Nykyajan nuorilla nulikoilla, kiitos median harjoittaman torjuntavoitto-höpötyksen, on aika naivi lapsellinen käsitys sotaveteraaneistamme. Silloin kun ne ukot olivat vielä työelämässä ja vireitä oli heidän teksti sodasta hyvin kriittistä laidasta laitaan. Jostain Törnistä kukaan ei höpötellyt mitään ja itseasiassa koko Törni-myytti on uusisänmasllisten nuorten tollojen tilaustyötä 1990-luvulta lähtien. Se jolla ei ole ollut oma isä rintamalla sillä on heiveröinen ja manipuloitu käsitys. Meikäläisen kotona kävi ja jopa yöpyi veteraaneja joilta oli mennyt kättä jalkaa poikki. Heiltä ei naurettavia fraaseja ja kliseitä irronnut. Oma isäni otti etäisyyttä sota vuosiin ja ärsyyntyi kaikenlaisesta isänmaallisesti paatoksesta.
Niin että varoituksen sanat teille nulikkasukupolven edustajat. Älkää hurahtako sotahurmokseen. Saattaa olla että hymy teiltä hyytyy.
Suomen miehet eivät tulleet sodasta kotiin 1944 rinta rottingilla
22
89
Vastaukset 22
Jaa siä on kaalisopan suurkuluttajat keksiny uuden valitusvirren. Nolottaako johtajanne epäonnistuminen Ukrainan hyökkäyksessä näin pal?
- Anonyymi
Oletko mikkeliläinen? Yksi sana on jotenkin tuttu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko mikkeliläinen? Yksi sana on jotenkin tuttu.
Sori. Et varmastikaan ole mikkeliläinen. Tajusin sen sanan väärin.
Oletko Ikaalisista tai Satakunnasta? Siellä puhutaan että siä. Se tarkoittaa että siellä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sori. Et varmastikaan ole mikkeliläinen. Tajusin sen sanan väärin.
Oletko Ikaalisista tai Satakunnasta? Siellä puhutaan että siä. Se tarkoittaa että siellä.Mikkelissä siä tarkoittaa ainoana Suomessa sinä-sanaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikkelissä siä tarkoittaa ainoana Suomessa sinä-sanaa.
Jos joku sanoo että "mitä siä tiälä tiet", silloin on kyse mikkeliläisestä melkoisella varmuudella.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos joku sanoo että "mitä siä tiälä tiet", silloin on kyse mikkeliläisestä melkoisella varmuudella.
Tämä ei kuulu aiheeseen. Sori siitä.
- Anonyymi
Aloite on Puten lätistä. Kirjoitetaan niinku olis Suomalainen.. Huomaa heti,että on ruski trolli ...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oletko mikkeliläinen? Yksi sana on jotenkin tuttu.
Se on se. Mikkelin kittaaja.
Anonyymi kirjoitti:
Oletko mikkeliläinen? Yksi sana on jotenkin tuttu.
Mihin yrität tällä kommnetilla harhauttaa?
Anonyymi kirjoitti:
Sori. Et varmastikaan ole mikkeliläinen. Tajusin sen sanan väärin.
Oletko Ikaalisista tai Satakunnasta? Siellä puhutaan että siä. Se tarkoittaa että siellä.Satakunnast, täälon satakuntalaanen murret yhdistyny sujuvasti pohojalaaseen ja pirkanmaalaaseen murteehin notta on välihi vaikiaselekoosta ourommalle.
- Anonyymi
Itsenäisyys säilyi!! Ei olla missään sotahurmoksessa , Mutta puolustamme Suomea jos meille hyökätään.. Ja on maita avustamassa meitä.. persujengi voi jatkaa pakoaan Suomesta, Teitä ei täällä kaivata vihaa kylvämässä ja pyhää putinii ylistämässä..!!
- Anonyymi
Painu paskanokka hevonperseeseen lärvi edellä. Ite te tunarit ootte pakoon menossa, kun PS puolustaa rajojamme. Oon varma, ettet osaa edes ampua, tai sitten ammutte tuulen kaatamia juurakoita, kun pelottaa paskat lahkeessa.
- Anonyymi
Aloittaja on ainakin siinä oikeassa, että veteraanit eivät olleet ollenkaan "sankaritarujen" perään, sanoivat tehneensä "sen minkä piti tehdä".
Olen jo itsekin vanha ukko, joten minulla oli kunnia tuntea ja (hienovaraisesti) keskustella heidän kanssaan, yhdeksän veteraanin kanssa keskustelut käytiin, varsinkin ne "syvällisemmät" sellaiset.
Ja kyllä, on täysin mahdollista, että näistä yhdeksästä viidellä on melkoinen "saldo".
Rivimiehiä olivat, korkein yleni sodan aikana vääpeliksi.
KUNNIA ja KIITOS KAIKILLE VETERAANEILLE ! - Anonyymi
Painavaa puhetta näille iltalehtien "asiantuntijoille"ja toimittajaklopeille. Suomi kerjää verta nenästään, ja jos onnistuu, niin hautakummut täyttyvät ja päästään pönöttämään. Tätäkö Suomi haluaa, idiootin revanssia?
- Anonyymi
Suomihan vain pyrkii turvaamaan itsenäisyytensä ja olemassaolonsa niin hyvin kuin mahdollista. Meillä on tuossa itänaapurissa erittäin hyökkäyssotaintoinen ja raakalaismainen diktatuurivaltio, joka on julkisesti kertonut tavoitteekseen palauttaa vaikka sotavoimaa käyttäen entisen mahtinsa.
Ei haluta talvisodan toistoa ja siksi pyritään liittoutumaan muiden rauhaa arvostavien valtioiden kanssa nostamalla kynnystä Itänaapurin hyökkäysinnon eteen.
- Anonyymi
Tuli traumatisoituneita sotilaita takaisin.
Onnekseen eivät tienneet olevansa mukana hullu-hitlerin operaatio barbarossassa..
Luulivat käyvänsä "jatko" - sotaa..- Anonyymi
Että siis parepi olisi ollut ryssille antautua ?
Kysyppä Viro, Latvia, Liettuan suunnalta, että oliko hyvä idea !
- Anonyymi
Ootte penikkatautiset taas taputtanu paskaa lattialla. Kukaan suomalainen ei halua sotaa, vaan lopettaa sen. Joka muuta väittää, on ensimmäisenä karkuun litomassa!
- Anonyymi
Sodat loppuu sotimalla.
- Anonyymi
Isäni oli sodassa, äitini mukaan ei paljon sodasta puhunut. Itse en kerinnyt isääni tutustua kun hän kuoli kun olin ihan pieni.
- Anonyymi
Ennen Tavoite Oli MailmanRauha😇
Nykyään se on MailmanSota👹
Mitään ei tehdä Rauhan eteen. Sota on kannattavaa Briteille, ja Yhdysvslloille, aseet myy, siksi sotaa ylläpitävät. - Anonyymi
Imperialistin hyökkäyksen kynnys on saatava mahdollisimman korkeaksi, jotta verenvuodatukselta vältytään. Siksi Natoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211361- 671295
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331251- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182923- 87880
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58653
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123602- 67576
- 52574