
    5. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      87
      1546
    6. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      144
      1477
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      133
      1438
    8. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      13
      1147
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1026
    10. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      71
      961
    Aihe