Suomen miehet eivät tulleet sodasta kotiin 1944 rinta rottingilla

Anonyymi-ap

Nykyajan nuorilla nulikoilla, kiitos median harjoittaman torjuntavoitto-höpötyksen, on aika naivi lapsellinen käsitys sotaveteraaneistamme. Silloin kun ne ukot olivat vielä työelämässä ja vireitä oli heidän teksti sodasta hyvin kriittistä laidasta laitaan. Jostain Törnistä kukaan ei höpötellyt mitään ja itseasiassa koko Törni-myytti on uusisänmasllisten nuorten tollojen tilaustyötä 1990-luvulta lähtien. Se jolla ei ole ollut oma isä rintamalla sillä on heiveröinen ja manipuloitu käsitys. Meikäläisen kotona kävi ja jopa yöpyi veteraaneja joilta oli mennyt kättä jalkaa poikki. Heiltä ei naurettavia fraaseja ja kliseitä irronnut. Oma isäni otti etäisyyttä sota vuosiin ja ärsyyntyi kaikenlaisesta isänmaallisesti paatoksesta.

Niin että varoituksen sanat teille nulikkasukupolven edustajat. Älkää hurahtako sotahurmokseen. Saattaa olla että hymy teiltä hyytyy.

22

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jaa siä on kaalisopan suurkuluttajat keksiny uuden valitusvirren. Nolottaako johtajanne epäonnistuminen Ukrainan hyökkäyksessä näin pal?

      • Anonyymi

        Oletko mikkeliläinen? Yksi sana on jotenkin tuttu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko mikkeliläinen? Yksi sana on jotenkin tuttu.

        Sori. Et varmastikaan ole mikkeliläinen. Tajusin sen sanan väärin.

        Oletko Ikaalisista tai Satakunnasta? Siellä puhutaan että siä. Se tarkoittaa että siellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sori. Et varmastikaan ole mikkeliläinen. Tajusin sen sanan väärin.

        Oletko Ikaalisista tai Satakunnasta? Siellä puhutaan että siä. Se tarkoittaa että siellä.

        Mikkelissä siä tarkoittaa ainoana Suomessa sinä-sanaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikkelissä siä tarkoittaa ainoana Suomessa sinä-sanaa.

        Jos joku sanoo että "mitä siä tiälä tiet", silloin on kyse mikkeliläisestä melkoisella varmuudella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos joku sanoo että "mitä siä tiälä tiet", silloin on kyse mikkeliläisestä melkoisella varmuudella.

        Tämä ei kuulu aiheeseen. Sori siitä.


      • Anonyymi

        Aloite on Puten lätistä. Kirjoitetaan niinku olis Suomalainen.. Huomaa heti,että on ruski trolli ...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oletko mikkeliläinen? Yksi sana on jotenkin tuttu.

        Se on se. Mikkelin kittaaja.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Oletko mikkeliläinen? Yksi sana on jotenkin tuttu.

        Mihin yrität tällä kommnetilla harhauttaa?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sori. Et varmastikaan ole mikkeliläinen. Tajusin sen sanan väärin.

        Oletko Ikaalisista tai Satakunnasta? Siellä puhutaan että siä. Se tarkoittaa että siellä.

        Satakunnast, täälon satakuntalaanen murret yhdistyny sujuvasti pohojalaaseen ja pirkanmaalaaseen murteehin notta on välihi vaikiaselekoosta ourommalle.


    • Anonyymi

      Itsenäisyys säilyi!! Ei olla missään sotahurmoksessa , Mutta puolustamme Suomea jos meille hyökätään.. Ja on maita avustamassa meitä.. persujengi voi jatkaa pakoaan Suomesta, Teitä ei täällä kaivata vihaa kylvämässä ja pyhää putinii ylistämässä..!!

      • Anonyymi

        Painu paskanokka hevonperseeseen lärvi edellä. Ite te tunarit ootte pakoon menossa, kun PS puolustaa rajojamme. Oon varma, ettet osaa edes ampua, tai sitten ammutte tuulen kaatamia juurakoita, kun pelottaa paskat lahkeessa.


    • Anonyymi

      Aloittaja on ainakin siinä oikeassa, että veteraanit eivät olleet ollenkaan "sankaritarujen" perään, sanoivat tehneensä "sen minkä piti tehdä".
      Olen jo itsekin vanha ukko, joten minulla oli kunnia tuntea ja (hienovaraisesti) keskustella heidän kanssaan, yhdeksän veteraanin kanssa keskustelut käytiin, varsinkin ne "syvällisemmät" sellaiset.
      Ja kyllä, on täysin mahdollista, että näistä yhdeksästä viidellä on melkoinen "saldo".
      Rivimiehiä olivat, korkein yleni sodan aikana vääpeliksi.
      KUNNIA ja KIITOS KAIKILLE VETERAANEILLE !

    • Anonyymi

      Painavaa puhetta näille iltalehtien "asiantuntijoille"ja toimittajaklopeille. Suomi kerjää verta nenästään, ja jos onnistuu, niin hautakummut täyttyvät ja päästään pönöttämään. Tätäkö Suomi haluaa, idiootin revanssia?

      • Anonyymi

        Suomihan vain pyrkii turvaamaan itsenäisyytensä ja olemassaolonsa niin hyvin kuin mahdollista. Meillä on tuossa itänaapurissa erittäin hyökkäyssotaintoinen ja raakalaismainen diktatuurivaltio, joka on julkisesti kertonut tavoitteekseen palauttaa vaikka sotavoimaa käyttäen entisen mahtinsa.

        Ei haluta talvisodan toistoa ja siksi pyritään liittoutumaan muiden rauhaa arvostavien valtioiden kanssa nostamalla kynnystä Itänaapurin hyökkäysinnon eteen.


    • Anonyymi

      Tuli traumatisoituneita sotilaita takaisin.
      Onnekseen eivät tienneet olevansa mukana hullu-hitlerin operaatio barbarossassa..
      Luulivat käyvänsä "jatko" - sotaa..

      • Anonyymi

        Että siis parepi olisi ollut ryssille antautua ?
        Kysyppä Viro, Latvia, Liettuan suunnalta, että oliko hyvä idea !


    • Anonyymi

      Ootte penikkatautiset taas taputtanu paskaa lattialla. Kukaan suomalainen ei halua sotaa, vaan lopettaa sen. Joka muuta väittää, on ensimmäisenä karkuun litomassa!

      • Anonyymi

        Sodat loppuu sotimalla.


    • Anonyymi

      Isäni oli sodassa, äitini mukaan ei paljon sodasta puhunut. Itse en kerinnyt isääni tutustua kun hän kuoli kun olin ihan pieni.

    • Anonyymi

      Ennen Tavoite Oli MailmanRauha😇


      Nykyään se on MailmanSota👹

      Mitään ei tehdä Rauhan eteen. Sota on kannattavaa Briteille, ja Yhdysvslloille, aseet myy, siksi sotaa ylläpitävät.

    • Anonyymi

      Imperialistin hyökkäyksen kynnys on saatava mahdollisimman korkeaksi, jotta verenvuodatukselta vältytään. Siksi Natoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3994
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2679
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2667
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2425
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2393
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      312
      2230
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1969
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1592
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1497
    Aihe