Mielestäni Yle on selvästi aloittanut Haavistoa tukevan presidenttikampanjan lisäämällä hänen näkyvyyttään uutisissa ja Ylen muissa ohjelmissa.
Keinoja siihen Ylellä riittää.
*Uutisoidaan suomelle tärkeistä asioista niin että toistuvasti Haaviston nimi ja kuva tai video liitetään tavalla tai toisella aiheeseen, positiivisesti tottakai.
Videoksi riittää kun Haavisto lukee suoraan paperista avustajien hänelle tekemää tekstiä.
*Kutsutaan arvoliberaalin näkemyksen omaavia, kenties vihervasemmistolaisen aatteen omaksuneita ns. asiantuntijoita ajankohtaiskeskusteluun jossa Haavisto otetaan toistuvasti esille.
Samalla päämäärätietoisesti vaietaan kuoliaaksi Haaviston epäjohdonmukaisuudet ja hänen edustamansa vihreän ideologian hyväksymät toimet, vaikkapa ISIS-terroristeja ihannoivien naisten ja heidän katujengiväkivaltaa edustavien jälkeläisten tuonnin Suomeen.
Ilmastohysterian perustein meneillään oleva vihreä energiapolitiikka on myös Haaviston aatemaailmaa. Se on hyvä panna merkille.
Jokainen hitusenkin suomen energiantarpeesta perillä oleva ymmärtää, että kalliilla aurinko- ja tuulienergialla tuotettu sähkö ei tule riittämään Suomelle.
Tällä hetkellä meillä olisi hyvä olla huomattavasti enemmän ydinenergiaa sekä tarvittavaa varavoimaa mm. halvan ja savukaasupuhdistuksen jälkeen päästöiltään vähäisen hiilivoiman muodossa.
Erityisesti turpeen käyttöä kotimaisena ja uusiutuvana energianlähteen tulee lisätä. Soita suomessa riittää, 1/3 maamme pinta-alasta.
Vihreä Haaviston edustama politiikkaa on suomelle myrkyllistä.
Se ajaa epärealistisiin ja vääriin uskomuksiin perustuvalla arvoliberaalilla vihreällä ideologialla suomalaiset veronmaksajat ahdinkoon.
Tuo Vihreiden aiheuttama ahdinko näkyy suomalisten heikentyneenä ostovoimana, heikentyneinä terveyspalveluina, heikentyneinä opiskeluympäristöinä ja heikentyneenä turvallisuutena.
Mielestäni poliittisten puolueiden sisältä ei hyvää presidenttiehdokasta tunnu löytyvän.
Pekka Haavisto on mielestäni kauhuesimerkki, täysin sopimaton nykyiseenkin tehtäväänsä.
Mika Aaltola, Ulkopoliittisen instituutin johtaja, on ajatuksena mielenkiintoinen vaihtoehto tulevaksi presidentiksi.
Mutta onko hän tehtävään tarjolla?
Yle ja presidenttipeli
0
152
Luetuimmat keskustelut
- 991388
Poutalan onnettomuus
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/ministeri-mika-poutala-vakavassa-onnettomuudessa/9375980 Kumma kun jutussa ei manit1111142- 5960
- 62958
Missä on Sofia Virta? Loistaa poissaolollaan Erikoisjoukot uudelta kaudelta
Vihreiden puheenjohtaja, kansanedustaja Sofia Virta pääsi otsikoihin, kun tieto hänen osallistumisestaan Erikoisjoukot-k50942Olen pahoillani
Olen mokannut pahasti ja pilannut sinun ja monen muun ihmisen maineen. Anteeksi. Muutan toiselle paikkakunnalle. Hyvästi56936Onko sinulla vihan tunteita
Minua kohtaan? Haluatko kostaa jotakin tai tehdä pahaa? Voit tähän sanoa ihan luottamuksella.130851- 69751
Naisen kimppuun lenkkipolulla
Poliisin tietojen mukaan noin 30–40 vuotias ulkomaalaistaustaisen näköinen mies kävi naisen kimppuun yllättäen Rentukant56701Ei ole siitä kiinni
Että en tykkäisi. Tykkään liikaa, mutta se on epäsopivaa. Hirveää kidutusta ruokkia tunnetta täällä, jos todellisuudessa34600