Kuuntelin netissä naispuolisen kansanedustajan esitystä Perussumalaisten mielipiteitä heidän suunnitelmistaan. Siinä oli monia hyviäkin ajatuksia, joista olen aivan samaa mieltä. Mutta vähän taaksepäin katsoen olen huomannut, että perussuomalaiset ovat mielestäni mielipiteissään äärivanhoillisia, ja sen edustajissa on hyvin takapajuisia henkilöitäkin "tärkeissäkin" asemissa, nimiä mainitsematta. Se on yleisessä tiedossa. Kaunis puhe yksin ei auta edes politiikassa. Käytännön toiminta on se todellinen peruste, joka määrittää sen mihin joku puolue pyrkii. Yksi hyvä puoli on, PS ei ole lähtenyt vihreiden haihatteluihin esim, ilmastoasiassa. Sitä ei pidä liioitella. Ilmasto on muuttumassa, Suomen vaikutus ilmaston muuttumiseen on hyvin vähäpätöinen, tuskin edes havaittava, Suomi on niin pieni maa, ja Suomessa on paljon metsiä. Suomi ei juurikaan ole ilmastoa pilaamassa. Järkevällä tavalla Suomi voi ottaa osaa ilmastoasioihin, mutta ei siitä kannata elämöidä, Suomen vaikutus maailman ilmastoon on olemattoman vähäinen. Ei pidä sillä pelotella ja elämöidä. Turvetta esim. pitää käyttää esim. nyt aikana jolloin energiasta on pulaa. Uudenmalliseen energian tuotantoon on siirryttävä ja sitä on edistettävä. Peltoaukioille voidaan rakentaa rajaton määrä tuulivoimaloita. Ehkä pitää keksiä keino, miten energiaa voidaan kerätä varastoon, vaikkapa tuulienergian kohdalla.
Mutta nyt on ollut aika, jolloin on ollut pakko ottaa lainoja, jotta selvitään kunnialla yllättävistä asioista, kuten korona-ajasta ja Ukrainan sodasta, ja vielä Sote-uudistuksesta. Mikä tahansa hallitus olisi ottanut yhtäläisesti lainoja, vaikea sanoa
millainen hallitus olisi ottanut tässä tilanteessa eniten lainoja. Tällaisia ajatuksia tuli mieleen. Nykyisellä hallituksella on melko hyvä kannatus edelleen - onhan se onnistunut melko hyvin ainakin muutamissa asioissa.
Perussuomalaiset - todellinen toiminta käytännössä ratkaisee!
2
162
Vastaukset
- Anonyymi
Sinä se jaksat eri niekillä kertoa tarinoitasi ja mielipiteitäsi - niitä sanoja, kymmeniä kertoja eri nikeillä kertomiasi, ja muutamia on tullut anonyyminäkin. Eivät myy yhtään sen paremmin toisteltuina, eri nikeillä. Hölmön kuvan, luultavasti aivan oikeanlaisen kyllä sinusta antavat juttusi.
- Anonyymi
perussuomalaisten osaaminen on samalla tasolla kuin käytetyn terveyssiteen imukyky.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 123179
- 181811
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit191692En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m321575- 731563
- 231511
- 281360
Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91344Hyvää Huomenta Rakas Neiti
Hyvää Huomenta Nainen🤗 Kaikkea hyvää toivon sinun päivääsi😘 Näin toivoo mies111284Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui341262